gru
08

Kontynuacja odcinka 33

Obowiązkiem każdego publicysty jest przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej, czyli przekazywanie rzetelnych i bezstronnych informacji!

 /////////////////////////////////////////

Z ciekawości zapytałem się niemieckich kolegów, jak oni oceniają postępowanie autorów książki „Moja szachowa wspinaczka” w aspekcie przedstawienia ich wersji olimpiady na Malcie 1980.

Kolega urodzony w demokratycznej Republice Federalnej Niemiec (RFN) był bardzo zaskoczony zniekształconą fotografią w książce na stronie 39 oraz ominięciem mojej roli w tym sukcesie.

Jego opinia: „U nas – w kraju wolności słowa – takie wypadki nie mogły mieć miejsca. Można kogoś nie lubić, ale trzeba zachować swoją godność, czyli przedstawiać prawdziwe fakty. Przecież Polska jest krajem demokratycznym …!”

Kolega urodzony w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD), wychowany siłą rzeczy w duchu socjalistycznym, nie znał wcześniej takich przypadków. Poznał rzeczywistość dopiero po połączeniu Niemiec, co stało się w 1990 roku.

Jego opinia: „Dopiero w wolnych Niemczech poznałem prawdę o fałszowaniu nie tylko naszej historii, ale także świata. Zobaczyłem programy w telewizji, jak to osoby uznane za wrogie władzy były wymazywane z fotografii, filmów dokumentalnych i nawet  fabularnych. Z tego co zobaczyłem w polskiej książce, przypomina mi dawne czasy pełne manipulacji i lekceważenia  prawdy…”.    

Po chwili dodał: „Pamiętam, jak w pewnej chwili znikły z szachowych publikacji NRD takie nazwiska: Korcznoj, Pachman czy Alburt. Podobnie ich partie, wyniki sportowe itd. Dlatego, że zostali zaliczeni do przeciwników ustroju panującego w tzw. krajach demokracji ludowej…”.   

Zastanawiam się, komu zrobili krzywdę autorzy swojej książki. Mnie na pewno nie, lecz z pewnością sobie! Pokazali, że oboje są niewiarygodni i niewykluczone, że w tej książce jest jeszcze kilka podobnych „rodzynków”!

Na koniec wycinek z książki Królowe 64 pól z 2014 roku!

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  mar
  18
  sob.
  2023
  całodniowy MEKobiet
  MEKobiet
  mar 18 – mar 30 całodniowy
  Więcej informacji tutaj.
  mar
  27
  pon.
  2023
  całodniowy Mecz kandydatów kobiet
  Mecz kandydatów kobiet
  mar 27 – kw. 6 całodniowy
  Finał meczu kandydatów pomiędzy Lei Tingjie i Tan Zhongyi odbędzie się w Chongqing od 27 marca do 6 kwietnia. Kolejny mecz o mistrzostwo świata pomiędzy zwycięzcą tego pojedynku i obrońcą tytułu Ju Wenjunem również odbędzie[...]
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: