lip
27

Na prośbę wielu Internautów publikuję kontrowersyjną partię Jana Krzysztofa Dudy z ostatniej rundy turnieju „Lake Sevan 2016”.

Sympatycy naszego młodego arcymistrza są zaskoczeni tak szybką decyzją zakończenia partii i brakiem woli walki w tym pojedynku.

Na pytanie: „Dlaczego Duda nie próbował walczyć o zwycięstwo w turnieju?” nie potrafię odpowiedzieć. Może w tej kwestii wypowie się trener lub sam zawodnik.

Może Duda był zmęczony trudami turnieju, a może został zaskoczony gambitem słowiańskim i nie był na to odpowiednio  przygotowany? Sam grywałem białym kolorem z sukcesami to otwarcie i wiem, że zawsze moi przeciwnicy mieli wielkie trudności w początkowej fazie partii.

Na ten temat napisałem nawet książkę: Link 1

Dla przypomnienia: Link 2

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 9

 • Skoczek2

  Dla wysokonakładowego tygodnika Polityka wywiadu udziela JK Duda:
  „Szachy to gra bezwzględna. Tak uważa Jan. W meczu koszykówki czy tenisa długo można odrobić nawet dużą różnicę punktów, w szachach źle rozegrany debiut, czyli 10–12 pierwszych posunięć, często kosztuje porażkę”. Czy to skąd te 10 posunięć w ostatniej rundzie? Rozbawiły mnie też wypowiedzi wiceprezesa PZSzach Adama Dzwonkowskiego.
  Dowiedziałem się, że JK Duda gra w wielu ligach, np. w Bundeslidzie, przez co ma już takie doświadczenie jakby grał w reprezentacji Polski w piłce nożnej czy …w Realu Madryt (!). Poza tym w nocy Mitoń rozgryza przeciwników i rano mówi mu co ma grać tj. wpisuje nazwisko do internetowej bazy danych i wie jak przeciwnik zagrywa. Wg. trenera Dudy doświadczenie ma obecnie mniejsze znaczenie (skądinąd przecząc tezie Dzwonkowskiego) niż kiedyś bo dziś każdy może wszystko zobaczyć bez jeżdżenia na turnieje – cokolwiek to znaczy wg. trenera nagrodzonego Hetmanem. Tajemnica 10 posunięć w ostatniej rundzie pozostaje nierozwiązana.

 • Krzysztof Kledzik

  Wyobraźmy sobie sytuację że piłkarze cytowanego Realu Madryt wychodzą na boisko w celu rozegrania meczu, następnie 10 razy odbijają piłkę i podpisują remis z przeciwnikiem.
  „Szachy to gra bezwzględna” – zgadza się, wykonano dziesięć pierwszych posunięć i bezwzględnie podpisano remis. Ciekawe czy sponsorom spodoba się podpisanie remisu tuż po rozpoczęciu partii.

 • Obi

  Chyba trener Janka nie przewidział, że przeciwnik wybierze taki gambit. Czyli nie przygotował odpowiednio swego ucznia do gry.

 • lorak123

  takie arcymistrzowskie remisy były zmorą szachów i widać są nadal. Co kierowało JKD? Bał się gracza o rankingu 2659? Generalnie Minus dla JKD od kibiców szachowych, za postawę w Armenii.

 • amator

  Wielce zagadkowa była partia Indusa z poprzedniej rundy.

 • lorak123

  W rundzie 8 Sevian, mając (+2 pawns)100% wygraną końcówkę (according to an expert from NYC/Kraków), przegrał z Indusem przez …czas. A w 9 rundzie nasz JKM ‚chicken out’. WTF.

 • Skoczek2

  „To jest proste – Fischer, Kasparov, czy Carlsen by tego nie zrobili.
  Dlatego ani Eljanov, ani So nigdy nie będą na tym poziomie szachów.
  Oni to zrobili z powodów bardzo pryncypialnych: kasa (system był taki, że dzielili nagrody prawie po równo), strach przed ewentualną porażką która ich „wywala z kasy”, zadowolenie z wejścia do „Klubu 2700+” z puli oraz niedocenianie wartości samodzielnego zwycięstwa vs. ryzyko wypadnięcia „z pudła”, co stało się udziałem Gaja. Tak naprawdę ewentualnym „winnym” jest So, który to rzeczoną propozycję wrzucił w niewłaściwym momencie. Eljanov miał lepsze wartościowanie i był beneficjentem remisu.
  Na końcu doceni to wszystko „rynek”. Czy zawodnik, który remisuje w 3 posunięciu będzie dostawał zaproszenia na poważne turnieje? Czy będzie on zauważany przez sponsorów? Czy kibice go zapamiętają? Jak widać te.
  ok. 3000 Euro na „łepka” wystarczyło, aby się wystraszyć. Generalnie wszystko było w porządku, ale pewien niesmak pozostał… I oceni to rynek, bo zobaczymy, gdzie Ci panowie w przyszłości będą grali.” Adam Dzwonkowski zr Facebook

 • Skoczek2

  „W wieku 18 lat trzeba walczyć w każdej partii i nie narzekać na zmęczenie. Według statystyk wariant 4.e4 jest całkiem korzystny dla czarnych, a wybierając kontynuację w 3 posunięciu Duda musiał liczyć się z posunięciem 4.e4 (to trzecia pod względem popularności odpowiedź białych), więc pewnie był też teoretycznie przygotowany. Trzeba było powalczyć, bowiem czarne też są OK. Jak Pani słusznie zauważyła, nikt nie będzie zapraszać na turnieje zawodników, którzy nie walczą” zr tylkoszachy.blogspot.com

 • Krzysztof Kledzik

  Zawodnik który kilka razy przesunął bierki po szachownicy i szybko podpisał remis, powinien być karany za niesportowe zachowani i działanie na szkodę dyscypliny którą reprezentuje. Bez tego to doczekamy się sytuacji gdy zawodnik po 5, 3, czy 2 ruchach podpisze remis.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  mar
  18
  sob.
  2023
  całodniowy MEKobiet
  MEKobiet
  mar 18 – mar 30 całodniowy
  Więcej informacji tutaj.
  mar
  27
  pon.
  2023
  całodniowy Mecz kandydatów kobiet
  Mecz kandydatów kobiet
  mar 27 – kw. 6 całodniowy
  Finał meczu kandydatów pomiędzy Lei Tingjie i Tan Zhongyi odbędzie się w Chongqing od 27 marca do 6 kwietnia. Kolejny mecz o mistrzostwo świata pomiędzy zwycięzcą tego pojedynku i obrońcą tytułu Ju Wenjunem również odbędzie[...]
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: