Jerzy Konikowski - wpisy autora

maj
11

Lublin-2014-logo

W dniach 6-11 maja odbył się w Lublinie towarzyski mecz Polska-Ukraina w dwóch kategoriach: szachy klasyczne i szybkie.

Polskę reprezentowali:

Radosław Wojtaszek(2724)
Grzegorz Gajewski(2641)
Dariusz Świercz(2608)
Jan Krzysztof Duda(2587)

Ukrainę rezprezentowali:

Alexander Moiseenko(2707)
Alexander Areshchenko(2701)
Zahar Efimenko(2648)
Mikhailo Oleksienko(2618)

W szachach klasycznych padł wynik 12.5-3.5 dla Ukrainy.

Dla Polski punkty zdobyli:

1. Radosław Wojtaszek 1 z 4 partii
2. Grzegorz Gajewski 0.5 z 4 partii
3. Dariusz Świercz 0.5 z 4 partii
4. Jan Krzysztof Duda 1.5 z 4 partii.

Lepiej wypadli nasi zawodnicy w szachach szybkich. Wygraliśmy 12-6.

Punkty uzyskali:

1. Radosław Wojtaszek 2 z 4 partii
2. Grzegorz Gajewski 2 z 4 partii
3. Dariusz Świercz 3.5 z 4 partii
4. Jan Krzysztof Duda 2.5 z 4 partii.

W sumie cały mecz zakończył się rezultatem 18.5-13.5 dla Ukrainy.

Strona imprezy

maj
10

Autor: Andrzej Babiarz

bview.php

wygrana

Komentarz autora: Motyw bezpiecznej ” dziupli ” dla króla występuje najczęściej w studiach remisowych. W przedstawionej pozycji zbudowanie ” dziupli ” zapewnia białym wygraną. Nic nie daje : 1. Wg7 ?, Wb1+! 2. Kc5, g1H+ 3. W:g1, W:g1 =. Próba natychmiastowego budowania ” dziupli ” kończy się jeszcze gorzej: 1. a7 ?, Wb1+! 2. Ka6, g1H! i wygrywają czarne. ” Dziuplę ” trzeba zbudować z tempem i dlatego: 1. Wb8+!! K:b8 2. a7+! Ka8 3. Ka6! Biały król w dziupli a czarne w zugzwangu: 3…. Wb1 4. G:g2+ Wb7 5. G:b7 X.

                                                                        

maj
10

Caesar Posylek napisał: Szachiści z Wrocławia zagrali towarzysko i wygrali. W meczu drużynowym Polonia pokonała hiszpański zespół Ateneo Elche 7,5:5,5. To pierwsza tego typu konfrontacja. Jednym z jej inicjatorów był hiszpański szachista Eduardo Tellechea, który po wizycie we Wrocławiu postanowił ściągnąć do miasta swoich kolegów z Półwyspu Iberyjskiego i zmierzyć się z Polonistami.

Źródło

maj
09

W trzeciej rundzie meczu Polska-Ukraina nasz arcymistrz Radosław Wojtaszek (2724) w pięknym stylu wygrał swoją partię z Zaharem Efimenko (2648).

Takich pojedynków oczekujemy częściej!

maj
08

W drugiej rundzie meczu Polska-Ukraina, byliśmy świadkami bardzo ciekawego pojedynku naszego superarcymistrza Wojtaszka (2724) z Areszczenko (2701). Radek ofiarował odważnie „jakość” za atak i optycznie jego szanse wyglądały bardzo optymistycznie.

Jednakże Ukrainiec bronił się bardzo dokładnie i odparował wszelkie groźby Polaka. Jest to już druga przegrana lidera naszych szachów!

 

maj
07
Niedawno zakończyły się rozgrywki ligi włoskiej z udziałem polskich zawodników. W pojedynku Gajewski, Grzegorz (2631)Salgado Lopez, Ivan (2612) doszło do ciekawej końcówki. 
bview.php
Pytanie: mogą białe uratować partię?

maj
07

bretislav-modrZ Pragi nadeszła smutna wiadomość: dzisiaj zmarł Břetislav Modr – znany organizator imprez szachowych, publicysta szachowy i wydawca pisma Šachinfo.

Cześć Jego pamięci!

///////////////////////////////////////

Znaliśmy się od przeszło 40 lat. Spotykaliśmy się na turniejach w Polsce i w Niemczech. Břetislav często przyjeżdżał do Dortmundu na tradycyjny superturniej. Obaj napisaliśmy książkę i często publikowałem artykuły w Jego piśmie. Mieliśmy nowe plany…

Żegnaj Przyjacielu!

sach. tydenik 2014 – 20

maj
06

Często dochodzą do mnie głosy, że w Polsce pewne osoby rozpowszechniają teorię o faworyzowaniu przeze mnie w pracy trenerskiej debiutów i odstawianie pozostałych części gry szachów na dalszy plan.

To jest oczywiście nie zgodne z prawdą. Zawsze kierowałem się wskazówkami wielkich autorytetów szachowych, np.

Anatoli Karpow – mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.  

Tak samo głosiłem, że wszystkie stadia są ważne, ale debiut jest fundamentem partii. W szkoleniu z otwarciami i opracowywaniem repertuaru debiutowego polecałem pracę z całymi partiami, aby poznać dokładnie fazy przejściowe z debiutu do gry środkowej i końcówki. Dzięki temu można ćwiczyć strategię i taktykę szachów!

W czasopiśmie Szachy-Chess (75/76 2002) ukazał się kilkustronnicowy tekst „Gorzka Prawda” w formie wywiadu, w którym przedstawiłem różne problemy polskich szachów. Także podzieliłem się moimi doświadczeniami z trzykrotnego uczestnictwa w sesjach Młodzieżowej Akademii Szachowej w okresie 1999-2000.

Na pierwszej sesji w Zakopanem w 1999 roku stwierdziłem pewien problem: słabą znajomość przez trenerów naszej literatury fachowej. Ogólnie nie znano nowości książkowych w zakresie szachów i nikt nie wiedział, że w miesięczniku „Szachista” regulanie publikuję artykuły o strategii szachów. Jednemu szkoleniowcowi wysłałem po przyjeździe do Dortmundu kopie tych tekstów.

Zauważyłem, że trenerzy Akademii mają dużą słabość do książek w języku rosyjskim, szczególnie do serii „Biblioteczka szachisty”. Trudno było się temu dziwić, ponieważ tam są gotowe materiały szkoleniowe.

W tym oczywiście nie widzę nic złego, ale niektórzy szkoleniowcy zalecali studiowanie literatury fachowej po rosyjsku, mimo że nasza młodzież tego języka nie zna. Jeden z czołowych juniorów otrzymał zadanie przestudiowania partii Fischera z tzw. „czarnej serii”. Trener nie miał pojęcia, że partie Fischera ukazały się po polsku w 1990 roku w wydawnictwie „Caissa”.

Miałem takie wrażenie, że trenerzy nie zdawali sobie sprawę z istoty studiowania przez swych podopiecznych książek w obcych językach. Przecież żadnych korzyści szkoleniowych nie przyniesie praca z materiałami, których treści się nie rozumie.

Oczywiście literatura szachowa w języku polskim jest jeszcze bardzo skromna. Winni temu są m.in. trenerzy Młodzieżowej Akademii Szachowej, którzy nie publikują swych prac i nie dzielą się z innymi swymi doświadczeniami z zakresie szkolenia.

Przypominam, że sam opublikowałem w pismach „Magazyn Szachista i „Panorama Szachowa” wiele różnych ważnych tekstów w zakresie teorii debiutów, strategii i taktyki szachów oraz końcówek. W cyklach „Zapiski trenera” (Szachista i Magazyn Szachista) oraz „Z notatnika trenera” (Panorama Szachowa) pisałem o różnych ogólnych problemach szkoleniowych z punktu widzenia doświadczonego szkoleniowca. Sporo tych materiałów wykorzystałem w publikacjach książkowych, które ukazały się w wydawnictwach „Penelopa” oraz „RM”.

A co robią w tym zakresie trenerzy Młodzieżowej Akademii Szachowej Polskiego Związku Szachowego? Właściwie niewiele, choć ostatnio stał się bardzo aktywny na swoim blogu pewien trener MASZ, który swoje frustracje życiowe „leczy” prostackimi atakami na tych, którzy mają większe osiągnięcia od niego.

Mamy demokrację, więc oczywiście ma do tego prawo. Ale komu tym działaniem szkodzi? Atakowanym z pewnością nie. Tylko sobie, ponieważ w ten sposób reklamuje poziom swojej kultury osobistej!

Z pewnością ośmiesza tym ogólny wizerunek polskich szachów. Nasza dyscyplina uważana jest za coś szlachetnego i szachiści są kojarzeni z ludźmi reprezentującymi odpowiedni poziom intelektualny. A tu taki wyjątek!

Zwracam uwagę na to, że ten trener w ramach zajęć w MASZ ma kontakty z dziećmi i młodzieżą. Czy może być dla nich pozytywnym przykładem? Czy nasze talenty – czytając te pełne agresji teksty – będą miały odpowiednie wzorce do naśladowania?

To muszą już ocenić władze Polskiego Związku Szachowego. Im szybciej tym lepiej. Późna reakcja może spowodować duże straty wizerunkowe dla naszych szachów!

Dla przypomnienia: link.

 

maj
06

W numerze – oprócz licznych informacji z życia szachistów korespondencyjnych oraz partii – jest mój artykuł o gambicie Allgaiera po posunięciach 1.e4 e5 2.f4 exf4 3.Sf3 g5 4.h4 g4 5.Sg5 h6 6.Sxf7 Kxf7 7.Gc4+ itd.

Fern1Fern2

maj
04

mgrabarczyk

W międzynarodowych  mistrzostwach Małopolski startowało 31 zawodników. Zwycięstwo odniósł arcymistrz Mirosław Grabarczyk 7.5 przed GM Vadimem Szyszkinem.

Dokładne wyniki