lut
05

Po wpisie Bez sukcesów w Gibraltar Chess – Gość napisał: „Jestem zażenowany Pana oceną gry Janka Dudy. Jest jeszcze młody i nie przegrał w turnieju żadnej partii”…

////////////////////////////////////

Właśnie w tym problem, że jest bardzo młody i powinien grać aktywne szachy. Styl gry zaprezentowany przez Dudę w Gibraltarze nie można zaakceptować z punktu widzenia rozwoju twórczego i sportowego zawodnika, który jest obecnie największą nadzieją polskich szachów!

Na pytanie: „Kto jest trenerem Dudy” odpowiadam, że dokładnie nie wiem. Podobno jest nim Kamil Mitoń, który sam preferuje w swych partiach „spokojną” grę.

Młody arcymistrz powinien mieć opiekuna – doradcę dobrze znającego problemy szachów taktycznych i potrafiącego pomóc mu w opracowaniu lub doszlifowaniu odpowiedniego repertuaru debiutowego o charakterze ofensywnym. Inaczej zmarnuje się w Polsce kolejny talent szachowy!

Na grę pozycyjną i ćwiczenie tzw. „oburęczności” Jan-Krzysztof Duda ma jeszcze czas!

O tych kwestiach dyskutowaliśmy wielokrotnie na tym blogu, przez co byliśmy narażeni na ataki ludzi nie rozumiejących problemów współczesnych szachów! Np. przypominam dyskusję na różnych blogach w trakcie turnieju w Wijk aan Zee 2011 o grze Dariusza Świercza:

Link1.
Link2
Link3

Przedstawiam jedną partię z turnieju w Gibraltarze. Obyśmy nie oglądali więcej takich nudnych pojedynków w wykonaniu naszego młodego arcymistrza, który już w niedługim czasie powinien być liderem naszych szachów i wzorcem dla polskiej młodzieży!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

 • Krzysztof Kledzik

  To zalecenie aby młody zawodnik nastawił się na aktywną grę i wybierał 1.e4, natomiast pozycyjną grę po 1.d4 pozostawił na potem, jest nawet podawane jako jedna z podstawowych rad w różnych podręcznikach szachowych, dla osób które rozpoczynają przygodę z szachami. Zalecenia o takim wyborze aktywnej gry dla młodej osoby są na tyle powszechne, że jest to wręcz zrozumiałe że pozycyjną, spokojną grę trzeba odłożyć na później.
  Co do zdania „Jest jeszcze młody i nie przegrał w turnieju żadnej partii”, zacytuję tu komentarz Mirka Wolaka z blogu K.Jopka:
  ——————–
  „Przy tak dużej liczbie graczy remis, który w każdym innym turnieju jest pełnoprawnym rezultatem, tutaj wydaje się być porażką, bo powoduje, że obsuwamy się w tabeli, a czołówka ucieka […] Duda mimo, że nie przegrał żadnej partii (odpukać w niemalowane), to szedł na tyle nisko w tabeli, że ranking jego przeciwników był grubo poniżej 2600 (najwyższy ranking miał Tari Aryan 2556 pkt.). Z graczami na tym poziomie nasi zawodnicy mogą się zmierzyć nawet na naszym krajowym podwórku, chociażby w najbliższych Mistrzostwach Polski. Miejmy nadzieję, że nieudana (sportowo, być może wypoczynkowo i rekreacyjnie jak najbardziej) wyprawa naszych czołowych zawodników na Gibraltar zaprocentuje w kolejnych turniejach, czego naszym arcymistrzom (i sobie :-)) życzę ”
  ——————–
  Racja. Aby zająć wysoką lokatę trzeba wygrywać, bo remisy nie wystarczają. Przypomniał mi się Peter Leko, który kiedyś miał opinię zawodnika z którym nie można wygrać, ale i który też nie potrafił wygrać. PL był znany ze swoich skłonności remisowych. Ale to taka dygresja, w ramach wspomnień.

 • Hetman

  Ech… coż można powiedzieć… Jak zwykle bida. U Wojtaszka ciągle wychodzi to, że mało grał z silnymi przeciwnikami, a za dużo ogrywał przeciętniaków w openach. A JKDuda uległ pewnie presji trenerów w MASz i gra nie to co powinien.

 • szachista

  Znalazłem na blogu dawny wpis. Jasia Dudę trenuje Kamil Mitoń: http://www.blog.konikowski.net/2014/12/08/paradoksy-szachowe-85/

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  sty
  13
  pt.
  2023
  całodniowy Tata Steel Masters
  Tata Steel Masters
  sty 13 – sty 29 całodniowy
  Tata Steel Masters
  Silny turniej z udziałem m.in. Carlsen, Ding Liren, Caruana, Giri, So, Rapport, Aronian, Duda itd.   Partie i wyniki na Chess24 Strona turnieju Wiadomość z ostatniej chwili: nasz arcymistrz Jan-Krzysztof Duda jednak nie zagra w Tata Steel[...]
  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: