Sty
29

Naturalnie nie mam kwalifikacji trenerskich żeby oceniać to profesjonalnie, ale:
-wydaje mi się że daleko nie wystarczające jest określenie pierwszego ruchu
-jeżeli Darek nie rozumie wszystkich struktur po 1. d4 to byłoby coś fundamentalnie źle, a to jest silny GM z rankingiem 2540. Gdyby tak było to powinien to szybko nadrobić.
-w dziesiejszych czasach zawodnicy muszą zmieniać debiuty (i struktury debiutowe), bo tych co mają wąski repertuar „rozwalają” komputerowymi analizami do 30 ruchu
-Darek nie jest młodym juniorem, co ma wpierw grać pozycje klasyczne żeby się nauczyć rozumienia szachów. To jest doświadczony GM, wielokrotny medalista, w tym ostatnio MŚ do lat 20. Niedługo kończy 17 lat i należy go traktować tak jak inne wielkie nadzieje światowych szachów w jego wieku (od Fischera, Kasparowa czy Cziburdanidze, po Carlsena, Giri czy Caruanę).

—————————————

Tomasz Sielicki przyznaje się na początku swego listu o braku kwalifikacji trenerskich. W związku z tym pozwolę sobie na krótkie wyjaśnienie, aby prezes miał więcej wiedzy o problemach szkoleniowych w polskich szachach. Ze wszystkich wcześniejszych wypowiedzi i tekstów Tomasza Sielickiego wynika dla mnie jasno, że został “jednokierunkowo” uświadomiony. Powinien poznać też tę problematykę z innej strony.

Po 1.e4 i 1.d4 powstają z reguły różne struktury pionkowe i gra ma swoisty charakter. Po 1.d4 jest więcej strategicznej gry, natomiast więcej taktyki jest po 1.e4. Młodym zawodnikom zaleca się ruch pionkiem królewskim, gdyż powstające tam pozycje są łatwiej do zrozumienia i stosowania w praktyce. W ostatnich dwóch latach przejrzałem sporo partii Darka, aby wyciągnąć jeden ważny wniosek: powinien teraz grać w partiach turniejowych wyłącznie 1.e4, gdyż te pozycje czuje lepiej. Natomiast po 1.d4 różnie to bywa. Pokazał to zresztą turniej w Wijk aan Zee.

Oczywiście ważna jest wszechstronność w grze zawodnika, ale to musi być realizowane z rozsądkiem. Nie można polecić komuś grania pozycji, które mu nie odpowiadają. To musi być sprawdzone w mniej ważnych partiach, o czym zresztą pisałem przy ocenie 10 rundy. Ktoś mi zarzucił brak konsekwencji w udzielaniu rad. Np. Wojtaszkowi polecam wzbogacenie repertuaru debiutowego o nowe elementy i wprowadzenie w grze więcej aktywnych wariantów. Natomiast Darkowi zalecam teraz tylko 1.e4.

Odpowiadam: każdego szachistę lub szachistkę trzeba traktować indywidualnie, a nie wrzucać do wspólnego worka. To jest istotne, aby trener te różne cechy zawodników rozpoznał i dał pożyteczne wskazówki. Niestety to jest często lekceważone przez szkoleniowców, którzy zalecają swoim podopiecznym grać np. własne warianty. Takich nauczycieli nie interesuje to, czy podopiecznemu to pasuje do jego umiejętności i stylu gry. Ważne jest realizowanie pewnego programu szkoleniowego i kasowanie honorarium. Innym szkodliwym zjawiskiem jest wrzucanie wszystkich do jednego worka i polecenie gry tych samych otwarć czy wariantów. Tak było w Polsce przed laty z obroną francuską, kiedy prawie cała młodzież stosowała ten debiut. Wtedy nikogo ze szkoleniowców nie interesowało, czy to jest korzystne dla rozwoju zawodnika, czy szkodliwe. Realizowano pewien plan. Najwięcej tym zrobiono krzywdę Iwecie Radziewicz (obecnie Rajlich), której te pozycje nie odpowiadały do stylu jej gry. Na ten aspekt zwróciło uwagę kilku trenerów zagranicznych w rozmowie ze mną, ale tego problemu nie widział trener kadry kobiet PZSzach.

Podobnie jest w przypadku Darka. Dobrze, że wzbogaca swój repertuar o inne elementy. Ale to musi być przemyślane i realizowane z głową. W żadnym wypadku nie można eksperymentować w tak ważnym turnieju. Tutaj trzeba grać tak, aby zdobywać punkty. Czyli powinno stosować dobrze ograne warianty, w których zawodnik dobrze się czuje i może walczyć o zwycięstwa. Dla Darka turniej ma duże znaczenie i nie można go odpuścić, jak to niektórzy dyskutanci na różnych forach sugerują. Wynik w turnieju C pójdzie w świat. I od tego zależy, czy ktoś naszego młodego arcymistrza będzie w przyszłości zapraszać na podobnego typu imprezy. W openach droga jest wolna dla wszystkich, ale w kołowych turniejach już tak wielkich możliwości nie ma. Zaproszenia otrzymują ci najlepsi!

Dobrze, że mamy Dariusza Świercza, ale musimy realnie oceniać jego pozycję w świecie szachowym. Porównanie jego z takimi sławami, jak Fischer, Kasparow czy Carlsen jest groteską. Tamci w wieku Świercza byli już gwiazdami znanymi na całym świecie. Natomiast Darka nie ma jeszcze na liście 20-tu najlepszych juniorów świata. Ale bądźmy optymistami, że z naszego arcymistrza też wyrośnie kiedyś klasowy zawodnik światowego formatu!

Zajmuję się szkoleniem od wielu lat i moją powinnością jest doradzanie młodym zawodnikom. Robię to z dużym zaangażowaniem, gdyż mam dobre intencje, odpowiednią wiedzę szachową i doświadczenie. Jestem bardzo emocjonalnie związany z polskimi szachami i marzy mi się już od dawna, że kiedyś doczekamy się zawodnika klasy Carlsena.

Ktoś może te moje rady przyjąć lub nie. Żyjemy w końcu w wolnej Polsce i każdy ma prawo do własnej oceny i wypowiedzi. Ale polscy szachiści nie potrafią dyskutować w sposób kulturalny, godny naszej dyscypliny! Jest bowiem pewna grupa sfrustrowanych osób z kompleksami, której celem jest tylko obrażanie tych, co mają coś wartościowego do powiedzenia. Przypominam „dyskusję“ przed laty na Forum Polskiego Związku Szachowego o unowocześnieniu Młodzieżowej Akademii Akademia. Dlatego Janusz Woda, po objęciu stanowiska prezesa, natychmiast zlikwidował to gniazdo hańby polskich szachów, głupoty i nienawiści do kogoś, kto ma inne spojrzenie na pewne sprawy!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

 • Darek Świercz cały czas potwierdza Twoją, Jurku, opinię o prowadzeniu go przez trenera. Dzisiaj zagrał 1.e4 i wygrał!

 • Szymon

  Nie wiem czy się Pan orientuje, ale w dobrej wierze podsyłam Panu adres strony na, której wiele się o Panu mówi a Pan być moze o tym nie wie. http://forum.pzszach.pl/viewtopic.php?t=1667&postdays=0&postorder=asc&start=75&sid=2c232bd22659958cd7e8be49082f84cd
  Zapraszam do dyskusji i obrony swoich racji.

 • Zapoznałem się z komentarzami dotyczącymi pana Jerzego Konikowskiego (zamieszczonymi w różnych wątkach na forum.pzszach.pl) i jestem zniesmaczony atakami, które zostały przypuszczone na Jego osobę na wspomnianym forum. Nie wiem, czy powinien uczestniczyć w tej dyskusji, czy raczej nagonce na Niego. Może lepiej gdyby zignorował tamte wypowiedzi, nie wiem co byłoby lepsze, dyskutować i bronić swoich racji, czy zbyć sprawę milczeniem. Obawiam się, że przy próbie podjęcia dyskusji zostałby zaszczuty przez użytkowników forum. Jak widzę, nasi czołowi szachiści bardzo aktywnie udzielają się na tamtym forum. Muszą sporo czasu i energii poświęcać na taką działalność dyskusyjno-pisarską. Gdyby jednak tą aktywność i swoj czas zainwestowali w szachy a nie w swoje forum, to z pewnością odbiło by się to pozytywnie na ich sile gry.

 • Tolek

  Byłem świadkiem tych „dyskusji”. Nie ma się co dziwić, kiedy każdy popważny problem szachiści w Polsce rozwiązują w podobny sposób. Kolejny przykład: http://www.blog.konikowski.net/2016/01/22/paradoksy-szachowe-143/

 • Wspomniany przez Szymona blog już nie istnieje. Zaglądałem tam, ale nie brałem udziału w dyskusji, ponieważ nie było tam praktycznie żadnej konstruktywnej polemiki, tylko ataki na mnie. Udało mi się wiele komentarzy wydrukować i mam to w moim archiwum. W „dyskusji” brali nawet udział czołowi gracze kraju. Jeden wyzwał mnie od „szczekającego psa”.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  1
  czw
  2018
  całodniowy Mistrzostwa Świata Kobiet
  Mistrzostwa Świata Kobiet
  Lis 1 – Lis 25 całodniowy
  W dniach 1-25 listopada 2018 odbędą się w Chanty Mansyjsku mistrzostwa świata kobiet systemem pucharowym. W 1 rundzie Polki spotkają się z : Monika Soćko – Shvayger i Jolanta Zawadzka – Nechaeva. Informacja na ChessBase[...]
  Lis
  4
  nie
  2018
  całodniowy MŚJ 8-12 Santiago de Compostela
  MŚJ 8-12 Santiago de Compostela
  Lis 4 – Lis 16 całodniowy
  W dniach 4-16 listopada 2018 roku w Santiago de Compostela (Hiszpania) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 8,10 i 12. Szczegóły na stronie PZSzach: link. Strona mistrzostw Partie i wyniki na ChessBomb
  całodniowy Shenzhen Chess Masters
  Shenzhen Chess Masters
  Lis 4 – Lis 14 całodniowy
  W dniach 4-14 listopada w Shenzhen (Chiny) odbywa się dwukołowy turniej z udziałem: Ding, Liren 2816 Giri, Anish 2780 Vachier-Lagrave, Maxime 2778 Yu, Yangyi 2764 Wojtaszek, Radosław 2749 Witiugow, Nikita 2709 Transmisja na ChessBomb Strona[...]
  Lis
  5
  pon
  2018
  całodniowy Winter Chess Classic
  Winter Chess Classic
  Lis 5 – Lis 13 całodniowy
  W St. Louis w dniach 5-13 listopada odbywa sie 9-rundowy turniej z udziałem Dariusza Świercza. Wyniki i partie na ChessBomb.
  Lis
  9
  pt
  2018
  całodniowy Mecz o Mistrzostwo Świata
  Mecz o Mistrzostwo Świata
  Lis 9 – Lis 28 całodniowy
  Fabiano Caruana kontra Magnus Carlsen. Strona meczu
  Lis
  10
  sob
  2018
  całodniowy Tata Steel Chess India
  Tata Steel Chess India
  Lis 10 – Lis 14 całodniowy
  Rapid: 10-12.11 2018 Blitz: 13-14.11.2018 Strona imprezy Wyniki i partie na ChessBom (rapid) Wyniki i partie na ChessBomb (blitz)  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 142 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: