Sędzia główny Memoriału Tala Andrzej Filipowicz udzielił interesującego wywiadu dla Sport Ekspressu.
Autor: Andrzej Babiarz, 2013
Białe zaczynają i remisują
Komentarz autora:
W tej sytuacji, białe, które znały pozycję z XVII-wiecznego traktatu Greco zagrały 1.Gh6!??, licząc na 1…. gh6 2.Ke6!= i efektowny remis. Wielkie było ich zdumienie, gdy nastąpiło 1…., Kf7!! i czarne łatwo wygrały!
Remisuje natomiast: 1.Ke6!! np.h5! 2.Gh6! gh6 3.Kf5! Gg5 4.Ke4!=. Różnicę robi położenie króla na polu „d7”, który u Greco jest na „g4”.
Stosowanie klasyki nie zwalnia jednak od myślenia!
W dniach 11-22 czerwca w Saragossie odbyły się VII Drużynowe Mistrzostwa Świata w Szachach Niewidomych.
Barwy naszego kraju reprezentowali:
1.PIOTR DUKACZEWSKI
2.RAFAL GUNAJEW
3.ANDREJ MIGALA
4.JACEK STACHANCZYK
5.RYSZARD SUDER
Końcowe wyniki czołówki
1. Rosja 5.5
2. Polska 4.5
3. Hiszpania 4.5
4. Niemcy 4.5
Gratulacje!
Nasz rodak Mieczysław Najdorf opracował własny system w obronie sycylijskiej po ruchach 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 a6, który należy do najbardziej skomplikowanych i najostrzejszych wariantów w teorii i praktyce szachów. Cieszy się on dalej niezwykłą popularnością wśród szachistów wszystkich klas.
Na temat systemu ukazało się wiele książek. Najnowszą obecnie przedstawiam. Autor zaproponował – jako główny wariant – ostry system po posunięciach 1.e4 c5 2.Sf3 d6 3.d4 cxd4 4.Sxd4 Sf6 5.Sc3 a6 6.Gg5 e6 7.f4 Hb6!? Jest to książka repertuarowa. Dlatego Zaven Andriasyan poleca czytelnikowi także gry w pobocznych wariantach.
Sam w 2006 roku opublikowałem książkę na ten temat, ale praca arcymistrza z Armenii jest bardziej obszerna i przeznaczona dla zawodników z wyższymi kategoriami. Polecam ją bardzo gorąco naszym ambitnym talentom, aby książkę przestudiowali i wprowadzili ten agresywny system do własnego repertuaru debiutowego.
Książkę można zamówić w firmie Niggemanna.
Winning with the Najdorf Sicilian
Zaven Andriasyan
Wydawnictwo New in Chess
254 strony (format: 235×170)
ISBN 978-90-5691-429-5
Artykuł został zamieszczony w tygodniku „Infotips” (25/2013) wydawanym przez Stanislaus Wenglorz Verlag w Niemczech.
Wenecja bydgoska ze zbiorów Pani Gizeli Kubalewskiej
Fotografie można oglądać w formacie prezentacji Power Pointa – po ściągnięciu otwiera się na komputerach z zainstalowanym Power Pointem.
Witam,
Podczas Mistrzostw Polski 2013 w blitza rozgrywanych w dniach (8-9.06.2013) w Bydgoszczy, miałem przyjemność kibicować jak również nagrywać na kamerę wideo zmagania czołówki szachistów Polski w szachach. Wszystkie 31 filmów wgrałem na serwis youtube i wpisałem partie do pliku PGN (przesyłam je w załączniku do tego emaila). Do oglądania filmów z Mistrzostw Polski zalecam przeglądarkę Google Chrome (najszybsza i najlepiej odtwarza filmy). Wszystkie filmy zostały udostępnione w jakości Full HD (1080p). Zapis partii jest również dostępny na każdej stronie z filmem po wciśnięciu przycisku „Pokaż więcej”.
Chciałbym udostępnić szerszemu gronu szachistom, entuzjastom te filmy i dlatego przesyłam je Panu, mając nadzieję, że opublikuje Pan powyższą informację na swojej stronie http://www.blog.konikowski.net/
Artykuł z wideo relacji z Mistrzostw Polski z rozgrywek drużynowych i indywidualnych (w tym również z baraży) został opublikowany wczoraj późnym wieczorem na stronie Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego pod poniższym linkiem:
Pozdrawiam z Bydgoszczy i życzę miłego oglądania!
Dariusz Baumann
//////////////////////////////////////
Bardzo dziękuję za superciekawy materiał!
Gość napisał:
Chodzi mi o traktowanie zawodników, którzy z winy upływajacego czasu wyrośli z wieku juniorskiego. Z tego co wiem, to aktualny system finansowania ogranicza się do juniorów. Seniorzy muszą sobie sami znaleźć sponsorów. W rezultacie wiele klubów w ogóle nie posiada drużyny seniorów lub nie wysyła jej na ligę. W tym układzie nie bardzo wiadomo, po co w ogóle szkolić młodych zawodników, jeżeli później, z małymi wyjątkami, nie będą mogli korzystać z jakiegokolwiek dofinansowania.
Ku mojemu zdumieniu jeden z działaczy szachowych w rozmowie ze mną stwierdził, że dorośli mogą sobie sami opłacać turnieje, tak samo jak np. wynajmują salę do gry w piłkę. On sam za pieniędzmi dla seniorów chodzić nie będzie. Mogę się z tym zgodzić w przypadku lig lokalnych, ale czy np. piłkarze grają za darmo i czy nie przygotowują się do sezonu za fundusze klubowe?
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Gość poruszył bardzo istotną kwestię dotyczącą sensu szkolenia młodzieży w Polsce. Zapraszam do dyskusji!
Na zdjęciu Ulrich Jahr (drugi z prawej) siedzi w towarzystwie sędziów klasy międzynarodowej Mirosława Gnieciaka (z lewej) i Leona Kłodnickiego (pierwszy z prawej)
Na mojej stronie prezentujemy relację z przebiegu Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Szachowego pióra Ulricha Jahra oraz kilka zdjęć autorstwa Marka Skrzypczaka.











