paź
16

Wpis EDITORA  Lider polskich szachów (96),który ukazał się także na facebooku i twitterze, wywołał duże zaciekawienie karierą Jana-Krzysztofa Dudy, także osób nie grających w szachy.

Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że nasz młody arcymistrz, swoimi sukcesami sportowymi, wywołał wielkie zainteresowanie królewską grą w Polsce.

Odbiło się to także na znacznym zwiększeniu sprzedaży książek szachowych, co potwierdził niedawno w korespondencji prywatnej wydawca RM Tomasz Zajbt.

Pierwszy raz o Janie-Krzysztofie Dudzie dowiedziałem się wiele lat temu w rozmowie telefonicznej z byłym mistrzem Polski Jerzy Kostro. Jurek oznajmił mi wtedy, że obecnie trenuje talent z Wieliczki i ma nadzieję, że z niego wyrośnie „wielki gracz”. Na moje pytanie: „Co z nim ćwiczysz” – odpowiedział: „Staram mu się opracować przede wszystkim optymalny repertuar debiutowy”.

Od tego momentu zacząłem obserwować partie młodego zawodnika, co mnie uświadomiło, że Jerzy Kostro miał rzeczywiście rację: „Polskie szachy będą miały niedługo zawodnika światowego formatu”!

W tekście „Żegnaj Bartku!!” w 2012 roku napisałem m.in. „To chyba się wiąże ze zwolnieniem miejsca w kadrze narodowej PZSzach. Mam nadzieję, że zajmie je jakiś młody talent, z którego polskie szachy będą miały pociechę. Proponuję obsadzić to miejsce obecnie największą nadzieją polskich szachów Janem-Krzysztofem Dudą!”

W książce „Szachy dla przyszłych mistrzów” (RM 2015) na stronie 148 napisałem: „Wielką nadzieją polskich szachów jest Jan Krzysztof Duda (rocznik 1998), który w 2013 roku uzyskał tytuł arcymistrza i od tego czasu czyni systematycznie postępy. …”.

Kilka miesięcy temu w jednym z wywiadów m.in. powiedziałem: „Duda potrafi grać ciekawe i efektowne szachy. Jest silny w obronie i potrafi zaryzykować, aby wygrać. To są pozytywne cechy. Sam opublikowałem wiele jego partii w pismach fachowych i książkach. Trzymam kciuki za jego dalszą karierę. I mam nadzieję, że jego wielki talent nadal się będzie rozwijać we właściwym kierunku i utrzyma się jeszcze długo w czołówce światowej…”.

Niedawno na blogu napisałem m.in. … Oprócz talentu szachista musi trenować we właściwym kierunku, aby osiągnąć wyższe cele sportowe. Jan-Krzysztof Duda miał to szczęście, że trafił na dobrych szkoleniowców, którzy wskazali mu prawidłową drogę.

Ważnym aspektem w jego wyszkoleniu jest zrozumienie istoty współczesnych szachów. Jan-Krzysztof Duda wyraził kiedyś następującą tezę:

„Na najwyższym poziomie zawodnicy trenują główne debiuty; szukają nowych idei, aby zaskoczyć przeciwnika”.   

W ostatnim czasie nasz arcymistrz wyraźnie poprawił swój repertuar debiutowy i wzbogacił go o nowe elementy.

Np. można było to zauważyć w drugiej partii finałowej z Karjakinem, w której Polak zastosował ważną nowinkę.

W przeszłości nasi arcymistrzowie z reguły przegrywali z Rosjanami, często bez większego oporu. Obecnie widać, że Radosław Wojtaszek oraz Jan-Krzysztof Duda potrafią toczyć równorzędną walką z czołówką świata. To jest „owoc” ich prawidłowego podejścia do szachów wyczynowych, a ich podstawą jest: Mocny debiut!

14 października 2021 r. prezydent RP Andrzej Duda odznaczył naszego arcymistrza Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe, które rozsławiły Polskę na całym świecie!

Również został odznaczony zespół arcymistrza:

Adam Dzwonkowski – Stara się spoglądać na karierę arcymistrza w sposób strategiczny i wykonywać wiele krótko, średnio i długoterminowych posunięć, aby zagwarantować mu komfort w przygotowaniach, startach i wszystkich momentach, kiedy takiej pomocy potrzebuje. I ciągle przekonuje wszystkich dookoła, że tak wielkiemu talentowi należy się wsparcie i danie możliwość maksymalnego wykorzystania talentu, jaki niewątpliwie posiada. Czyli w uproszczeniu zajmuje się koordynacją różnych działań, które dotyczą Dudy, a które mają więcej wspólnego z polityką (w tym międzynarodową), umowami, sponsorami, czy mediami, niż treningiem, czy samą grą.

Kamil Mitoń – Jest trenerem i przygotowuje arcymistrza do partii z przeciwnikami, przede wszystkim pod kątem debiutów.

Dr hab. Małgorzata Siekańska oraz dr Kordian Lach to wybitni specjaliści pracujący od prawie dziesięciu lat z arcymistrzem i dbają o jego kondycję psychofizyczną.

Uzupełniająca lektura:

Piękny umysł – Onet

Szachy w Polsce

Niedawno ukazała się w wydawnictwie Penelopa książka „Wybrane partie szachowe Jana-Krzysztofa Dudy”, którą polecam młodzieży z ambitnymi planami sportowymi.

Niech doświadczenia arcymistrza z Wieliczki będą dogowskazem w ich przyszłej karierze szachowej!

Można ją zamówić bezpośrednio w wydawnictwie Penelopa lub księgarni internetowej AROS.

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  8
  niedz.
  2022
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 8 – maj 17 całodniowy
  Tegoroczne mistrzostwa Polski odbywają się w Kruszwicy. Partie można oglądać na chess24.  
  maj
  17
  wt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  maj 17 – maj 24 całodniowy
  Grand Chess Tour (blitz) 2022, Web (18), 17 – 24 May 2022, Warsaw (Poland)
  maj
  31
  wt.
  2022
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 31 – cze 10 całodniowy
  The 10th edition of Norway Chess will take place between May 31st to June 10th in Stavanger. Together with our primary partner, NES Fircroft, we proudly present the following players: World Chess Champion, Magnus Carlsen (Norway) Richard Rapport (Hungary)[...]
  cze
  16
  czw.
  2022
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  cze 16 – lip 7 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy. Informacja na stronie turnieju
  lip
  10
  niedz.
  2022
  całodniowy Festiwal szachowy w Bielu
  Festiwal szachowy w Bielu
  lip 10 – lip 24 całodniowy
  Więcej informacji na ChessBase News.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: