paź
13

sam-sevian

Źródło

Wikipedia

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Krzysztof Kledzik

  Może trochę nie na temat, ale cóż… Niedługo dojdzie to tego, że dzieci będą dopiero rozpoczynać naukę w szkole podstawowej, ale już będą im nadawane tytuły arymistrzowskie. Czy to jest normalna sytuacja, że dziecko ma tytuł arcymistrza?
  Niedawno spotkałem się z entuzjastyczną wypowiedzią w internecie, w której pani cieszyła się że młodzi ludzie są ekspertami w jakiejś dziedzinie. Pytam się – jak młoda osoba może być ekspertem w jakiejkolwiek dziedzinie? Dla mnie ekspertem jest ktoś, kto ma za sobą np. 20 lat (lub więcej) pracy w danej dziedzinie, a nie osoba która przez rok-dwa (czy nawet pięć) liznęła jakieś zagadnienie, i już jest okrzyknięta ekspertem. Taka osoba nie jest żadnym ekspertem, lecz kimś kto dopiero poznaje dane zagadnienie i wdraża się w jego zasadniczy „trzon”, nie mówiąc o tajnikach, bo te poznaje się później.
  W ten sposób następuje inflacja zarówno wyżej wspomnianego tytułu arcymistrzowskiego, jak i pojęcia bycia ekspertem.

 • mistrz

  Świat rzeczywiście zwariował. Z tymi tytułami szachowymi to oczywiście groteska. Ledwie dzieciak nauczył się grać w szachy i już arcymistrz albo mistrz międzynarodowy.

 • Marcin

  Jeszcze wiekszy bajzel jest w kategoriach PZSZACH – znam zawodnika, ktory zagral ostatnio 1.e4 e5 2.Sf3 f6??? i ten chłopak ma 2 kategorię. Jeszcze 15 lat temu 2 kategoria to trochę grała, a 30 lat temu to był silny zawodnik. Dzisiaj 2kę a nawet i jedynkę mają nawet ludzie, którzy ledwo potrafią przestawiać figury. DRAMAT!

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  wrz
  30
  sob.
  2023
  całodniowy Klubowy Puchar Europy
  Klubowy Puchar Europy
  wrz 30 – paź 7 całodniowy
  Klubowy Puchar Europy odbędzie się w dniach 30 września – 7 października w ośrodku wypoczynkowym w Durres (Albania) bez udziału polskiej drużyny. Pierwsza runda zostanie rozegrana w niedzielę 1 października o godzinie 15:00. Więcej informacji[...]
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: