Sie
21

Niestety Grzegorz Nasuta przegrał w ostatniej rundzie MŚ ważną partię i tym samym stracił szanse na medal.

Przyczyna jest bardzo prozaiczna: niedostateczna znajomość akurat tego ostrego wariantu. Tutaj trzeba mieć, jak to popularnie się mówi, wszystko „obkute na blachę”.

Naszemu zawodnikowi zabrakło jednek tej wiedzy i stąd niepowodzenie. Szkoda, gdyż Grzegorz Nasuta sprawił swoją grą w turnieju ogólnie pozytywne wrażenie i brązowy krążek był w jego zasięgu.

Jednakże braki w fazie debiutowej nie da się zawsze nadrobić grą środkową i końcówką.

Takie są, niestety, prawa współczesnych szachów!

Z tego powinni zdawać sobie sprawę trenerzy, zajmujący się szkoleniem polskiej młodzieży. Także zawodniczki i zawodnicy krajowej czołówki muszą być świadomi tego, że bez doskonałej znajomości teorii debiutów i optymalnie opracowanego repertuaru nie ma większych szans na osiąganie wyników na światowym poziomie!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

 • Mat2

  Niezłe, biorąc pod uwagę że jeszcze w 20 pos. Nasuta miał praktycznie równą pozycję, a i przy pos. nr 30 nadal pozycja oscylowała wokół remisowej (choć z minimalną przewagą przeciwnika).
  Ale jak się chce na siłę udowodnić jakąś tezę, to można napisać cokolwiek licząc na to, że czytelnicy się nie wczytają, tylko bezrefleksyjnie przytakną…

 • MAT2 oparł swoją opinię o partii na bazie oceny komputera. Tymczasem tutaj konieczna jest wiedza szachowa, konkretnie z teorii debiutów i tego wariantu. Nie mam zamiaru wygłaszać teraz jakiegoś referatu w tej kwestii, gdyż to wymaga wiele miejsca. Na ten temat jest wiele literatury fachowej. Przedstawię problem krótko. Głowny wariant powstaje po 7…b5 i to poleca teoria. Tak grają też „wielcy”, np. Kasparow, Anand, Karjakin, Topałow, Nakamura, Swidler, Aronjan, Gelfand i nawet nasza czołówka: Wojtaszek, Duda, Świercz itd. Oczywiście po tym ruchu powstaje ostra gra i trzeba znać wszelkie niuanse tego skomplikowanego wariantu. Ale jeśli gra się na wygraną czarnymi, to trzeba mieć właśnie przygotowany ten wariant. Oczywiście można ruchem 7…Sbd7 ominąć ten gąszcz tych komplikacji.
  Jednakże trzeba go grać bardzo dokładnie. Po 8.Gg5 najlepsze jest 8…Ha5! i tak poleca teoria w oparciu o najnowszą praktykę turniejową z „najwyższej półki”np. Anand, Topałow, Naiditsch itd.
  Sam go polecam w mojej książce http://www.blog.konikowski.net/2012/02/28/modernes-sizilianisch-richtig-gespielt/
  Zamiast agresywnego 11…b5 poleca się najpierw 11…0-0 i ruch pionkiem wykonuje się później albo czarne nawet rezygują z niego i grają Gc8-d7, Wa8-c8 itd. Gra się nawet 11…h6 w celu zmuszenia gońca do natychmiastowej deklaracji.
  Po 12.f5 niektórzy teoretycy uważają za silniejsze 12…0-0. W dalszej grze w partii po 14…Sxb3 15.cxb3 białe uzyskały otwartą linię dla wieży i przewagę pozycyjną, która wystarczyła do zwycięstwa.
  MAT2 musi zdawać sobie sprawę z jednego, że Grzegorz Nasuta grał o medal, a to dawała wygrana lub w pewnych układach remis. Wybór wariantu, w którym to białe uzyskują przewagę i to nawet niewielką, był bardzo zły. Tutaj trzeba wybierać najlepsze „kawałki”, takie które dają czarnym najlepsze szanse.
  Wniosek: Praca z komputerem nie wystarczy do pracy nad debiutami. Potrzebna jest przede wszystkim wiedza, literatura fachowa, aktualna baza z partiami z praktyki turniejowej itd.

 • mistrz

  Wybór właściwego wariantu jest bardzo ważne i z tym zgodzi się chyba każdy. Grzegorz zagrał jednak niedopracowany wariant i taka jest prawda.

 • Mat2

  Być może nie była to partia grana na zwycięstwo. Nie wiem, choć postawa Nasuty w tym turnieju moim zdaniem zdecydowanie pokazuje, że nie grał asekuracyjnie i nie pojechał tam wcale bronić pozycji startowej. Tym niemniej jednak ta ostatnia partia nie była też zdecydowanie rozegrana źle w debiucie gdyż 8. … Sc5 jest jednym z kilku zalecanych w tym miejscu posunięć (obok Ge7, h6, czy właśnie Ha5). Zawodnik nie zawsze wybiera wariant „najlepszy” ale często taki, w którym lepiej się czuje. A w tym miejscu wcale nie wybrał złego „złego” wariantu. Po prostu spośród dobrych ten widocznie mu najbardziej odpowiadał.

 • Gra Nasuty wywarła na mnie też pozytywne wrażenie i o tym pisałem. Jednakże jak się gra „Najdorfa”, to trzeba mieć przygotowane coś optymalnego na 6.Gc4. W tak ostrych wariantach nie można wybierać sobie gier, które zawodnikowi najbardziej się podobają, lecz te które dają mu najlepsze szanse na zwycięstwo. W poprzednim komentarzu podzieliłem się kilkoma uwagami. Teraz nasz młody zawodnik musi poświęcić wiele czasu na dokładną analizę swej partii i znalezienie momentu krytycznego, który kosztował go punkt. Potem musi wyciągnąć wniosek, czy ten wariant może dalej stosować w swej praktyce turniejowej, czy jednak poszukać inne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Mar
  10
  sob
  2018
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  Mar 10 – Mar 28 całodniowy
  W dniach 10-28 marca 2018 odbędzie się w Berlinie turniej kandydatów z udziałem: Mamedyarov, Kramnik, So, Aronian, Caruana, Ding Liren, Grischuk, Karjakin. Turniej wyłoni przyszłego przeciwnika do meczu o mistrzostwo świata przeciwko obrońcy tytułu Magnusa Carlsena.[...]
  Mar
  16
  pt
  2018
  całodniowy Otwarte ME
  Otwarte ME
  Mar 16 – Mar 29 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 16-29 marca 2018 w Batumi (Gruzja). Termin zgłoszeń – 1 luty. Komunikat organizacyjny Źródło Strona ECU Wyniki Polaków
  Kwi
  7
  sob
  2018
  całodniowy ME Kobiet
  ME Kobiet
  Kwi 7 – Kwi 20 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet odbędą się w dniach 7-20 kwietnia 2018 w Wysokich Tatrach (Słowacja). Termin zgłoszeń – 1 marca. Komunikat organizacyjny Źródło
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 109 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: