sty
05

Kontynuacja odcinka 54

W odcinku 48 tej serii napisałem m.in. „Ostatnie sukcesy na arenie międzynarodowej Jana Krzysztofa Dudy przysporzyły szachom wiele rozgłosu w kraju…”

Młody arcymistrz swoimi ostatnimi wynikami uczynił rzeczywiście wiele pozytywnego dla polskich szachów. Ostatnio otrzymałem wiele pytań w tej kwestii nawet z dalekich krajów, jak Australia, USA i Kanada. Moi korespondenci, nie związani ze sportem szachowym, chcieli więcej wiedzieć o tych sukcesach.

W wpisie Problemy szkoleniowe 11 współredaktor bloga EDITOR zamieścił interesujący wywiad z Dudą, w którym padł m.in. następujacy komentarz (link):

Występami w tych turniejach podbił pan serca kibiców nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przede wszystkim odważną, bezkompromisową postawą, grą bez kunktatorstwa, z fantazją, z założenia odrzucająca tzw. arcymistrzowskie remisy.

Po tych sukcesach Dudy widać jasno, że polskie szachy mogą zrobić prawdziwą furorę w świecie! Jeśli będą wyniki, to będzie duże zainteresowanie naszą dyscypliną. Ten problem poruszyłem już wcześniej w odcinku 23.

Wniosek jest jeden: trzeba wzmocnić szkolenie naszej młodzieży, ale we właściwym kierunku. Konieczne jest natychmiastowe opracowanie Centralnego Systemu Szkolenia,  o czym była na blogu już wielokrotnie mowa, np. w wpisie 49.

Przypominam propagandowy artykuł Dać światu mata, którego autor otrzymał w nagrodę prestiżową statuetkę Hetmana.

Ówczesne władze Polskiego Związku Szachowego dały jasno do zrozumienia wszystkim piszącym o naszej dyscyplinie, że  w Polsce nie ma miejsca dla tych, co mają własne spojrzenie na rozwój szachów wyczynowych w kraju i swoje przemyślenia oraz fachowe propozycje zamieszczają w różnych publikacjach! 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

 • Krzysztof Kledzik

  To dobrze że M.Soćko i R.Wojtaszek odważyli się powiedzieć jak wygląda przygotowanie szachowe zarówno naszej czołówki (lenistwo), jak i funkcjonowanie Akademii Szachowej (brak spójnego szkolenia). Dziwne jest to, że różne osoby z „oficjalnych” kręgów mniej lub bardziej otwarcie poruszają to zagadnienie, a czas leci, i jakoś nie widać zmian. Mam nadzieję że nie trzeba będzie czekać kolejnych 100 capablankowych lat (aluzja do nie akceptowania nowoczesnych form szkoleniowych w szachach) aby coś zmieniło się na plus. A Darek Świercz? Cóż, tak jak wszyscy poprzedni uzdolnieni juniorzy, przepadł gdzieś w szachowym tłumie. Niestety takie było przeznaczenie naszych juniorów, bo powszechnie panowało parcie na zniechęcanie naszych młodych gwiazd na porzucenie szachów w wieku seniorskim. Ta polityka zniechęcania odnosiła efekty. JK Duda zawsze był w cieniu Darka, ale jednak osiągnął poziom którego mogą pozazdrościć nasi inni szachiści. Tą wspomnianą „odważną, bezkompromisową postawą, grą bez kunktatorstwa, z fantazją, z założenia odrzucająca tzw. arcymistrzowskie remisy” może zabłysnąć na arenie międzynarodowej. Dobrze że nie prezentuje „linaresowego” stylu gry. Ci którzy pamiętają czasy superturnieju w Linares, wiedzą o co chodzi. O nudną grę na szybki remis. Nie pamiętam czy JK Duda wypowiadał się o zastosowaniu komputerów w szachach. Bo era D.Świercza to okres gloryfikowania szybkości komputerów i ilości wypluwanych wariantów. A jednak Darkowi nie pomógł komputer który był włączony przez całą dobę. Też nie pomogły super-laptopy zakupione ileś już lat temu dla naszej szachowej czołówki. Wtedy w spocie niby-reklamowym mówiono jakoś tak, że teraz Polska stała się światową potęgą w mocy obliczeniowej (ale nie szachowej). I przydało się to na coś? No chyba nie. Z komputera trzeba umieć korzystać, a nie uważać go za jedyną przepustkę do elity światowej. A wracając do JK Dudy, to bardzo ładnie wygląda jego krzywa wzrostu rankingu. Spokojny, jednorodny wzrost, praktycznie bez spadków. Bardzo podobny do krzywej ELO dla Carlsena, Caruany i Giri.

 • szachista

  Prezes Tomasz Sielicki miał dobre zamiary, ale niestety zabrakło mu determinacji w ich realizacji.

 • Krzysztof Kledzik

  Dziękuję za podanie linka. Ciekawy artykuł. Jest tam kilka interesujących przemyśleń, np: „Treningi zawodowców bez komputerów w zasadzie nie mają racji bytu, ale ostatecznie wygrana w szachach zależy od człowieka.”, „Komputer jest bardzo pomocny, ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać.”, „To stwierdzenie to także dobra rada dla początkujących. Amatorzy chcący w przyszłości wziąć udział w zawodach, powinni przede wszystkim ćwiczyć z szachownicą.”.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  sie
  15
  pon.
  2022
  całodniowy FTX Crypto Cup
  FTX Crypto Cup
  sie 15 – sie 22 całodniowy
  Mistrz świata Magnus Carlsen wraz z Alirezą Firouzja, Levonem Aronjanem, Anishem Giri, Janem-Krzysztofem Dudą, Liem Le, Hansem Niemannem i Praggnanandhaa, zmierzą się w FTX Crypto Cup, który odbędzie się od 15 do 21 sierpnia w[...]
  sie
  26
  pt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  sie 26 – sie 28 całodniowy
  Uczestnicy: Nakamura, Rapport, Nepomniachtchi, Caruana, Vachier-Lagrave, Aronian, Dominguez, Firouzja, Mamedyarov, Shankland Strona Turnieju
  sie
  29
  pon.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  sie 29 – sie 30 całodniowy
  Uczestnicy: Aronian, Nakamura, Caruana, Vachier-Lagrave, Firouzja, Nepomniachtchi, Mamedyarov, Dominguez, Rapport, Shankland Strona turnieju
  wrz
  2
  pt.
  2022
  całodniowy Sinquefield Cup
  Sinquefield Cup
  wrz 2 – wrz 11 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Nepomniachtchi, Firouzja, So, Aronian, Caruana, Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Rapport, Dominguez Perez Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 155 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: