Paź
07

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 7

 • Niestety Duda wybrał dzisiaj wariant, w którym jest trudno walczyć o przewagę debiutową. Powstała równa pozycja, którą nasz GM po słabej grze przegrał. Trzy porażki pod rząd to przykra sprawa. Liczymy na to, że słaba forma minie i Duda w dalszej części turnieju pokaże swoją prawdziwą siłę gry!

  //////////////////////////////////////////////
  Transmisja na ChessBase News: https://de.chessbase.com/post/altibox-norway-chess-real-und-mit-holzfiguren-2

 • sceptyk

  Jan ma wyraźne problemy w debiucie. Białymi nie uzyskuje przewagi, czarnymi nie wyrównuje. Musi popracować nad otwarciami. Bez tego nie sposób konkurować z elitą.

 • Aktualny stan
  1 Aronian, Levon 7/9.5 2767
  2 Caruana, Fabiano 6/9.5 2828
  3 Carlsen, Magnus 6/10 2863
  4 Firouzja, Alireza 5½/10 2728
  5 Duda, Jan-Krzysztof 0/9 2757
  6 Tari, Aryan 0/9 2633

  /////////////////////////////////
  Jutro ważny pojedynek Dudy z Tari.

 • mistrz

  Sceptyk ma rację. Duda ma problemy z debiutami. Dzisiaj grał pasywny wariant i słabo rozegrał końcówkę. Przed Dudą czeka jeszcze duża praca, jeśli chce zostać mistrzem świata.

 • Analiza partii Dudy na ChessBase News: https://de.chessbase.com/post/firouzja-schlaegt-caruana-carlsen-punktet-voll

  ///////////////////////////////

  Można się zgodzić z uwagami „Sceptyka” i „Mistrza”, że Duda powinien jeszcze mocno popracować na swoim repertuarem debiutowym. Wybór otwarcia przez Polaka był niefortunny. Powinien wiedzieć, że akurat tutaj jest prawie niemożliwe walczyć o przewagę debiutową i to pokazała partia. Słaba gra w końcówce to inna sprawa. Widzieliśmy w przeszłości wiele znakomitych końcówek w wykonaniu Dudy. W mojej książce „Szachy dla przyszłych mistrzów” zamieściłem jego partię z
  Miśtą (Liga niemiecka 2015) jako przykład świetnego zrozumienia gry końcowej przez naszego arcymistrza. Przypuszczam, że Duda nie trafił z formą w tym turnieju. To może się zdarzyć każdemu sportowcowi. A swoją drogą dziwię się, że Polak nie zagrał 3.Gc4, który jest jego specjalnością!

 • Komentarz na facebooku:
  Marcin Krysztofiak

  Czasami dla rozrywki zaglądam na Chessbomb aby poczytać komentarze anonimowych fachowców. Nie zawiodłem się i tym razem. O partii Duda-Aronian:
  Kros: Patrzeć się nie da. Nawet tak drętwy remis potrafi skomplikować.
  krzysio_misio: wedlug komputera teraz remis
  icehawk: very impressive by Duda to lose this endgame
  trw: Mate in 43
  Jagielo: ale jaja, myslal i wymyslil
  W rzeczywistości, końcówka powstała po 20 ruchach jest lepsza dla czarnych (choć silnik ocenia ją na 0.00), co widać okiem nieuzbrojonym, gdyż czarne kontrolują jedyną otwartą linię. Ocena silnika jest zupełnie nieprzydatna, gdyż uwzględnia nie mające nic wspólnego z turniejową grą założenie, że wszystkie ruchy do końca partii umowny Stockfish będzie grał przeciwko samemu sobie. Za to nie uwzględnia np. ilości czasu do namysłu. Dlatego tacy eksperci, których właśnie zacytowałem, mają błędne przekonanie, że dzięki silnikowi wiedzą co się dzieje w partii arcymistrzów. To jednak tylko złudzenie. Końcówka jest obiektywnie remisowa ale – co ma znacznie większe znaczenie – mało przyjemna do gry białymi. O ile białe nie są w stanie zrobić kompletnie nic, to czarne przynajmniej mogą próbować i mają dosyć prosty plan gry. Jest chyba oczywiste, że ta pozycja nie może być równa ani tym bardziej remisowa z praktycznego punktu widzenia.

 • mkrysz

  Nie sądziłem, że to będzie gdziekolwiek cytowane ale rzeczywiście uważam, że ci komentatorzy są zbyt surowi w swoich ocenach. Z moją opinią zgodzili się m.in. Mateusz Bartel i Michał Krasenkow. Ocena 0.00 często bywa myląca. Inny przykład – jeśli w pozycji trzeba wykonać 10 jedynych posunięć z rzędu (wszystkie inne przegrywają), po czym następuje forsowny remis (np. wieczny szach), to i tutaj silnik poda ocenę 0.00, choć wiadomo, że znalezienie tych posunięć może być bardzo trudne nawet dla mistrza świata. Ocena silnika nie uwzględnia też faktu, że Duda był w tym momencie już po dwóch porażkach, co na pewno negatywnie wpływa na grę.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Kwi
  19
  pon
  2021
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Kwi 19 – Kwi 30 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Breaking News: Der Weltschachverband FIDE kündigte soeben an, das Kandidatenturnier ab dem dem 19. April in Ekaterinenburg (Russland) fortzusetzen.[...]
  Lip
  10
  sob
  2021
  całodniowy Dortmunder Schachtage
  Dortmunder Schachtage
  Lip 10 2021 – Lip 18 2022 całodniowy
  Strona turnieju Informacja na ChessBase News  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 173 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: