lip
29

Na III olimpiadzie szachowej w Hamburgu 1930 polska drużyna w składzie Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka, Kazimierz Makarczyk i Paulin Frydman zdobyła złoty medal.

Czyżby zapomniał o tym arcymistrz Mateusz Bartel, który w swoim sprawozdaniu o drużynowych mistrzostwach świata w Chanty-Mansyjsku w niemieckim piśmie „Schach” m.in. napisał: …”Brązowy medal zdobyła Polska – nasz największy sukces od srebra na olimpiadzie w Buenos Aires 1939!”

//////////////////////////

Dla przypomnienia: link.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Mat

  Historia olimpiad szachowych i o polskich sukcesach na Wikipedii:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_szachowa

 • Gość napisał:

  Zawsze mi się wydawało, że złoto jest wyżej niż srebro
  1930 Hamburg Polska Węgry Niemcy
  1936 Monachium Węgry Polska Niemcy
  1939 Buenos Aires Niemcy Polska Estonia
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_szachowa

 • Marcin

  Wydaje mi się, że arcymistrz Bartel powinien chyba raczej wspomnieć o złocie i ew dodać wzmiankę o srebrze. Poza tym ciężko jest porównywać silnie obsadzone olimpiady do ostatnich MS, gdzie grały drużyny i zawodnicy często z łapanki.

 • Hetman

  Z wypowiedzi Bartla wynika że albo zapomniał o złocie, albo celowo je pominął. W każdym razie jego wypowiedź zabrzmiała tak, jakby Polska nie miała medalu wyższego niż srebro. Dziwne że wypowiedzi naszych arcymistrzów są nieprzemyślane, podobnie jak to co niedawno powiedział Radek Wojtaszek, że Polska nie ma historii szachowej(!).

 • ChemSzach

  Formalnie napisał prawdę, w 1939 było srebro, a potem męska reprezentacja drużynowo nie miała już nawet 3 miejsca. Oczywiście zręczniej byłoby, gdyby swoją wypowiedź sformułował tak, aby informacja o złocie z 1930 roku, także była tam zawarta.

 • Nie tylko zręczniej, ale to powinno być obowiązkiem chwalić się naszymi największymi sukcesami. Na tekst Mateusza Bartla zwrócił mi uwagę kolega z Berlina, który zadzwonił do mnie: „Jerzy, czytałeś ostatni numer Schach”? „Nie czytałem. Nawet nie zdążyłem to jeszcze rozpakować” – odpowiedziałem. „No to zobacz. Twój krajan nie wie o złotym medalu Polski na olimpiadzie w Hamburgu 1930”. Dlatego napisałem ten tekst, aby o tym wielkim sukcesie przypomnieć i przy okazji zwrócić uwagę na okolicznościową książkę w języku polskim. Z moim doświadczeń bowiem wiem, że wielu szachistów w Polsce nie zna wystarczająco naszej literatury fachowej, o czym wielokrotnie pisaliśmy na blogu. Ciekawostka z ostatniej chwili. Jan Przewoźnik – szef „Integracji” – poinformował mnie o planowanym 2 wydaniu tej książki!

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  mar
  18
  sob.
  2023
  całodniowy MEKobiet
  MEKobiet
  mar 18 – mar 30 całodniowy
  Więcej informacji tutaj.
  mar
  27
  pon.
  2023
  całodniowy Mecz kandydatów kobiet
  Mecz kandydatów kobiet
  mar 27 – kw. 6 całodniowy
  Finał meczu kandydatów pomiędzy Lei Tingjie i Tan Zhongyi odbędzie się w Chongqing od 27 marca do 6 kwietnia. Kolejny mecz o mistrzostwo świata pomiędzy zwycięzcą tego pojedynku i obrońcą tytułu Ju Wenjunem również odbędzie[...]
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: