Gru
12

Paweł Dudziński napisał na facebooku: Po pięciu latach prac (z przerwami) światło dzienne ujrzała moja najnowsza książka „Szachy wojenne 1914-1918. Drogi do niepodległości”. Jest to niejako kontynuacja „Szachów wojennych 1939-1945”. Publikacja zawiera opowiadanie „Turniej” Marka Szalszy, pisarza znanego choćby z powieści Schyłek szatrangu – Marek Szalsza, zwycięzcy Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014.
Przedmowę napisał Prezes Polskiego Związku Szachowego arcymistrz Radosław Jedynak.
W książce znajduje się wiele niepublikowanych dotąd materiałów, zdjęć, wyników itd. Analizy partii dokonali m.in. arcymistrz Jacek Tomczak, a także mistrzowie FIDE Dawid Janaszak i Konikowski Jerzy z Dortmundu.
Nie obyło się również bez pomocy Przewodniczącego Komisji Historycznej PZSzach Tomasza Lissowskiego.

Zwyczajowa cena książki wynosi: 60 PLN/30 EUR, a e-booka (trzy formaty: EPUB, MOBI i PDF) – 50 zł. Książkę można zakupić w przedsprzedaży (do końca roku) w promocyjnej cenie 50 PLN, a e-booka 40 zł. Znajomi, którzy udostępnili ten post, mają ceny jeszcze o 10 zł niższe (przez tydzień od dzisiaj).

Zostały mi także w sprzedaży ostatnie sztuki „Szachów wojennych 1939-1945. War chess”, których nakład już się praktycznie wyczerpał. Cena jak wyżej (w tym wypadku e-book tylko w formacie PDF), do wyczerpania nakładu. Tę książkę sprzedaje tylko w pakiecie z „Szachami wojennymi 1914-1918”.

Książka „Szachy wojenne 1939-1945. War chess” uzyskała sporo pozytywnych recenzji, m.in. w magazynie „Focus Historia” (zob. artykuł Szachy ze śmiercią, „Focus Historia” 2013, nr 9), w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk (recenzja w „Dziejach Najnowszych”, autorstwa prof. dr. hab. Włodzimierza Jastrzębskiego), a także w Radzie IPN (prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, konsultant naukowy książki, autor serii „Słownik biograficzny szachistów polskich”). Zagranicą pisano o książce m.in. w Izraelu (blog Jewish Chess History, dr Avital Pilpel), w Rosji (Władimir Nejsztadt, portal ChessPro), w Wielkiej Brytanii (Chess Reader), w Szwajcarii (strona „Chess Notes” Edwarda Wintera), w Niemczech (dr Michael Negele), czy w Czechach (Jan Kalendovsky, „Sachovy Tydenik”).
W publikacji opisano m.in. szachy w obozach śmierci, koncentracyjnych, jenieckich i w gettach.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami promocyjnymi książki „Szachy wojenne 1914-1918. Drogi do niepodległości” (zdjęcia na FB). W tym: z przedmową, spisem treści i trzema pierwszymi stronami opowiadania.

Na okładce znajduje się grafika „Szachy w gazie bojowym”
Zygmunta Nasiółkowskiego z 2017 r., opracowana przez artystę specjalnie na potrzeby „Szachów wojennych 1914-1918”. Jest to przerobiona akwaforta Otto Dixa pt. „Sturmtruppe geht unter Gas vor” (1924).

Wpłat za książki dokonujemy na konto Centrum Biznesowego „Info” (dane na stronie Centrum Szachowego „Skoczek” w zakładce „Kontakt”). Na mojego maila podajemy dane do wysyłki: pawel-dudzinski@tlen.pl. Wysyłki będę realizował na przełomie roku (wersje elektroniczne szybciej). Jeśli ktoś chciałby autograf/dedykację, to proszę też napisać!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 168 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: