mar
18

Kontynuacja odcinka 78

Jak już kilkakrotnie pisałem na blogu, autor książek (w naszym przypadku szachowych) powinien zachować zdrowy rozsądek i z przymróżeniem oka przyjmować wszelkie krytyki. Są  bowiem osoby, które w pewnym sensie specjalizują się w tym, aby tylko dokopać autorowi.

Część swoich złośliwych tekstów uda się im nawet przemycić w jakiś pismach szachowych. Redakcje czasopism zabezpieczają się formułką Punkt widzenia autorów artykułów nie są naszymi poglądami i zatem nie biorą odpowiedzialności za nieraz mocno krytyczne i absurdalne oceny książek.

Joachim Beyer, właściciel największego wydawnictwa szachowego w strefie niemieckiego języka, kiedyś mnie uświadomił: „My często otrzymujemy różne teksty i przekazujemy je autorom tylko wtedy, kiedy wnoszą coś istotnego, np. jakieś zauważone błędy, które można potem poprawić w kolejnych wydaniach. Uczulam na to pana, gdyż mamy jednego autora, który po dwóch ostrych ocenach swych książek wpadł w poważną depresję”.

Następnie dodał:

„Dla nas właściwie każde omówienie książki w jakiś publikacjach, nawet negatywne, jest jej reklamą. A więc odwagi i pisać. My będziemy oceniać wartość pana prac …”.

Joachim Beyer odradził mi również wszelkie dyskusje z krytykami. „Szkoda czasu i nerwów. Chyba że ma on do przekazania istotne merytoryczne uwagi”.

////////////////////////////////

Sam otrzymuję dość często różne uwagi dotyczące moich książek. Odpowiadam, nawet na te najbardziej absurdalne. Oto niedawne wydarzenie odnośnie pracy „Kombinacje szachowe”:  

Gość napisał:

Mam do Pana pytanie. Kupiłem książkę „Kombinacje szachowe”, której jest Pan współautorem. Wstępnie przejrzałem jej spis treści i spodobała mi się. Co papier to papier, lubię choć korzystam też z internetowych serwisów szachowych.

No i jak to z książką zacząłem od początku. Łatwe maty, diagram trzeci. Spędziłem nad nim trochę czasu. Pomyślałem, że szachy to jednak nie dla mnie. Ale zawziąłem się i dalej nic. Zajrzałem do rozwiązania… czy bicia są przymusowe w szachach? Z tej pozycji nie da się zamatować. A już na pewno nie łatwo ani nie szybko.

Dobrze poszedłem dalej kolejne zadanie i kolejne. I kolejny rozdział i wie Pan co? Straciłem zaufanie do Panów. Z tyłu głowy kołacze mi się obawa „a jerzeli w tym zadaniu też jest błąd skoro w takim trywialnym zadaniu autor podaje takie złe rozwiązanie i to autor z takim dorobkiem”.

Dlatego pytanie brzmi gdzie jest błąd. Na diagramie czy w rozwiązaniu?
Oraz czy ktoś dokonał korekty po druku i znajduje sie errata do tej książki. Chciałbym ją dostać.

Po skoczek g5 zakłada Pan bicie Hetmanem na h6. A kto powiedział że czarne tak zrobią. Co po wieża g7? Gramy dalej… To gdzie tu mat i to łatwy?

Moja reakcja:

Po 1…Wg7 białe biją wieżę pionkiem z łatwą wygraną. W szachach nie tylko mat decyduje o wyniku partii, ale także przewaga materialna.

Reakcja Gościa:

I takie zadanie znajduje się w rozdziale łatwe maty? Pan chyba rozumie że czytelnik szuka łatwego mata?

Moja rada:

Zorientowałem się, że mam do czynienia z amatorem. Dlatego napisałem: Proszę skontaktowć się z wydawnictwem Caissa https://www.szachysklep.com.pl/ Oni mają książki dla początkujących. Nasza praca jest pomyślana dla średnio zaawansowanych!

Gość odpowiedział:

Co pan opowiada. Łatwe maty. I wśród prostackich matów zadanie, które nie jest matem. I pan dalej brnie w swoją teorię. No przykre. Jestem średniozaawansowany. I nie mam zaufania do reszty treści zamieszczonej w tej książce po rozmowie z autorem.

////////////////////////////////

Na kolejny zarzut już nie zareagowałem. Na dalszą dyskusję z Gościem szkoda było czasu!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • krempy

  Akurat też siedzę trochę w tej książce. Pycha moim zdaniem – pan korespondent ocenił książkę po trzecim zadaniu, a jest w niej sześćset… Jestem gdzieś przy 70/80 zadaniu, nie jest łatwo, ale rozumiem, że trzeba się starać, ćwiczyć cierpliwość…

 • Dziękuję za zainteresowanie naszą pracą. Tak jest, „Intensywne ćwiczenia czynią mistrzem”! Zatem dalej do boju! Jeszcze w tym miesiącu ma się ukazać nowa wspólna książka z Jackiem Gajewskim „Kombinacje w grze końcowej”.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  21
  wt.
  2024
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 21 – maj 31 całodniowy
  W dniach 21-31.05.2024 roku w Rzeszowie odbywają się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Więcej informacji na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego: link.
  maj
  27
  pon.
  2024
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 27 – cze 7 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Caruana, Nakamura, Ding Liren, Firouzja, Praggnanandhaa Strona turnieju
  lis
  20
  śr.
  2024
  całodniowy FIDE World Championship 2024
  FIDE World Championship 2024
  lis 20 – gru 15 całodniowy
  Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: