Paź
23

Schach

Film 1

Film 2 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Nie podawanie rąk przed grą lub nawet po skończonej partii jest dość często spotykanym zjawiskiem na turniejach, nawet wysokiej rangi. W czasie olimpiady na Malcie pod koniec 1980 roku byłem świadkiem takiego wydarzenia. W czasie meczu USA-ZSRR doszło do spotkania Karpowa z Alburtem. Lew Alburt nie wrócił w 1979 roku z turnieju zagranicznego do Związku Radzieckiego i przyjął amerykańskie obywatelstwo. Według propagandy komunistycznej był „zdrajcą narodu radzieckiego”. Byliśmy ciekawi, czy Karpow poda swemu partnerowi rękę. Nie podał!
  //////////////////////////////////////////////////
  Kulturalne zachowanie niektórych szachistów widzieliśmy też na tym blogu. Dlatego od pewnego czasu moderuję komentarze i wykluczyłem w ten sposób chamstwo!

 • Krzysztof Kledzik

  Na pierwszym filmie Short podał rękę, Czeparinow nie podał. Zatem sprawa jest jasna i bezdyskusyjna – Czeparinow zachował się niekulturalnie.
  Drugi film z Kramnikiem i Topałowem nie jest już taki prosty do oceny, bo żaden z zawodników nie kwapił się do podania ręki. Oczywiście byłoby elegancko gdyby obaj podali, ale nikt z nich tego nie zrobił. O ile tą sytuację można oceniać pod względem zgodności czy niezgodności z zasadami FIDE, to trudno tu jednoznacznie mówić o braku kultury. Zresztą ich wzajemne nastawienie do siebie nie wzięło się znikąd, a Kramnik jest w pewien sposób usprawiedliwiony.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lip
  15
  śr
  2020
  całodniowy Dortmund Sparkassen
  Dortmund Sparkassen
  Lip 15 – Lip 19 całodniowy
  Strona Turniej został przełożony na przyszły rok. Informacja na ChessBase News: https://de.chessbase.com/post/dortmunder-schachtage-werden-verschoben
  Sie
  31
  pon
  2020
  całodniowy Sinquefield Cup
  Sinquefield Cup
  Sie 31 – Wrz 11 całodniowy
  Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 169 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: