lut
09

Kontynuacja odcinka 105

W związku z licznymi zapytaniami oraz uwagami w sprawie Patrycji Waszczuk informuję, że ten blog jest otwarty na wszelkie problemy dotyczące szachów w Polsce. Reprezentujemy zatem opinie dwóch stron, gdyż nam zależy na wyjaśnieniu sytuacji i dotarciu do prawdy.

Nasze motto brzmi:

Podajemy informacje pomyślne lub nie, ale zawsze prawdziwe!

Jednocześnie przypominam, że EDITOR jest samodzielnym współpracownikiem bloga i ja, jako redaktor naczelny, nie ingeruję w jego teksty!

Jerzy Konikowski

—-

„Dobry wieczór,

po przeczytaniu w dniu dzisiejszym artykułu na Państwa blogu Szachy w Polsce (105) chciałbym odnieść się do treści zamieszczonej w orzeczeniu Polskiego Związku Szachowego, które są krzywdzące i godzące w dobre imie moje, oraz firmy którą reprezentuję, podważające mój i mojego zespołu profesjonalizm.

Polski Związek Szachowy nie opublikował pism, które otrzymał ode mnie; jedynie osąd, który jest nieprawdą i najzwyczajniej kłamstwem.
Oczywiście na poparcie swoich słów przedstawiam oryginalne pisma, wraz z datami wysłania, które przedłożyłem w Polskim Związku Szachowym. Załączniki, które do Państwa wysyłamy zostały przesłane na adres mailowy do wszystkich członków Komisji Wyróżnień i Dyscypliny PZSzach; na adresy podane na oficjalnej stronie, jak i do każdego z członków osobiście.

Mail został wysłany dnia 8 września 2020 roku, o godzinie 19.48; odpowiedź otrzymałem jak i korespondowałem z Panem Robertem K(…). Tym samym jest to potwierdzenie, iż skutecznie dostarczyłem załączone dokumenty.

Nie jest prawdą, iż występowałem jako osoba prawna a nie fizyczna; mianowicie pełnomocnictwo jest osobowe nie firmowe, natomiast pierwsze pismo rzeczowe wysłane tym samym e-mailem określa moją rolę w sprawie – zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym Polskiego Związku Szachowego uchwalonego przez WZD PZSzach w dniu 28.10.2012 r.; mianowicie cytuję zgodnie z dokumentacją: „Występując jako osoba fizyczna, czynny zawodnik i uczestnik życia szachowego w Polsce, oraz powołany obrońca niepełnoletniej Patrycji Waszczuk na wniosek i na podstawie pełnomocnictwa załączonego od ojca Pana Mariusza Waszczuka”.

Pełnomocnictwo przesłane zostało w sposób właściwy, treść pisma w sposób rzetelny i jasny określa moją rolę w sprawie. Pismo zostało sporządzone na papierze Kancelaryjnym, jednakże najważniejsza i faktyczna w każdym postępowaniu jest treść pisma, natomiast stopka Kancelarii winna być traktowana jako zapewnienie o osobie; dzięki temu chciałem ukazać, że jestem osobą, która zna procedury.
Dnia 26.01.2021 roku, zostało wysłane pismo o zaniechanie naruszenia dóbr osobistych mojej osoby i znieważanie dobrego imienia mojej firmy.

Manipulacje niepoparte dokumentami ani faktami rozpowszechniane przez Polski Związek Szachowy nie pozostawiają mi innego wyboru jak pozew zarówno w postępowaniu karnym art 212 kk i art 216 kk, jak i cywilny o zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych.

Kolejną manipulacją Polskiego Związku Szachowego było opublikowanie mojego wykluczenia z Turnieju w roku 2007, określając mnie mianem „obwinionego” jednakże Polski Związek Szachowy zataił dokument, w którym zostałem uniewinniony przez tenże organ i oczyszczony z zarzutów. Jest to manipulacja, nie wspominając już, że powoływanie się na sprawę sprzed 14 lat (abstrahując od uniewinnienia) jest zagraniem „poniżej pasa”, a w żaden sposób nie można na tej podstawie przedstawić mnie jako osoby niegodnej zaufania.

W tym tygodniu zostaną uruchomione procedury zarówno karne jak i cywilne przeciwko Polskiemu Związkowi Szachowemu, jak i każdej osobie z Zarządu, która podpisała się pod orzeczeniem niszczącym moje i mojej firmy dobre imię, tym samym w dalszym procesie będę uczestniczył w charakterze poszkodowanego, a w Sądzie Arbitrażowym będzie występował Adwokat Adam Kwiatkowski z mojego zespołu.
Załączam Państwu również pismo jakie wysłałem do Polskiego Związku Szachowego w związku z nowymi dowodami w sprawie, mianowicie wizją lokalną/eksperymentem przeprowadzonym w miejscu rzekomego przyłapania Patrycji Waszczuk na korzystaniu z telefonu podczas partii. Pismo w oczywisty sposób powołuje się na pełnomocnictwo osobowe, a moja rola została określona w sposób rzetelny i zrozumiały.

W ramach wyjaśnienia prawnego, w przypadku występowania jako osoba prawna pisma winny zawierać sformułowanie „Kancelaria Ekspertów Prawa Karnego reprezentowana przez Pana Pawła Dziubińskiego”. W żadnym piśmie, ani w żadnej korespondencji nie reprezentowałem i nie występowałem w imieniu spółki tylko występowałem jako osoba fizyczna zgodnie z procedurami.

Jest mi niezmiernie przykro, że wypełniając swoje obowiązki zawodowe moja praca i dobre imię jest niszczone przez manipulacje Polskiego Związku Szachowego, wszak przecież każdy ma prawo do uczciwej obrony i wyznaczenia swojego pełnomocnika. Podjąłem się sprawy zgodnie z procedurami, w sposób rzetelny i profesjonalny w konsultacji ze swoim zespołem prawnym, w którym posiadamy zarówno Adwokatów, Radców Prawnych, Aplikantów jak i Prawników.

W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji, a na wszystkie swoje przytoczone argumenty i słowa jestem w stanie przedstawić stosowne dokumenty.

Z poważaniem

Paweł Dziubiński”.

Otrzymaliśmy załączniki do tematu:

Naruszenie Dóbr-pismo do PZSzach 26.01.2021

Odwłoanie Waszczuk Patrycja II instancja PZSzach

Oświadcznie opiekuna-babci

Pełnomocnictwo Adam Kwiatkowski do PKOI

Pełnomocnictwo Franciszek Piątkowski reprezentacja sądowa

Pełnomocnictwo Paweł Dziubiński reprezentacja PZSzach

Pismo do PZszach-nowe dowody

Wniosek o wykluczenie Przewodniczącego I instancja

Wyjaśnienia Patrycji Waszczuk dla Komisji Dyscyplinarnej I instancja

PS. Otrzymaliśmy informację, że sprawa jest już w PKOI.

URL Trackback

Trackback - notka

Jeden Trackback

Komentarzy: 8

 • slawomirus

  Jak to się mówi-grubo! Dokumenty pokazują dobitnie w jakim „stylu” działa PZSzach, pomieszanie z poplątaniem. Oświadczenia juniorek , jedne z wc, drugie z sali gry nie powinny być brane pod uwagę jako dowody.Istnieją dość silne poszlaki , że to zwyczajne kłamstwa albo koloryzowanie sytuacji. Zastanawiające jest, że PZSzach tak gładko przechodzi obok oświadczenia juniorki z wc, wskazując , że są przecież inne dowody w sprawie. A co jeżeli juniorka , kierując się zawiścią, złą wolą i nastawieniem przez starsze koleżanki postanowiła zagrać swoją życiową rolę. Czy jest sprawa PZszach czy nie, jeżeli ktoś kłamliwie oskarża kogoś wymyślając sobie historyjkę? Może jednak trzeba byłoby sprawę wyjaśnić. Powoływanie się na analizy programów szachowych z wcześniejszych zawodów też trąci myszką skoro sytuacja dotyczy turnieju w Ustroniu. Odbieranie adwokatowi godności do prowadzenia sprawy to kompletna dziecinada i żenada PZSzach która powinna być „godnie” ukarana.Z dokumentów wynika, że sędziowie turnieju w Ustroniu nie dopełnili najwyższej staranności w dokumentowaniu zdarzenia. Oczywiście sędziowie muszą jakieś narzędzia i uprawnienia w takich sytuacjach, jednakże wiedząc o powadze sytuacji i grożących ewentualnych konsekwencjach powinni ze względu na niepełnoletniość oskarżonej wezwać opiekuna i w jego obecności dokonywać lub powtórzyć czynności. Nie zrobili tego, nie sprawdzili nawet czy oskarżona miała powerbank czy co innego. Przeprowadzanie przeszukań w obecności juniorki świadka to też jakaś groteska, to nie powinno mieć miejsca. Wzystko opiera sie na przyznaniu się znajdującej się pod silną presją niepełnoletniej zawodniczki do posiadania drugiego urządzenia elektronicznego, które było wyłączone i znajdowało się w torebce wiszącej cały czas na krześle na sali gry. I to PZszach uznał za wielki dowód na oszustwo, łamiąc przy okazji swoje regulaminy, uniemożliwiając oskarżonej ochronę własnych interesów. No cóż należy tylko pogratulować i oczekiwać, że takie działanie zostanie należycie „wynagrodzone”. Po prostu jedna wielka kpina.

 • emilka22

  Brawo blog Konikowski chyba jako pierwsi chcecie pokazać zdanie drugie strony nieulegająca nieomylnemu środowisku szachowemu. Myślę za ta sprawa będzie precedensowa w polskich szachach. Jestem jak najbardziej za piętnowaniem oszustw ale w tej sprawie widzę wielką krzywdę dla drugiej strony którą wyrządzone tej młodniej dziewczynę ( to jest moja obiektywna opinia). Raczej z tego co widać z dokumentów to sprawa będzie wygrana (i tego życzę tej dziewczynie) ale wielka krzywda jaką jej wyrządzono będzie urazem na całe życie i chodź by się oczyściła 1000 razy to i tak jacyś mądrzy będą udowadniać że oszukiwała a to zasługa wspaniałego środowiska którego hasłem przewodni jest ” gens una sumus” “Wszyscy jesteśmy jedną rodziną” no to ja dziękuję za taką rodzinę, gdy komuś się dzieją takie rzeczy a w obronie staje tylko garstka ludzi bo reszta boi się zapewne straty nie daj boże reputacji, pewnie miała więcej przyjaznych osób jak zdobywała np. mistrzostwo europy . Pewnie dziewczyna zobaczy ilu ma prawdziwych przyjaciół w tak ciężkich chwilach jakie przeżywa teraz.
  Pewnie to lekcja życia tej młodej dziewczyny. Szczerze życzę jej jak najlepiej !!!

 • Editor

  Chcemy poznać prawdę. Prezentujemy zdanie obu stron. Wystarczy śledzić nasz blog.

 • Gość napisał:

  Na Pana blogu komentujący bronią Patrycji Waszczuk. Swoją ocenę tej sprawy zachowam dla siebie. Jednak chcę zwrócić uwagę na kilka kwestii budzących wątpliwości.
  1. Trener kadry kobiet twierdzi, że na zgrupowaniu Patrycja grała znacznie silniej, gdy miała przy sobie telefon. Bez dostępu do telefonu przegrywała niemal wszystkie partie. Przypadek?
  https://sport.onet.pl/szachy/szachy-patrycja-waszczuk-zdyskwalifikowana-trener-kadry-zabral-glos/14ffdzf
  2. Ogromna różnica między rankingami klasycznymi, szachów szybkich i blitza. W szachach klasycznych Patrycja gra na poziomie mistrza FIDE (2297), natomiast w szybkich – na poziomie I kategorii (ranking 1962). Z kolei w szachach błyskawicznych ma ranking 1669, odpowiadający III kategorii. Skąd taka przepaść w sile gry? Gdzie mistrz FIDE, a gdzie III kategoria? Przecież to są te same szachy. Z tą tylko różnicą, że w grze błyskawicznej nie ma czasu na wychodzenie do toalety.
  3. Słynny ruch Kf8 ktoś tłumaczył fantazją i talentem. W ten sposób można wytłumaczyć każde posunięcie. Jednak dla Nakamury ruch ten był szokujący. Z kolei Aleksej Szyrow wypowiada się w tej sprawie bardziej jednoznacznie i zakłada, że doszło do oszustwa. Czy on również zazdrości Patrycji sukcesów i uczestniczy w spisku rywalek?
  4. W komentarzach ktoś przypomniał sprawę innego zawodnika, uniewinnionego przez PZSzach i rzekomo zaszczutego przez środowisko. To było kilkanaście lat temu i był to dopiero początek epidemii „cheatingu”. W tamtym czasie nie było jeszcze odpowiednich przepisów FIDE i ani sędziowie ani federacje nie wiedziały co robić. Skoro zawodnik został oszukany i niesłusznie zdyskwalifikowany, to dziwne, że nie wystąpił na drogę sądową. Można tłumaczyć talentem i fantazją jego 100 ruchów zgodnych z pierwszą linią programu Rybka ale sąd zapewne by w to nie uwierzył (mając dodatkowo zeznania świadków, którzy twierdzili, że zawodnik początkowo przyznał się do oszustwa).

  Oczywiście, to nie uczestnicy turnieju powinni śledzić podejrzanych w toalecie. Ale z drugiej strony trudno się dziwić, że przy bierności sędziów zawodnicy biorą sprawy swoje ręce. Gdyby liczyć wyłącznie na sędziego, to Igor Rausis do dziś by grał i oszukiwał.

 • slawomirus

  Porównywanie rankingu klasycznego, rapidowego, błyskawicznego i wyciąganie z tego daleko idących wniosków jest akurat bez sensu w przypadku Patrycji Waszczuk. Jak można zauważyć z karty FIDE zawodniczki od marca 2019 roku przyrost rankingu w szachach klasycznych zawodniczki wyniósł ok.300 pkt. W tym samym czasie zawodniczka wzięła udział w 7 turniejach w szachach szybkich i 2 w szachach błyskawicznych. O rankingu w szachach błyskawicznych w ogóle jest bez sensu mówić i porównywać bo widać , że zawodniczka rzadko bierze w nich , może po prostu nie lubi takich szachów ( niektórzy tak mają). W tych 2 turniejach jakby nawet wygrała wszystkie partie to ranking błyskawiczny miałaby niewiele wyższy. Jeżeli chodzi o szachy szybkie to przeważnie były to partie z rywalami o niższym rankigu i w takich sytuacjach trzeba paraktycznie wszystko wygrywać, bo pojedyńcza wpadka kosztuje dużo punktów a zwycięstwa dają mały przyrost. Jest za mała próba i za mało gier z zawodnikami o wyższym rankingu żeby z tego wyciągać jakieś wnioski.
  Jeżeli chodzi o słynny ruch Kf8 to budowanie narracji wokół tego ruchu jest niepoważne. Trzeba przypomnieć , że Nakamura oczywiście uznał ten ruch za bardzo dziwny ale jednak uczciwie na końcu stwierdził, że to jest tylko jeden ruch i potrzeba więcej dowodów. Był w tym bardziej uczciwy od naszych arcymistrzów, którzy chcąc wesprzeć swoje rozżalone koleżanki-arcymistrzynie zdobywali się na różne oryginalne wypowiedzi. I tak na przykład GM Bartel uznał, że ruch Kf8 wypada ze spektrum rozpatrywanych dosyć narcystycznie uznając swój mózg jako wzorcowy do rozpatrywania spektrum możliwości w szachach. Jeszcze dalej poszedł GM Gajewski, który wyjaśnienie znalazł poprzez prymitywne przyciskanie „X” w programie chessbase i ograniczenie myślenia do minimum. Uznał , że większość zawodników , przy odpowiednim czasie do namysłu, sama potrafiłaby znaleźć prawidłowe wytłumaczenie ruchu, większość poza Patrycją Waszczuk , którą zaklasyfikował odpowiednio. Przy okazji wygłosił swoje nieśmiertelne credo działania „Nie wystarczy wiedzieć, że dany ruch jest najlepszy, trzeba jeszcze zrozumieć, dlaczego jest najlepszy”, po ktorym większość szachistów i nie tylko wpadła w kompleksy.W karuzelę wciągnięto nawet uchodzącego za uosobienie skromności i powściągliwości GM Wojtaszka, który ocenił prawdopodobieństwo ruchu na 0,0000 % czy coś koło tego.
  Co do sprawy Krzysztofa Ejsmonta to jednak jest zasadnicza róźnica w jego sprawie i sprawie Patrycji Waszczuk.Krzysztof Ejsmont nie został dyscyplinarnie ukarany przez PZszach, który stwierdził, że sędziowie nie dysponowali niepodważalnymi dowodami a analizy partii programem „Rybka” mogą stanowić co najwyżej poszlakę w rozpatrywanych sprawach”. Tak więc Krzysztof Ejsmont nie miał powodów iść do sądu, z szachów zrezygnował sam.

 • emilka22

  To jak już bronię P.W. to śledztwa ciąg dalszy i odpowiedź na post powyżej. Z tego co znalazłam w necie odpowiem kolejno na wątpliwości:
  1. Pan trener kadry wystawił P.W. opinie po zgrupowaniu podobno pozytywną (takie info jest w necie) i nie widział że oszukuję tylko dopiero się gdy wydarzyła afera kiblekowa w Ustroniu przypominał sobie że P.W. na zgrupowaniu oszukiwała (a czemu milczał przez półtora miesiąca i dlaczego dopuścił jako trener kadry żeby mogła zagrać w IMPK 2020 jak miał taką wiedzę) chyba trener troszkę koloryzuje i to zrozumiałe jest trenerem kadry jak był mógł się sprzeciwić obecnej władzy (posad trenera kadry) także raczej obiektywny nie jest i coś tu nie gra.
  2. Sprawdziłam na (ile to możliwe) błyskawicznych nie gała prawie wcale ( sporadycznie) z tego co widać w necie to głównie w mistrzostwach polski juniorów gdzie rankingi jej koleżanek była bardzo słabe a mimo to zdobywała kilka razy mistrzostwo polski (oszukiwała ?!) z tego co się obserwuje niektórzy gracze w ogóle nie grają innych szachów oprócz klasycznych czy też są podejrzani !!!
  3. Legendarny ruch król f8 🙂 śledztwo wykazuje że bardzo wszystko uproszczono i każdy obejrzał film youtubera ( powycinany i z sugestiami jakby oglądający sami nie mieli rozumu ) a jak obejrzałam relacje z kanału pzszach i czar oszustwa pryska, link do relacji https://www.youtube.com/watch?v=e41wpybkTIs&t=18270s czas 2h 04 min 24 sec i dziewczyna jasno to tłumaczy tylko jest tak że najpierw powiedziała że jest bliżej końcówki a potem 20 sekund później tłumaczy że po goniec bije f6 wymienia się sporo figur włącznie z hetmanem ( to raczej wygląda jak końcówka) a to co się czyta w internecie to wyrwane jest z kontekstu że powiedziała „jest bliżej końcówki” także dalej manipulujemy środowiskiem i faktami, TAKŻE LUDZIE WYSILCIE SIĘ i OBEJRZYJCIE TROSZKĘ WIĘCEJ BO YOUTUBER M.S. WPROWADZA WAS W BŁĄD!!! odnośnie Hikaru i Shirova to czy wysilili się i przeanalizowali tę partię z pierwszej rundy raczej nie tylko posiłkowali się to co podała im opinia publiczna, Hikaru z tego co zrozumiałam jak odpalił na stramie pozycje to w ogóle nie w tym ruchu i dopiero ściągnął pgn i odnalazł ten moment i zaczął tłumaczyć tylko praktycznie parę ruchów i faktycznie mówił że to szalone zagranie ( co ona pali i jak to streamer i inne głupotki) ale jakoś nikt nie zauważył jak mówił że to jak dla niego za mało żeby powiedzieć czy naprawdę oszukiwała i musiałby obejrzeć więcej partii itd. CZYŻBY NIKT TEGO NIE SŁYSZAŁ. A pan A. Szirow jak zakłada że doszło do oszustwa tylko na jakiej podstawie i w jakim turnieju bo teraz chyba w całej karierze szukają wszyscy aby znaleźć na P.W. A przecież sprawa w PZSZACH dotyczy rzekomego oszustwa w Ustroniu przeszukałam cały Internet i nikt nie analizuje partii z Ustronia przecież tam podobno została załapana z telefonem ( czyli trzeba założyć że oszukiwała w 4 partiach w Ustroniu) czyżby analizy tego nie potwierdzają nie widzę w necie żeby ktoś to sprawdzał !!! ZNOWU DZIWNA SPRAWA
  4. Nie będę tu szukała wywodów czy był winny czy nie bo za mało jest w necie o tej sprawie. Odnośnie Igor Rausisa to jest niepodważalny dowód że oszukiwał w toalecie, a w sprawie P.W. takiego dowodu jakoś dziwnym trafem nie ma tylko jest zawiła opowieść pewnej uczestniczki co widziała opowiadając o tym w onet.pl i widząc te całe zajście zachowując się nie racjonalnie, zobaczyła oszusta i czekała aż wyjdzie z toalety dopiero poszła do sędziów !!!!! RĘCE OPADAJĄ 🙂
  uFF ale się naprodukowałam 🙂

 • sceptyk

  Czy odpowiednia komisja FIDE (Anti-Cheating Committee) zajęła się już sprawą? Czy cokolwiek wiadomo na ten temat? Minęło już wiele miesięcy.

 • Erni

  sceptyk pisało gdzieś na onecie czy interi że postępowanie jest ale jak nie ma do tej pory decyzji i nikt nie piszę w niecie to można się domyśleć że Fide nie jest przekonane że ta sprawa jest tak oczywista i Waszczuk jest winna bo pewnie decyzja by była już dawno ale pożyjemy zobaczymy

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  21
  wt.
  2024
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 21 – maj 31 całodniowy
  W dniach 21-31.05.2024 roku w Rzeszowie odbywają się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Więcej informacji na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego: link.
  maj
  27
  pon.
  2024
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 27 – cze 7 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Caruana, Nakamura, Ding Liren, Firouzja, Praggnanandhaa Strona turnieju
  lis
  20
  śr.
  2024
  całodniowy FIDE World Championship 2024
  FIDE World Championship 2024
  lis 20 – gru 15 całodniowy
  Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking FIDE na żywo

 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: