Kwi
26

Kontynuacja odcinka 101

W numerze Nr 1 -2017 pisma „Mat” ukazał się wywiad z naszym największym talentem Janem Krzysztofem Dudą.

Nasz młody arcymistrz ma teraz problem do rozwiązania: matura i co dalej?

Tego dylematu nie miał Magnus Carlsen, który w sposób zdecydowany podszedł do sprawy. W Panoramie Szachowej (7-8/2009) w artykule „Dziewiąte zwycięstwo Kramnika w Dortmundzie” m.in. napisałem:

Na rozpoczęciu imprezy oznajmiono obecnym, że młody arcymistrz z Norwegii skończył średnią szkołę i postanowił spróbować szczęścia w zawodowych szachach. To jest jedyna słuszna decyzja, jeśli zamierza się utrzymać formę na światowym poziomie. A Carlsen ma jasny cel sportowy: zostać mistrzem świata!

Przypominam, że Magnus Carlsen w tym momencie miał 19 lat, podobnie jak obecnie Jan Krzysztof Duda.

Mam nadzieję, że po tym tekście nie zostanę znowu oskarżony o to, że polecam polskiej młodzieży rzucanie szkoły na wzór Carlsena!

Dla przypomnienia:

Link 1

Link 2

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

 • Skoczek2

  „Chcę być zawodowym szachistą; Po maturze idę na lajtowe studia aby mieć papier; W Polsce poza Wojtaszkiem nie mam konkurencji; Nie gram w polskich turniejach bo są słabe; Chcę być mistrzem świata” JKD podczas tv-show.

 • Krzysztof Kledzik

  „problem do rozwiązania: matura i co dalej?” – ten sam problem miał Dariusz Świercz. Kiedyś czołowy polski junior, nadzieja wszystkich na osiągnięcie wszystkiego. Zapowiadano że DŚ da światu mata, że obserwuje go Bill Gates, że inwestuje w niego Microsoft, że DŚ będzie lepszy od Kasparowa i Fischera (czy coś w tym rodzaju). Co z tych zapowiedzi wyszło – wszyscy widzą. Niestety skończyło się tak jak zwykle, czyli prysnęła złudna bańka mydlana.

 • Skoczek2

  „Zarząd PZSzach podjął decyzję w sprawie wystąpienia o nadanie odznaczeń państwowych dla Dariusza Świercza – Srebrny Krzyż Zasługi (na podstawie art. 138 Konstytucji RP za wybitne wyniki sportowe i promocję sportu – przyp. skoczek2)” PZSzach
  „Darek Świercz i Kamil Dragun przy zaangażowaniu PZSzach wyjechali na studia do USA” Tomasz Delega https://youtu.be/1hCxFR8Og_I, (oboje nie grali na MP choć Świercz będąc członkiem kadry narodowej – w myśl regulaminu powinien; za regulamin odpowiedzialny był prezes Schmidt)
  Okazuje się, że PZSzach to organizacja która wspiera szachistów aby skończyli studia wyższe. Czy to jest ich statutowym celem? Swoją drogą wydaje mi się, że PZSzach powinien kompleksowo wspierać wybitnych młodych polskich szachistów poprzez profesjonalne zaplecze trenersko-menadzerskie; tworzyć takie warunki do gry, klimat do rozwoju szachowego – aby zawodnik osiągał maksymalne wyniki sportowe.

 • Krzysztof Kledzik

  Studia są prywatną sprawą danej osoby, a za prywatne sprawy nie powinien zabierać się PZSzach. To poza jego kompetencjami. PZSzach ani żaden inny związek szachowy nie powinien angażować się w studiowanie zawodników. No chyba że byłyby to studia szachowe. PZSzach powinien angażować się w organizowanie kariery szachowej czołowych zawodników. A na jakie studia poszedł D.Świercz i K.Dragun? Co będą studiować?

 • Skoczek2

  Szef wyszkolenia ma ważniejsze sprawy na głowie niż zajmować się tematem wyszkolenia w ujęciu czołowych polskich zawodników
  http://www.blog.konikowski.net/2017/04/27/szef-wyszkolenia/

 • marekwiecz

  Bardzo trudno zostać Mistrzem Świata! A w ogóle – to bardzo trudno jest świetnie grać w szachy i wygrywać z najlepszymi. Poza tym obecnie silnie grają programy komputerowe. Ale, nie należy się tym wszystkim zbytnio przejmować i martwić! Szachy są wciąż priorytetem! M.Carlsen chyba obroni tytuł MŚ. Pozdrawiam MW.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Gru
  15
  pt
  2017
  całodniowy ME w Katowicach
  ME w Katowicach
  Gru 15 – Gru 17 całodniowy
  W dniach 15-17 grudnia 2017 roku w Katowicach odbędą Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. strona mistrzostw wyniki szachy błyskawiczne wyniki szachy szybkie Źródło
  całodniowy Międzynarodowy Puchar Kobiet
  Międzynarodowy Puchar Kobiet
  Gru 15 – Gru 21 całodniowy
  W dniach 15-21 grudnia 2017 roku w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie) odbędzie się siódma edycja Międzynarodowego Pucharu Kobiet. W turnieju wystąpią arcymistrzynie Monika Soćko (KSz Hetman Katowice) oraz Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik). Naszym zawodniczkom życzymy sukcesów! serwis turniejowy Źródło
  Gru
  26
  wt
  2017
  całodniowy MŚ w Szachach Szybkich i Błyskaw...
  MŚ w Szachach Szybkich i Błyskaw...
  Gru 26 – Gru 30 całodniowy
  W dniach 26-30.12.2017 odbędą się w Rijadzie (Arabia Saudyjska) Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Komunikat Organizacyjny Źródło
  Gru
  27
  śr
  2017
  całodniowy Memoriał Ludwika Zamenhofa
  Memoriał Ludwika Zamenhofa
  Gru 27 – Gru 31 całodniowy
  W dniach 27-31 grudnia 2017 w Białymstoku odbędzie się 36. Międzynarodowy Memoriał Szachowy Ludwika Zamenhofa. Dokładne dane: 2017 Zamenhof – komunikat organizacyjny wersja_9
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 109 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: