maj
29

Kontynuacja odcinka 208

Dość wcześnie zająłem się działalnością szkoleniową. Zmobilizował mnie do tego prezes OKO Caissa Bydgoszcz kapitan Ludowego Wojska Polskiego Józef Ulfig. Pewnego razu zaproponował mi przeprowadzenie wykładów dla członków klubu. To było w 1963 r.

Na moją reakcję, że nie mam żadnego doświadczenia i pojęcia, co mógłbym przedstawić, odpowiedział: „Spróbuj. Może zostaniesz w przyszłości trenerem. Tematów jest dużo: może coś z taktyki …”.

Ostatecznie zgodziłem się i na bazie tekstów z dostępnych mi źródeł opracowałem serię wykładów na temat „Atak na króla”. To było pomyślane dla młodzieży, ale słuchaczami byli też niektórzy starsi członkowie klubu. Otrzymałem pozytywne oceny i to mnie zachęciło do opracowywania innych materiałów z taktyki i strategii szachów z myślą kontynuacji podobnych zajęć.

Kilka lat temu znalazłem w moim archiwum notatki z tamtego okresu i wpadłem na myśl, aby opracować z tego książkę. Wydawca Penelopy Jerzy Moraś zaakceptował propozycję i w 2013 roku ukazała się moja praca „Atak na króla”.

Oczywiście mój stary materiał został wzbogacony o nowe partie. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem i w 2019 r. ukazała się jej nowa wersja.

Po doświadczeniach z meczu juniorów z Węgrami (1965) postanowiłem zwiększyć zakres mojej aktywności szkoleniowej o otwarcia i pomoc w przygotowywaniu repertuaru debiutowego!

cdn

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: