Maj
28

W polskim środowisku szachowym rozpowszechniona jest teoria, że dobrym trenerem może być tylko silny szachista z wysokim rankingiem, najlepiej arcymistrz i mający znaczące sukcesy turniejowe.

W innych dyscyplinach ten problem przedstawia się zupełnie inaczej. Dlatego postanowiłem wprowadzić nowy temat „Trenerzy“. Będę tutaj przedstawiać szkoleniowców, którzy nigdy nie byli w swoich dyscyplinach wielkimi zawodnikami, a swoje największe sukcesy odnosili właśnie jako trenerzy.

Na mojej stronie w zakładce „Problemy PZSzach” przytaczam fragmenty znakomitego artykułu Anny Kiczko o roli trenera we współczesnym sporcie. To powinni obowiązkowo przeczytać polscy szachiści, trenerzy i działacze.

Zapraszam do lektury:

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

 • Bardzo ciekawy artykuł. Dobrze, że zwrócono w nim uwagę na rzeczywisty szacunek, z jakim powinni się odnosić zawodnicy do swojego trenera. W obecnych czasach zbyt często zapomina się o tym, traktując trenera nie jak mentora, lecz jako człowieka który zrobił swoje i może sobie pójść, bo „temu panu już dziękujemy”.

  Na mojej stronie internetowej wspominam doskonałego chemika i dydaktyka, dr Tomasza Plucińskiego. Oczywiście nie był on moim trenerem w typowym rozumieniu tego słowa, ale w czasach gdy na początku studiów zacząłem mu pomagać w prowadzeniu pokazów chemicznych dla szkół średnich, nauczył mnie wielu rzeczy z tej „branży”, przekazując swoje obserwacje, przemyślenia i głęboką mądrość. Jestem Mu za to wdzięczny, gdyż to On mnie ukształtował (chodzi mi o podejście do dydaktyki).

  Obecnie jesteśmy ze sobą „po imieniu”, ale oczywiście nadal darzę Go wielkim szacunkiem, i uważam za swojego Mentora, przez duże „M”.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lip
  15
  śr
  2020
  całodniowy Dortmund Sparkassen
  Dortmund Sparkassen
  Lip 15 – Lip 19 całodniowy
  Strona Turniej został przełożony na przyszły rok. Informacja na ChessBase News: https://de.chessbase.com/post/dortmunder-schachtage-werden-verschoben
  Lip
  20
  pon
  2020
  całodniowy LOTTO MP mężczyzn
  LOTTO MP mężczyzn
  Lip 20 – Lip 28 całodniowy
  Dokładne informacje
  Sie
  31
  pon
  2020
  całodniowy Sinquefield Cup
  Sinquefield Cup
  Sie 31 – Wrz 11 całodniowy
  Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 170 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: