Stanisław Kornasiewicz
Stanisław Kornasiewicz w gronie kolegów sędziów: Zenona Chojnickiego, Zygmunta Rylla i Andrzeja Filipowicza
Stanisław Kornasiewicz współcześnie (wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Andrzeja Filipowicza)
Nasze spotkanie w Estoril w 2010
Stanisław Kornasiewicz przez wiele lat zaliczał się do czołowych szachistów Śląska i był jednym z najsilniejszych mistrzów krajowych w Polsce. Zajmował się też pracą trenerską, m.in. szkolił Sylwię Grzegorzek, która w mistrzostwach Polski juniorek zajęła w Grudziądzu 1969 trzecie miejsce, natomiast w Wiśle 1970 była druga. Sylwia jest od 1973 roku moją żoną.
Ostatni raz widziałem się ze Staszkiem na mistrzostwach świata głuchoniemych w Estoril w 2010 roku.
Przedstawiona partia była grana w rozgrywkach I-ligi we Wrocławiu (4 szachownica). Wówczas byłem jeszcze juniorem i reprezentowałem barwy Caissy Bydgoszcz, natomiast Stanisław Kornasiewicz Startu Katowice.
Grzegorz Mazur skomponował nowe ciekawe studium.
Białe wygrywają
Rozwiązanie jest na mojej stronie: Link
Ten obrazek znaleziony w Internecie przypomniał mi pewną sytuację z przeszłości, kiedy reprezentowałem barwy „Hutnika” Kraków-Nowa Huta.
Nasza sekcja szachowa miała w zasadzie fundusz nieograniczony na działalność sportową. Także nasze diety były około trzykrotnie wyższe od podstawowych stawek, które wtedy obowiązywały w kraju. Był tylko jeden problem. Musieliśmy zbierać rachunki. Dlatego w czasie dłuższych imprez w jednym miejscu stołowaliśmy się w tej samej restauracji. „Zaprzyjaźniony” kelner – za godziwe napiwki – wypisywał nam odpowiednie rachunki.
Jeden z naszych kolegów zapomniał o tym i po jakimś indywidualnym turnieju, w którym sam startował, przedłożył księgowemu klubu rachunki za śniadania, które miały następującą treść: 100 gramów wódki oraz kawa i tak przez 14 dni. Oczywiście wynikła wielka awantura, ale sprawę ostatecznie jakoś pozytywnie załatwiono.
Takie to były wtedy czasy!
Partia Cylwik-Pietrusiak: Mistrzostwa Polski w Poznaniu w 1962 roku
Pojedynkowi Romuald Grąbczewski-Włodzimierz Schmidt przygląda się Zbigniew Cylwik: Mistrzostwa Polski w Poznaniu 1962
Spotkanie ze Zbigniewem Czajką
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Andrzeja Filipowicza
Zbigniew Cylwik w mistrzostwach Polski juniorów w Zakopanem w 1956 roku zajął II miejsce. Wielokrotnie startował w mistrzostwach kraju mężczyzn. Był silnym mistrzem krajowym i najwybitniejszym szachistą Białegostoku. Do dnia dzisiejszego jest czynnym zawodnikiem: Krynica 2013.
Poniższa partia była grana w półfinałach mistrzostw Polski w Białymstoku w 1968 roku.
Boris Kutin, Zsuzsa Polgar i Andrzej Filipowicz
W dniach 13 – 14.04.2013 roku w Bangkoku odbyło się posiedzenia Prezydium Komisji FIDE z udziałem Andrzeja Filipowicza.
Więcej informacji jest na mojej stronie: Link.
Przed kilkoma dniami ukazała się poprawiona wersja szybkiego kursu debiutów z nową okładką (300 stron). Jest to już V wydanie tej pozycji: Link.
Jest to VI wydanie książki testowej, za pomocą której można ćwiczyć technikę w końcówkach. Może być przydatna czytelnikowi i także trenerom w ich pracy szkoleniowej.


















![bview[1]](http://www.blog.konikowski.net/wp-content/uploads/2013/04/bview12.png)

