maj
18

Młodzieżowa Akademia Szachowa – szkoła z tradycjami
Agnieszka Fornal-Urban i Marek Matlak (MAT 8-2015)

„Na przestrzeni wielu lat działalności szkoły system szkolenia był nadzorowany, koordynowany i dofinansowywany ze środków publicznych. Przechodził wiele przeobrażeń i modyfikacji. Wdrażano nowe rozwiązania, które miały na celu uczynić go bardziej skutecznym. Zmiany dotyczyły nie tylko ram programowych, metodyki prowadzenia szkolenia, ale również doboru kadry trenerskiej, doboru kandydatów i selekcji zawodników. Ponadto uwzględniano trendy rozwoju sportu szachowego na świecie i dostosowywano sposób nauczania do odbiorcy w różnym wieku” …

///////////////////////////////////////////////

Kontynuacja odcinka 166

W w/w artykule autorzy stwierdzili:

MAT1A (Kopie)

 

Okazuje się, że po 20 latach działalności MASZ nie opracowano jeszcze optymalnego systemu szkolenia. Można zadać proste pytanie: Dlaczego?

Sam na trzech sesjach w latach 1999-2000 widziałem brak jakiejkolwiek logicznej koncepcji szkolenia naszej młodzieży. Później potwierdził to sam lider polskich szachów Radosław Wojtaszek: link.

Wcześniej na mistrzostwach świata juniorek i juniorów  w Duisburgu oraz Halle 1992 zaobserwowałem poważny mankament w przygotowaniach teoretycznych, który ogólnie brzmiał: debiuty!

Pisałem o tym wielokrotnie, np. link.

Moimi uwagami podzieliłem się z niektórymi trenerami w trakcie zgrupowań w Zakopanem 1999 oraz w Wiśle 2000, ale nie wywołało to zainteresowania. Ogólnie panowała euforia: nasza młodzież przywozi worek medali, a więc jest wszystko w najlepszym porządku!

Patrzyłem dalej w przyszłość. W emailu w dniu 15 sierpnia 2003 do ówczesnego prezesa Przemysława Gdańskiego zaproponowałem zorganizowanie spotkania roboczego w gronie czołowych trenerów, coś w rodzaju „okrągłego stołu”, w celu opracowania nowego systemu szkolenia dla polskiej młodzieży.

W odpowiedzi w dniu 18 sierpnia 2003 roku Przemysław Gdański napisał, że idea „okrągłego stołu” mu się podoba, ale postawił pewien warunek. Był on dla mnie nie do przyjęcia. Pisałem już o tym na blogu, więc nie będę się powtarzał.

Po 13 latach wraca znowu temat optymalnego systemu szkolenia w polskich szachach. Za 10 lat Polski Związek Szachowy będzie obchodzil 100-lecie swego istnienia. Może do tego czasu powstanie wreszcie jakaś wzorcowa – dla przyszłych pokoleń  – koncepcja szkolenia naszej młodzieży?

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

  • Krzysztof Kledzik

    Dopiero po 20 latach działalności MASz, zastanawiają się czy warto wprowadzić optymalny system szkolenia?! Bo widać że ne są do tego przekonani, napisali jedynie że „wydaje się”.

  • mistrz

    Z tą akademią od początku były ciągle jakieś problemy. A to nie ma optymalnego programu szkolenia, a to ciągle ci sami trenerzy, te same kierownictwo … Po 20 latach wyszkolono tylko jednego zawodnika, który przekroczyl 2700 i potrafi walczyć z czołówką świata. Ile to kasy kosztowało? I to wszystko z naszej kieszeni.

  • Skoczek2

    Wiceprezes PZSzach Adam Dzwonkowski: „W szachach juniorskich Polska jest jednym z krajów uznawanych za potęgę międzynarodową. W Europie jesteśmy na pewno czołówką”
    http://www.polskieradio.pl/130/2793/Artykul/1474327,Szachy-kroluja-w-Polsce;
    „Jesteśmy jedną z wielkich potęg szachowych (…) Wojtaszak gra już w super turniejach i potrafi wygrywać z każdym w tym z mistrzem świata”
    https://youtu.be/w2tHIHpMtLg
    Prezes PZSzach Tomasz Delega: „Jesteśmy potęgą jeśli chodzi o liczbe zadowników” https://youtu.be/Ryc2iS9VpYQ

  • Krzysztof Kledzik

    Potęgą, to ostatnio byliśmy za Jagiellonów. Później już było coraz gorzej.
    Jak można mówić że jesteśmy potęgą szachową, skoro w tej dziedzinie jesteśmy daleko w tyle za innymi?

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    wrz
    10
    wt.
    2024
    całodniowy Olimpiada w Budapeszcie
    Olimpiada w Budapeszcie
    wrz 10 – wrz 23 całodniowy
    Tegoroczna olimpiada szachowa odbędzie sie w Budapeszcie. Więcej informacji. Otwarcie olimpiady. Terminarz
    wrz
    21
    sob.
    2024
    całodniowy Memoriał Bretislava Modra
    Memoriał Bretislava Modra
    wrz 21 całodniowy
    Memoriał poświęcony znanemu organizatorowi turniejw międzynarodowych, publicyście i zawodnikowi z Pragi. Informacje można uzyskać: petrzvara@hotmail.com www.sachybohemians.cz    
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: