lip
05

Kontynuacja odcinka 28
link
link

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

 • slawomirus

  Turniej pretendentów nie był tak ciekawy jakim wydawał się przed rozpoczęciem. Nepo przewyższał pozostałych zawodników o klasę albo i o dwie. Grał swoje, nie robił większych błędów, znakomicie wykorzystywał błędy i awanturniczą grę innych. Jedynym zawodnikiem, który mógł mu zagrozić był Ding,ale słabo zaczął i później już nie dało się nadrobić dystansu.Radjabov w swoim stylu, gra na remis, a jak ktoś się wychyli to w łeb. Pozytywnie zaskoczył Nakamura, wydawało się, że po długim okresie streamowania i grania szybkich szachów będzie słaby w klasykach, a tu niespodzianka. Caruana strasznie nierówny i rozkojarzony, nie był w najwyższej formie. Zawiodły młode wilczki Firo, Duda i Rapport. Alirezę co niektórzy już widzieli jako mistrza świata. Ten turniej pokazał, że dużo mu jeszcze brakuje, a znakomicie obrazuje to druga partia z Nepo, w której rosyjski zawodnik pokazał mu co sądzi o tak awanturniczej i naiwnej grze. Oryginalność i kreatywność Rapporta też zderzyła się z lepszym zrozumieniem i precyzją oponentów. Nasz Janek nie był w najwyższej formie i potracił niepotrzebnie co najmniej z 2 punkty. Przygotowanie debiutowe, które nieraz szwankowało, tym razem było na wysokim poziomie. Może czasami Janek za długo myślał, można się ewentualnie doczepić , czy były to pozycje debiutowe do gry na wygraną. Ale generalnie w tej materii zawodnik i jego sztab stanęli na wysokości zadania. Niestety w grze środkowej nasz zawodnik często wydawał się jakiś rozkojarzony , bez energii, robił proste błędy, które przeciwnicy skwapliwie wykorzystywali. W dobrej formie Janek z pewnością zrealizowałby wygraną partię z Firouzją. Również druga partia z Nakamurą świadczy o nie najwyższej formie. W dobrej pozycji z pionkiem więcej nie widzi prostego, taktycznego ruchu gońcem, po którym zmienia się charakter pozycji i trzeba przejść do obrony, a później bardzo słabo się broni. W II partii z Raportem również wykonuje agresywne posunięcie h5 jakby nie zaważając , ze przeciwnik ma tam więcej figur i łatwo mu się będzie przestawić. W powstałej pozycji to już Janek musi grać bardzo dokładnie i odważnie, co niestety mu się nie udaje. W dobrej formie Janek z pewnością wyciągnąłby coś być może z I partii z Rapportem, czy z przegranych partii z Nepo i Dingiem. Oczywiście turniejów pretendentów to nie koncert życzeń, jest silna presja i ultramocni rywale, jednak chyba jest takie wewnętrzne przekonanie, że Duda w formie z Pucharu Świata walczyłby o II miejsce. Pierwsze koty za płoty, trzeba wyciągnąć wnioski i odzyskać świeżość, bo w tym turnieju nasz zawodnik wydawał się jakoś dziwnie przytłamszony. Być może za dużo obowiązków turniejowych i marketingowych spowodowało przemęczenie zawodnika i spadek poziomu gry.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  21
  wt.
  2024
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 21 – maj 31 całodniowy
  W dniach 21-31.05.2024 roku w Rzeszowie odbywają się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Więcej informacji na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego: link.
  maj
  27
  pon.
  2024
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 27 – cze 7 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Caruana, Nakamura, Ding Liren, Firouzja, Praggnanandhaa Strona turnieju
  lis
  20
  śr.
  2024
  całodniowy FIDE World Championship 2024
  FIDE World Championship 2024
  lis 20 – gru 15 całodniowy
  Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: