cze
30

W mojej książce „Kompozycja w treningu szachisty” (Biblioteka Penelopy, Warszawa 2004) pisałem, że współczesne studia można podzielić na analityczne i kombinacyjne. Studia analityczne są jakby żywcem wzięte z partii i dotyczą szczególnych przypadków gry końcowej. Autorzy książek o grze końcowej często sami układają takie pozycje, aby w ten sposób wypełnić luki we współczesnej teorii końcówek.

Sam nie rzadko układałem różne pozycje, które wykorzystywałem w książkach i artykułach. W miesięczniku „Deutsche Schachblätter” 6/1988 w tekście „Końcówki” zamieściłem dwa skomponowane przeze mnie zadania, które akurat pasowały do artykułu.

Zadanie 1a

Zadanie 1b

Na bazie jednego zadania holenderski mistrz Sep Postma napisał historyjkę, która ukazała sie w piśmie „Schachkend Nederland” (październik 1988-9). Została on później przedrukowana w tygodniku niemieckim „Die Schachwoche”. Niestety zaginął mi ten numer.

Zadanie1

Zadanie2

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    paź
    29
    wt.
    2024
    całodniowy MŚ juniorów
    MŚ juniorów
    paź 29 – lis 9 całodniowy
    W dniach 29.10-09.11.2024 we Florianopolis (Brazylia) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Więcej informacji na stronie PZSzach Informacja na ChessBase News
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: