Trener kadry niemieckiej Dorian Rogozenco podał składy obu ekip na olimpiadę w Tromsø (1-14 sierpnia 2014).
Mężczyźni
GM Arkadi Naiditsch (Elo 2706)
GM Liviu-Dieter Nisipeanu (Elo 2686)
GM Georg Meier (Elo 2636)
GM Daniel Fridman (Elo 2616)
GM David Baramidze (Elo 2610)
Kobiety
IM Elisabeth Pähtz (Elo 2440)
WGM Tatjana Melamed (Elo 2389)
WGM Zoya Schleining (Elo 2370)
WGM Melanie Ohme (Elo 2347)
WGM Sarah Hoolt (Elo 2330)
To i tak sukces, że jeszcze w składzie Turków nie ma…
Według prawa niemieckiego: każdy kto posiada korzenie niemieckie może się starać z miejsca o obywatelstwo tego kraju. Tak stało się z Nisipeanu. Kiedyś wyrazili ochotę na zmianę obywatelstwa Chalifman i Aronian. I nie dostali, a byłoby to wielkie wzmocnienie dla Niemców.
Zobaczmy co dzieje się w Polsce w środowisku sportowym. Obywatelsto otrzymują nieraz osoby, które nawet nie potrafią sklecić jednego porządnego zdania po polsku.
Ale czy chodzi o przyjęcie obywatelstwa czy zmianę federacji szachowej? To dwie różne rzeczy niezależne od siebie. Federacje można zmieniać dowolnie i wielokrotnie (jak np. Gurewicz). Szyrow reprezentował Łotwę, chociaż nigdy nie posiadał łotewskiego obywatelstwa.
W Niemczech jest tak, aby bronić barwy kraju w tak ważnych rozgrywkach jak olimpiada trzeba posiadać niemieckie obywatelstwo. Pamiętam przypadek Naiditscha, który po otrzymaniu obywatelstwa mógł dopiero bronić barwy Niemiec. Wcześniej było to niemożliwe, mimo że był już najsilniejszym szachistą. On miał szczęście, że w tym momencie premierem kraju związkowego Północnej Westfalii był Peer Steinbrück – wielki zwolennik szachów. Naiditsch otrzymał chyba po 5 latach potrzebne papiery.