gru
31

 

 Od redakcji 1
O tym się mówi 2
MŚ 8-18 lat, Caldas Novas 2011 3
Memoriał M. Tala, Moskwa 2011 6
Partie komentowane 7
Mecz o MŚ kobiet, Tirana 2011 10
Kurs i Konferencja sędziów, Puławy 2011 11
DM Polski Ekstraliga 2011 12
DM Polski I liga, Mrzeżyno 2011 15
DM Polski II liga, Mrzeżyno 2011 16
MS oldbojów, Opatija 2011 18
MP oldbojów, Solina 2011 18
List do redakcji 19
Szachowe epizody A.F. (25) 20
Nauka gry (97) 26
Poradnik sędziego (93) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32

Od redakcji

Mistrzostwa świata od 8 do 18 lat, rozegrane w Brazylii, nie przyniosły nam medali, zresztą po raz pierwszy od 10 lat. Trudno to uznać za niespodziankę, bowiem nasza młodzież w ostatnich 2-3 latach nie ma szans rozwoju w polskich turniejach. Zarówno openy, jak i turnieje kołowe, nie gromadzą ani polskiej czołówki, ani też liczących się zawodników. Nie ma możliwości rozegrania nawet kilku partii z szachistami na poziomie 2450, nie mówiąc już o 2500 czy 2600, bo tacy gracze są zwykle rodzynkami w cieście z zakalcem, jakim są nasze zawody. Pozostają partie z zawodnikami 2100-2300, co ma swoje plusy wyłącznie w najmłodszych grupach wiekowych do 8 i 10 lat, w których istotną rolę odgrywa wrodzony talent i zacięcie sportowe. Obecnie tylko w takich grupach mamy pole do popisu i szanse na medale. Tak było w Brazylii, gdzie nasi najmłodsi 8-12 lat walczyli o wysokie miejsca, ale tym razem nie powiodło się.

Kilka lat temu szachy Polsce rozwijały się szybko, mieliśmy złote i srebrne medale do 16 i 18 lat, zarówno w ME, jak i w MŚ. Dawni medaliści teraz grają na pierwszych deskach w reprezentacji Polski. Memoriał Michaiła Tala, rozegrany w Moskwie, w listopadzie 2011 r., był jednym z najsilniejszych turniejów w historii, ale z punktu widzenia rozegranych partii nie zaliczał się do bojowych zawodów. Aż 35 partii z 45 zakończyło się wynikiem remisowym. Nie popisał się mistrz świata Viswanathan Anand, który nie tylko zremisował wszystkie partie, ale grał zupełnie bez wyrazu. Naturalnie znane są przypadki niepowodzeń mistrzów świata w pojedynczych turniejach, ale w tym przypadku, w świetle majowego meczu o MŚ z Gelfandem, Anand celowo skrywał swój repertuar debiutowy, co wzbudziło zastrzeżenia organizatorów. Champion nie może ograniczać swojej aktywności do rozgrywania meczu o MŚ, raz na dwa lata, a inne występy traktować z przymrużeniem oka. W Moskwie triumfowali Magnus Carlsen i Lewon Aronian, obecnie  dwaj najlepsi szachiści świata.

Tytuł mistrzyni świata obroniła Chinka Hou Yifan, która w Tiranie, w meczu o MŚ pokonała Humpy Koneru. Hinduska nie była w stanie wygrać żadnej partii, a z pierwszych ośmiu przegrała trzy i dziesięciopartiowy mecz zakończył się przed czasem.

Drużynowe MP nie przyniosły niespodzianek. Dwie najlepsze drużyny warszawska Polonia i HetMaN Szopienice znalazły się na czele tabeli, a trzecie miejsce zasłużenie zdobył wielokrotny mistrz Polski w latach 90-ych Stilon Gorzów. Podział ekstraligi na trzy zjazdy okazał się złym i kosztownym rozwiązaniem, a ponadto uniemożliwił drużynom grę w pełnych składach, bo kilku liderów drużyn było zajętych innymi występami w okresie zjazdów. Przyczyniło się to też do obniżenia poziomu gry w DMP.

Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  mar
  18
  sob.
  2023
  całodniowy MEKobiet
  MEKobiet
  mar 18 – mar 30 całodniowy
  Więcej informacji tutaj.
  mar
  24
  pt.
  2023
  całodniowy 3rd Women FIDE GP – New Delhi
  3rd Women FIDE GP – New Delhi
  mar 24 – kw. 6 całodniowy
  Strona turnieju Koneru, Goryachkina, Lagno, Kosteniuk, Dzagnidze, Dronavalli  
  mar
  27
  pon.
  2023
  całodniowy Mecz kandydatów kobiet
  Mecz kandydatów kobiet
  mar 27 – kw. 6 całodniowy
  Finał meczu kandydatów pomiędzy Lei Tingjie i Tan Zhongyi odbędzie się w Chongqing od 27 marca do 6 kwietnia. Kolejny mecz o mistrzostwo świata pomiędzy zwycięzcą tego pojedynku i obrońcą tytułu Ju Wenjunem również odbędzie[...]
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
  maj
  4
  czw.
  2023
  całodniowy Grand Chess Tour – Bukareszt
  Grand Chess Tour – Bukareszt
  maj 4 – maj 16 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Ding Liren, Firouzja, Giri, So, Caruana, Vachier-Lagrave, Rapport, Duda
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: