Lut
05

Debiut jest fundamentem partii szachowej i poprawnie rozegrany daje duże perspektywy na sukces w każdym pojedynku. Nawet słabsi zawodnicy mają realne szanse na odniesienie zwycięstwa przeciwko silniejszym i doświadczonym przeciwnikom. Dlatego otwarcia odgrywają bardzo ważną rolę we współczesnych szachach.

Bez wystarczającej wiedzy o początkowej fazie partii nie można myśleć o znaczących wynikach turniejowych. Mimo tego nie wszyscy szachiści mają ochotę na studiowanie skomplikowanej i bardzo obszernej teorii debiutów. Ograniczają się tylko do pobieżnego jej poznania i potem się dziwią, że ich sportowy postęp ciągnie się w ślimaczym tempie.

Problem ten jest szczególnie zauważalny w kręgach  naszych kadr, na co zwrócił niedawno uwagę Włodzimierz Schmidt. Z moją polemiką na ten temat można zapoznać się na blogu w kategorii Szachy w Polsce – „Odkrycie” Włodzimierza Schmidta. 

W mojej pracy szkoleniowej zwracałem zawsze uwagę moim podopiecznym na kwestię studiowania otwarć szachowych. Także konkretną pracą, tzn. publikacją artykułów w polskiej prasie specjalistycznej oraz tematycznymi książkami uczulałem wszystkich na ten problem. Jestem trenerem, który ma duży dorobek twórczy w kraju na tym polu.

Poruszenie tego zagadnienia przez Włodzimierza Schmidta na posiedzeniu zarządu Polskiego Związku Szachowego w dniu 27 października 2012 roku zmobilizowało mnie do zainicjowania ważnej akcji. Jej celem jest bliższe zainteresowanie otwarciami naszej młodzieży. Moja inicjatywa otrzymała pełne wsparcie wydawcy Penelopy Jerzego Morasia.

Zachęcam wszystkich tych, którzy mieliby tutaj coś do powiedzenia do współpracy. Trzeba dać młodym zawodniczkom i zawodnikom możliwości szybkiego rozwoju twórczego. Ale bez wystarczającej znajomości teorii debiutów, nie można myśleć o znacznych sukcesach międzynarodowych.

Seria „Ciekawostki debiutowe” ma objąć szeroki zakres różnych interesujących wariantów i gambitów. Ma dać ogólny o nich obraz oraz zachęcić do pracy w tym kierunku. To ma być praktycznie szybkie wprowadzenie do późniejszych głębszych badań na tym polu.

W pierwszej części przedstawiłem dwa interesujące warianty:

1. Obrona sycylijska: 1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.Hxd4.

2. Obrona Caro-Kann: 1.e4 c6 2.Sc3 d5 3.Hf3.

W obu grach biały hetman bardzo wcześnie wchodzi do akcji, co jest właściwie zaprzeczeniem ogólnych zasad w szachach, które zalecają włączenie najsilniejszej figury do działania dopiero w późniejszej fazie partii.

Współczesna teoria szachowa elastycznie podchodzi do tych problemów i wyklucza dogmatyczne traktowanie różnych otwarć. Są systemy, w których zaleca się właśnie szybką aktywizację hetmana, aby w ten sposób już na początku partii wkroczył do gry i wziął udział w bezpośrednim ataku na nieprzyjacielskiego króla.

Książka przedstawia oba systemy z punktu widzenia białych z prostym planem gry: szybkie wprowadzenie do gry hetmana, roszada w długą strone i atak na nieprzyjacielskiego króla!

 Ciekawostki1blogCiekawostki2blog

Ciekawostki debiutowe – część 1
Jerzy Konikowski
124 strony
Penelopa 2013
ISBN 978-83-62908-78-3

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Marcin

  Super sprawa. Jesli moge jakos pomoc to z checia doloze swoje 3 grosze!

 • Zapraszam więc do współpracy. Proszę się skontaktować ze mną pocztą prywatną w celu ustalenia szczegółów.

 • Polecam książkę Jerzego Konikowskiego „Ciekawostki debiutowe”. To pozycja nawiązująca do świetnej tradycji książki T.Czarneckiego „Pułapki szachowe”. Dla mnie jako szachisty amatora, który na szachy poświęca (niestety) mało czasu, książka napisana jest przystępnie i zrozumiale. Znajduje w niej przekrój informacji, które łatwo się przyswaja. Z pewnością przydadzą się one także graczowi turniejowemu.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  30
  sob
  2019
  całodniowy London Classic Open
  London Classic Open
  Lis 30 – Gru 10 całodniowy
  Turniej otwarty Strona turnieju Wyniki i partie na ChessBomb Turniej główny  
  Gru
  2
  pon
  2019
  całodniowy 2. Grand Prix kobiet
  2. Grand Prix kobiet
  Gru 2 – Gru 14 całodniowy
  W dniach 2-14 grudnia 2019 w Monako odbywa sie 2. Grand Prix kobiet w ramach kwalifikacji do turnieju kandydatek. Strona turnieju Informacja na ChessBase News Wyniki i partie na ChessBomb
  Gru
  3
  wt
  2019
  całodniowy Elllobregat Open Chess
  Elllobregat Open Chess
  Gru 3 – Gru 11 całodniowy
  W dniach 3-11 grudnia odbywa się otwarty turniej El 1er elllobregat Open Chess z udziałem Mateusza Bartla. Strona turnieju Wyniki  Partie i wyniki na ChessBomb  
  Gru
  5
  czw
  2019
  całodniowy Memoriał Krystyny Hołuj Radzikow...
  Memoriał Krystyny Hołuj Radzikow...
  Gru 5 – Gru 12 całodniowy
  W dniach 5-12 grudnia 2019 roku we Wrocławiu odbędzie się kolejny  Memoriał Krystyny Hołuj Radzikowskiej z udziałem: Polska Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka, Joanna Majdan, Alicja Śliwicka oraz Julia Antolak. Drużyna reszty świata Anna Zatonskih (USA), Meri Arabidze (Gruzja), Irina Bulmaga (Rumunia), Olga[...]
  Gru
  10
  wt
  2019
  całodniowy 4th Grand Prix Series, Knockout
  4th Grand Prix Series, Knockout
  Gru 10 – Gru 24 całodniowy
  10 – 24.12.2019, Tel-Aviv Grają: Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Giri, So, Aronian, Nepomniachtchi, Karjakin, Yu Yangyi, Radjabov, Topalov, Jakovenko, Navara, Wojtaszek, Wei Yi, Harikrishna and 1 more player  
  Gru
  26
  czw
  2019
  całodniowy Mistrzostwa świata w Moskwie
  Mistrzostwa świata w Moskwie
  Gru 26 – Gru 30 całodniowy
  Mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Moskwie w dniach 26-30 grudnia 2019. Strona turnieju
  Sty
  10
  pt
  2020
  całodniowy Tata Steel Chess Tournament 2020
  Tata Steel Chess Tournament 2020
  Sty 10 – Sty 26 całodniowy
  Renomowany turniej odbędzie się w dniach 10-26 stycznia 2020 z udziałem Magnus Carlsen Norwegen 2870 #1 Fabiano Caruana USA 2822 #2 Anish Giri Niederlande 2776 #5 Ian Nepomniachtchi Russland 2773 #6 Wesley So USA 2760 #12 Viswanathan[...]
  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 164 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: