sie
25

Kontynuacja odcinka 14

Niedawno w korespondencji prywatnej dyskutowałem ze znajomym o kategoriach szachowych. Obecnie wystarczy osiągnąć ranking 2300, aby otrzymać automatycznie tytuł mistrza FIDE.

Kiedyś było inaczej: trzeba było uzyskać dwie normy w odpowiedniej klasie turniejach międzynarodowych! Tak to było w moim przypadku. Pierwszy etap osiągnąłem w grupie mistrzowskiej turnieju w Dortmundzie.

Był to mój ostatni występ w barwach Polski. Wkrótce osiedliłem się w Dortmundzie i zostałem członkiem miejscowego klubu Hansa.

Na początku następnego roku szef klubu i jednocześnie dyrektor międzynarodowego turnieju w Dortmundzie Klaus Neumann został poinformowany przez Ineke Bakker (sekretarz generalny FIDE), że wspólnie z Bruno Boehmfeldtem otrzymaliśmy I normy na mistrza FIDE.

Okazało się, że jesteśmy pierwszymi szachistami miasta, którzy zostali wyróżnieni tytułem międzynarodowym (w tym przypadku pierwszą normą), co zostało zanotowano w prasie.

Turnieje4Drugą normę zdobyłem w kolejnej edycji turnieju mistrzowskiego w 1982 roku za zajęcie 3 miejsca, za co przyznano mi pełny tytuł. Zostałem w ten sposób pierwszym szachistą Dortmundu z tytułem międzynarodowym!

Honorowy dyplom wręczył mi w następnym roku prezydent Szachowej Federacji kraju związkowego Północnej Nadrenii Westfalii.

D5

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: