Paź
11

Po moim pierwszym wpisie z dnia 28 sierpnia otrzymałem wiele listów elektronicznych w poruszanej sprawie. Jeden ze znajomych napisał mi, iż kompozytorzy układają przede wszystkim swe utwory w celu ich rozwiązywania przez solverowców. “Błędna teoria” – odpowiedziałem.

Problemiści tworzą swe dzieła po to, aby następnie wziąć udział w jakimś turnieju, czyli konkursie. Taki jest główny cel każdego kompozytora. Sam kiedyś czynnie układałem zadania, aby wysyłać je na różne konkursy. Nie interesowało mnie to, czy ktoś je rozwiązuje. Mnie pasjonował przede wszystkim werdykt. Każde rozstrzygnięcie konkursu to dla problemisty wydarzenie podobne do wyniku szachisty w turniejach.

Ale prawdą jest, że nieraz w ramach relaksu układałem problemy, które charakteryzowały się jakimś ciekawym pierwszym posunięciem, czyli wstępem. Takie zadanie bez większej artystycznej treści nie nadawały się na konkurs. Wtedy wysyłałem takie kompozycje do pism, które prowadziły kąciki szachowe z konkursem dla rozwiązujących.

W obecnych czasach komputerów problemiści nie potrzebują pomocy solverowców!

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Kwi
  10
  śr
  2019
  całodniowy Women European Championship
  Women European Championship
  Kwi 10 – Kwi 23 całodniowy
  W dniach 10-23.04.2019 roku w Antalyi (Turcja) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet. Polski Związek Szachowy nominował trzy zawodniczki do reprezentowania Polski na tych Mistrzostwach: Monikę Soćko, Jolantę Zawadzką i Joannę Majdan. strona mistrzostw listy startowe Źródło
  Kwi
  22
  pon
  2019
  całodniowy Grenke Chess Classic
  Grenke Chess Classic
  Kwi 22 – Kwi 29 całodniowy
  W dniach 22 – 29 kwietnia odbędzie się w Karlsruhe – Baden-Baden silny turniej z udziałem mistrza świata Magnusa Carlsena. Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 144 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: