gru
28

Anatoli Karpow  mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.   

//////////////////////////////

Od pewnego czasu  na blogu trwa dyskusja o roli poszczególnych części w partii szachowej.

Gość napisał: Końcówka to podstawa gry w szachy – jak twierdził Capablanca i miał rację. Bez tego nie można wygrywać, a nawet istnieć w szachach.

Problem jest tylko taki, że przed końcówką jest przecież otwarcie i gra środkowa. Jeśli któraś ze stron słabo rozegra początkowe stadium partii, to będzie trudno bronić dalszych faz gry.

Przekonał się o tym sam ówczesny mistrz świata Anatolij Karpow, który – prawdopodobnie zaskoczony rzadkim ruchem 1…a6 – nie uzyskał żadnej przewagi debiutowej. Po błędzie w 23 posunięciu przeszedł do gorszej końcówki, której nie udało się mu uratować.

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 9

 • szachista

  To kto powinien być dla nas autorytetem w temacie”Trening w szachach”: Capablanca czy Karpow?

 • Krzysztof Kledzik

  Gość napisał: Końcówka to podstawa gry w szachy – jak twierdził Capablanca i miał rację. Bez tego nie można wygrywać, a nawet istnieć w szachach.
  ——————————————————–
  Czyli rozumiem że gra w szachy zaczyna się od końcówki, trwa poprzez końcówkę i kończy końcówką? Szczególnie debiut jest niepotrzebną częścią gry, bo odciąga od tego co stanowi sedno szachów, od tego co jest początkiem, środkiem i końcem partii, czyli od końcówki. Mam świetny pomysł, napiszmy do FIDE aby zmieniła reguły gry w szachy, i zdefiniowała tą grę tak, że jest to tylko gra w końcówki. Wtedy turnieje i mecze będą prostsze – będą polegać wyłącznie na grze w końcówki, których typy do rozegrania na szachownicy można przed turniejem losować z książek i zbiorów zakończeń szachowych. To rozwiąże wszystkie nasze bolączki, końcu szachy to tylko końcówki.
  ###############
  (Dla osób które po raz pierwszy zaglądnęły na ten blog i nie są zbyt zorientowane w temacie – to co napisałem powyżej jest satyrycznym komentarzem – żeby nikt nie pomyślał że ja tak na serio uważam!).

 • Hetman

  Karpow jest autorytetem dla tych co chcą rywalizować (i skutecznie
  rywalizują) z czołówką światową w superturniejach. Natomiast rady Capablanki są dobre jedynie dla osób uczących się podstaw gry w szachy.
  Potem trzeba szybko przewartościować sposób myślenia jeżeli chce się uzyskiwać rezultaty lepsze niż średnie lokaty w średnich openach. Zatem trzeba odłożyć rady Capablanki do muzeum szachów, i posłuchać Karpowa, Kasparowa, Kramnika, Leko, Ananda i innych arcymistrzów, którzy polegają na współczesnych teoriach treningu, dających realne perspektywy sukcesów. Ci arcymistrzowie pożegnali się z Capablanką jeszcze w przedszkolu!

 • Tomasz71

  „Anatoli Karpow – mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie”
  To zdanie Karpowa stanowi sedno sprawy – reszta jest jak satyryczna dyskusja
  „nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy” bowiem wszystko zależy od szczegółowego przypadku i okoliczności:
  komu, kiedy i w jakich okolicznościach, w jakim rodzaju treningu czy przygotowania szachowego, na jakim poziomie gry itp. udziela się rad. Tak jak bywają arcymistrzowie z dziurami w przygotowaniu debiutowym, tak i opisywano na tym blogu arcymistrzów którzy nie potrafili wygrać końcówki K+S+G na K.

 • Radko

  Ale znawca się znalazł. „Tomasz71” podważa autorytet wielkiego Karpowa! Proponuję aby zrobił analizę sytuacji polskich szachów w świecie i ocenił siłę gry naszych arcymistrzów,którzy wyszukują sobie wakacyjne turnieje, gdyż w silnych boją się grać. Obecnie członek kadry narodowej Bartosz Soćko ogrywa słabeuszy w Lizbonie. A może gdyby wcześniej posłuchał rad Karpowa, to nie musiałby teraz grać za marne grosze w przeciętnych turniejach?

 • Krzysztof Kledzik

  Biegania nie trenuje się poprzez naukę samego przebiegania linii mety z okrzykami zwycięstwa. Biegacz który przewróci się na starcie, nie może liczyć na zajęcie przyzwoitego miejsca w tabeli. Biegacz MUSI wypracować sobie przewagę nad rywalami już na STARCIE aby sukcesywnie ją rozwijać i utrzymać na finiszu. W szachach też trzeba wypracować przewagę w debiucie, aby ją rozwijać w grze środkowej i poprawnie wykorzystać przewagę w końcówce. W szachach nie zaczyna się gry od końcówki. Przegrywając debiut można co najwyżej po partii odgrażać się przeciwnikowi (w stylu kreskówki) „Nu, pogodi!” i rozpowiadać że gdyby nie to i tamto, to by się pokazało co trzeba w końcówce. Tylko że za gdybania „co by było gdyby”, nie rozwijają szachowo.

 • Mat

  Gość napisał: Końcówka to podstawa gry w szachy – jak twierdził Capablanca i miał rację. Bez tego nie można wygrywać, a nawet istnieć w szachach.
  ————————————

  Ten Gość, to chyba należy do klubu tych niereformowalnych leśnych dziadków, co to wykładają w MASZ.

 • Proszę skończyć już z tymi „Leśnymi dziadkami”, gdyż staje się to już nudne. Wielokrotnie podkreślałem na blogu, że każdy ma wolność wypowiedzi i prawo głoszenia swych teorii odnośnie szkolenia w szachach. Osobiście popieram Karpowa. Capablanca był świetnym szachistą, ale żył w innych czasach i nigdy nie był trenerem. Jego „teoria” ma dla mnie tylko historyczne znaczenie.

 • mistrz

  Oczywiście każdy może wygłaszać własne opinie, ale jak ciągle wyciąga się z lamusa przestarzałe wskazówki Capablanki, to jak polscy szachiści mogą progresować i odnosić wielkie sukcesy w silnych turniejach? Często dostają w debiutach gorsze pozycje i potem jest trudno uratować partię. To się odnosi oczywiście do silnych przeciwnikow. Ze słabymi to nasi arcymistrzowie dają sobie jakoś radę. Ale chyba nie na tym polega szkolenie?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: