wrz
29

Kontynuacja odcinka 104

Po ukazaniu się odcinka Przed końcówką jest debiut (168) otrzymałem kilka pytań od Internautów: kto jest EDITOR?

Kilkakrotnie pisałem już w przeszłości, że to jest samodzielny współredaktor bloga. Mieszka w Polsce i zna doskonale problemy naszych szachów. Jego wpisy są świetnym uzupełnieniem do moich tekstów. EDITOR ma wolną rękę w doborze tematyki i ja nie ingeruję w jego działalność.

////////////////////////////////////////

Znowu, po kilku latach (2011), powraca kwestia gambitu Gajewskiego. Jedno jest pewne, że arcymistrz w ostatnich latach sprawdził się jako świetny znawca teorii debiutów, o czym świadczy jego współpraca z Wojtaszkiem i Anandem. Bardzo pozytywne jest to, że w tej materii pomaga obecnie najlepszemu polskiemu zawodnikowi Dudzie, który jeszcze dość często – jak pokazuje praktyka  turniejowa – ma problemy ze swoim repertuarem debiutowym. Ale należy podkreślić postępy Jana Krzysztofa w tej fazie gry, co uwypukliłem w komentarzach do jego partii w trakcie turnieju kandydatów w Madrycie 2022.

Jednakże nie zmieniam zdania odnośnie rzekomego odkrycia gambitu przez Grzegorza Gajewskiego.

Rozwojem teorii debiutów oraz ich historią zajmuję się od wielu lat. Współpracowałem  z  polskimi i zagranicznymi periodykami szachowymi, m.in.: Sahovski Informator, Chess Base Magazin, New in Chess (Yearbook), Correspondence Chess Yearbook, The Chess Player-Der Schachspieler, Schach-Report, Deutsche Schachblätter, Deutsche Schachzeitung, Gambit-Revue, Fernschach, PAT, SZACH, Szachy/Chess, Szachy, Szachista, Magazyn Szachista, Poradnik Szachisty.

Jeszcze obecnie redaguję działy z teorii otwarć w Panoramie Szachowej oraz niemieckim Fernschachpost. Napisałem najwięcej książek o tej tematyce w Polsce i Niemczech. Do końca tego roku mają się jeszcze ukazać dwie książki w wydawnictwie Joachim Beyer Verlag (Niemcy) oraz Hanon Russell Enterprises (USA).

Spopularyzowałem wraz z angielskim mistrzem Otto Hardym wariant w partii hiszpańskiej po ruchach 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.c3 d5!?, znany w teorii debiutów jako gambit Konikowski-Hardy.

Mam zatem wystarczającą wiedzę, aby twierdzić, że Grzegorz Gajewski nie odkrył gambitu, tylko go spopularyzował. Zasługi jego są tutaj oczywiście wielkie i dlatego słusznie nosi jego nazwisko. Dla przypomnienia chodzi  o wariant po ruchach: 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.0-0 Ge7 6.We1 b5 7.Gb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 Sa5 10.Gc2 d5!?

Na ten temat opublikowałem artykuł teoretyczny „Partia hiszpańska – ciekawy wariant!” w Panoramie Szachowej Nr 7/8 2010 r.

Poniższy tekst był zamieszczony w niemieckim periodyku Fernschachpost (5-2011).

Po ruchu 10…d5!? piszę: „Ta ofiara pionka została prawdopodobnie zastosowana po raz pierwszy w partii korespondencyjnej Martin-Maltz (1995) i następnie powtórzona w dalszych pojedynkach drogą pocztową. W grze Kuzniecow-Gajewski, Pardubice 2007 tę ideę z sukcesem powtórzył polski arcymistrz. Została ona uznana przez periodyk Chess Base Magazin za nowinkę 2007 roku. Ta fałszywa informacja jest dowodem na to, że partie z gry korespondencyjnej są nieznane w grze normalnej”.

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  gru
  1
  pt.
  2023
  całodniowy London Chess Classic
  London Chess Classic
  gru 1 – gru 10 całodniowy
  Uczestnicy GM Dommaraju Gukesh (Indie) 2746 GM Nikita Vitiugov (Anglia) 2712 GM Amin Tabatabaei (Iran) 2694 GM Michael Adams (Anglia) 2670 GM Andrei Volokitin (Ukraina) 2660 GM Hans Niemann (USA) 2659 GM Mateusz Bartel (Polska)[...]
  gru
  26
  wt.
  2023
  całodniowy MŚ w rapidzie i blitzach
  MŚ w rapidzie i blitzach
  gru 26 – gru 30 całodniowy
  FIDE przyznała Federacji Szachowej Uzbekistanu Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2023. Obydwa turnieje odbędą się w Samarkandzie w dniach 26-30 grudnia. Informacja FIDE
  kw.
  5
  pt.
  2024
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  kw. 5 – kw. 23 całodniowy
  Turniej odbędzie się w Toronto.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: