Wrz
25

Od wielu lat twierdzę, że we współczesnych szachach najważniejszą fazą w partii jest jej początek. Bez dobrej zajomości teorii debiutów oraz optymalnie dopasowanego do stylu gry repertuaru nie można liczyć na znaczne wyniki sportowe w skali międzynarodowej.

Niestety ten problem jest lekceważony przez polskich szkoleniowców i dlatego nasza utalentowana młodzież nie czyni większych postępów i po osiągnięciu wieku juniora przeważnie znika z pola widzenia.

Ostatnio zaobserwowałem większą aktywność trenerów młodszego pokolenia w imprezach szachowych typu mistrzostwa świata i Europy juniorów. Jest to bardzo słuszna decyzja Polskiego Związku Szachowego. Młoda generacja szkoleniowców ma bowiem inne spojrzenie na te kwestie od swych starszych kolegów, którzy preferują przeważnie końcówki.

Dzisiaj z wielkim zainteresowaniem oglądałem partię Pawła Teclafa (ranking 1992) w mistrzostwach świata w Durbanie, który dosłownie rozbił o wiele silniejszego rankingowo od siebie przeciwnika Nguyena (2208).

Sam grywałem kiedyś w mojej młodości z sukcesami ten wariant i na ten temat opublikowałem kilka artykułów, m.in w ChessBase Magazin i Fernschach International. W nieustniejącym już „Kwartalniku teoretycznym” (1998-1999) wydawanym przez wydawnictwo „Penelopa” napisałem serię artykułów na temat rozwoju gońca na c4.

Ten ostry wariant omówiłem też w mojej książce „Szybkie zwycięstwa” (wydawnictwo RM) na stronie 137. Paweł Teclaf znał przytoczony przeze mnie przykład, ponieważ grał bardzo szybko fazę debiutową i partia do 20 posunięcia przebiegała identycznie.

Moje zaangażowanie na polu reklamowania znaczenia teorii debiutów w polskich szachach niestety spotyka się na ciągły opór krajowych szkoleniowców. W tamtym roku wydałem „Ciekawostki debiutowe część 1” w Penelopie. Miał to być początek cyklu o różnych ciekawych otwarciach i wariantach dla młodzieży. Niestety książka ta została określona jako badziewie przez czołowego trenera Młodzieżowej Akademii Szachowej Polskiego Związku Szachowego!

Brak wsparcia tej idei przez Polski Związek Szachowy spowodował słabą sprzedaż i zaniechanie wydawania dalszych części tej serii przez wydawnictwo Penelopa. Tak długo jak będzie podobne podejście władz związkowych do kwestii szkolenia debiutów wśród naszej młodzieży, nie ma mowy o właściwym rozwoju polskich szachów wyczynowych!

A teraz obejrzyjmy znakomitą partię naszego juniora!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Kwi
  7
  sob
  2018
  całodniowy ME Kobiet
  ME Kobiet
  Kwi 7 – Kwi 20 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet odbędą się w dniach 7-20 kwietnia 2018 w Wysokich Tatrach (Słowacja). Termin zgłoszeń – 1 marca. Komunikat organizacyjny Źródło Transmisja na ChessBomb Wyniki Polek
  Kwi
  13
  pt
  2018
  całodniowy DME Seniorów
  DME Seniorów
  Kwi 13 – Kwi 23 całodniowy
  W dniach 13-23 kwietnia 2018 roku w Wałbrzychu odbywają się Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów. Strona turnieju serwis turniejowy sekcja 65+ serwis turniejowy sekcja 50+ Źródło
  Kwi
  18
  śr
  2018
  całodniowy Memoriał Gaszimowa
  Memoriał Gaszimowa
  Kwi 18 – Kwi 28 całodniowy
  W dniach 18 – 28 kwietnia odbędzie się w Shamkir (Azerbejdżan) odbędzie się super turniej z udziałem: Carlsen, Mamedyarov, Giri, Ding Liren, Karjakin, Topalov, Radjabov, Navara, Wojtaszek i Mamedov R Strona turnieju Transmisja na ChessBomb: https://www.chessbomb.com/arena/2018-shamkir-chess  
  Maj
  27
  nie
  2018
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  Maj 27 – Cze 8 całodniowy
  W dniach 27.05. – 08.06. odbędzie się w Stavanger superturniej z udziałem: Carlsen, Mamedyarov, So, Aronian, Vachier-Lagrave, Nakamura, Caruana, Anand, Ding Liren, Karjakin. Strona turnieju
  Lis
  9
  pt
  2018
  całodniowy Mecz o Mistrzostwo Świata
  Mecz o Mistrzostwo Świata
  Lis 9 – Lis 28 całodniowy
  Fabiano Caruana kontra Magnus Carlsen. Strona meczu
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 110 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: