paź
12

Zawsze jako trener zwracałem uwagę moim podopiecznym na to, aby grali otwarcia i warianty, które najlepiej znają i są zgodne z charakterem ich gry.

Wszelkie eksperymenty debiutowe są wskazane, ale nie w ważnych turniejach.

Ten temat był już wielokrotnie dyskutowany na tym blogu, np. Link.

Oglądam partie z mistrzostw Europy w Berlinie w szachach szybkich i jestem zaszokowany repertuarem debiutowym naszego młodego arcymistrza Dudy.

Chyba wszyscy wiemy, że Duda rozpoczyna normalnie partię ruchem 1.e4 i gra dynamiczne szachy. Tak powinien grać oczywiście w Berlinie. W szachach szybkich, przy ograniczonym limicie czasowym, powinno się grać szczególnie zgodnie z duchem swych umiejętności.

Tymczasem Jan Krzysztof Duda ćwiczy „oburęczność”, co mu nie wychodzi na dobre. Przedstawiona partia  z 12  rundy wyraźnie wskazuje na to, że nasz arcymistrz nie czuje gambitu budapeszteńskiego.

Ciekawe kto mu doradził grać w Berlinie 1.d4?

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

 • mistrz

  Janek grał 7 partii po 1.d4 i zdobył 4.5 pkt. Wynik w sumie nie najgorszy, ale ta partia akurat mogła każdego zdenerwować. Janek przegrał ją praktycznie bez gry. Wypadek przy pracy. Zgadzam się, że powinien grać swój główny repertuar. Mógłyby go sprawdzić w dobrym turnieju. To jest logiczne. Darek Świercz też postanowił kiedyś eksperymentować w Holandii i to bez powodzenia.

 • Radko

  Janek jest młodym zawodnikiem. Niech próbuje wszystko co się da. Takie jest moje zdanie. W 2 i 4 rundach miał słabych przeciwników i wydaje mi się, że obojętnie co grałby i tak zdobyłby punkty. W 6 partii ograł silnego Mosejenkę. W 8 rundzie przegrał pechowo z Wojtaszkiem. Wydaje mi się, że z Bachmannem miał trochę szczęścia. Z Kovaliewem zagrał fatalnie. Chyba nie znał tego gambitu. Poprawi grę białymi i będzie dobrze. Nie panikujmy. Janek to nasza nadzieja!!! Następnym razem będzie trenował 1.e4!

 • Rzeczywiście podchodzę do gry Janka Dudy może zbyt emocjonalnie, bowiem to jest nasza jedyna nadzieja i tak chciałbym, aby w ciągu pięciu lat osiągnął światowy poziom. Uważam, że ma w tym kierunku wystarczające predyspozycje.
  Tak samo liczyłem kiedyś na Darka Świercza, ale nie spełnił on moich nadziei. Oby tylko Janka nie zmarnowano.

 • Krzysztof Kledzik

  „Janek jest młodym zawodnikiem. Niech próbuje wszystko co się da” – ale jak już, to na jakiś mało znaczących zawodach, a nie na imprezach o dużej randze. Na poważniejsze występy powinno się jechać z przygotowanym repertuarem, a nie z wizją eksperymentowania (albo co gorsza – w ogóle bez wizji). Nie raz nie dwa, byliśmy świadkami jak różni znani zawodnicy zaczęli bez uprzedniego przygotowania eksperymentować w poważnych zawodach przeciwko poważnym przeciwnikom, i z reguły takie „wyskoki” kończyły się porażką. Co do wypowiedzi pana Jerzego, to chyba wszyscy podchodzimy emocjonalnie do JKDudy i jego osiągnięć. Zbyt często widzimy jak uzdolnieni juniorzy kończą karierę w średniej lidze (vide wspomniany D.Świercz) i dlatego każdy z nas pragnie aby chociaż JKDuda wypłynął na szerokie wody.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  sie
  15
  pon.
  2022
  całodniowy FTX Crypto Cup
  FTX Crypto Cup
  sie 15 – sie 22 całodniowy
  Mistrz świata Magnus Carlsen wraz z Alirezą Firouzja, Levonem Aronjanem, Anishem Giri, Janem-Krzysztofem Dudą, Liem Le, Hansem Niemannem i Praggnanandhaa, zmierzą się w FTX Crypto Cup, który odbędzie się od 15 do 21 sierpnia w[...]
  sie
  26
  pt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  sie 26 – sie 28 całodniowy
  Uczestnicy: Nakamura, Rapport, Nepomniachtchi, Caruana, Vachier-Lagrave, Aronian, Dominguez, Firouzja, Mamedyarov, Shankland Strona Turnieju
  sie
  29
  pon.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  sie 29 – sie 30 całodniowy
  Uczestnicy: Aronian, Nakamura, Caruana, Vachier-Lagrave, Firouzja, Nepomniachtchi, Mamedyarov, Dominguez, Rapport, Shankland Strona turnieju
  wrz
  2
  pt.
  2022
  całodniowy Sinquefield Cup
  Sinquefield Cup
  wrz 2 – wrz 11 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Nepomniachtchi, Firouzja, So, Aronian, Caruana, Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Rapport, Dominguez Perez Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 155 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: