lis
17

Protokół z zebrania zarządu
Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49
27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00

c Szkolenie zawodniczek

Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn.

Link

///////////////////

Włodzimierz Schmidt pełnił w latach 1999-2004 funkcję wiceprezesa Zarządu Polskiego Związku Szachowego do spraw sportowych i ponownie od 2009 roku jest na tym samym stanowisku.

Do jego obowiązków należy więc obserwacja gry czołówki juniorek, juniorów, kobiet i mężczyzn oraz ocena stanu wyszkolenia naszych kadr.

Czy to robił? Raczej nie! Włodzimierz Schmidt dopiero na zebraniu zarządu PZSzach w dniu 27 października 2012 podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn.

Arcymistrz odkrył dopiero teraz pewien problem, o którym ja już pisałem dawno temu!

Zapraszam do lektury tekstów na mojej stronie w temacie Akademia Młodzieżowa.

Oto fragment:

Młodzieżowa Akademia Szachowa w Zakopanem 1999 

Gorzej było z debiutami. Zauważyłem, że młodzież ma z tym dość duże problemy. Wielu gra debiuty, których nie rozumie. Niektórzy trenerzy preferują wiedzę encyklopedyczną. Część młodzieży uczy się mechanicznie debiutów do około 15-20 ruchów i potem ma trudności ze znalezieniem właściwego planu gry. Operuje się przede wszystkim kodami, nie nazwami otwarć, czy wariantów. A więc mówi się np. B33, E32 itd.

Zrobiłem mały eksperyment. Ustawiłem pozycję po ruchach 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Sf6 i poprosiłem o podanie nazwy otwarcia. Tylko jedna osoba z ośmiu wiedziała, że jest to obrona 2 skoczków. A była to grupa „średniaków”. Wszyscy reprezentowali już Polskę na mistrzostwach świata i Europy.

Dlatego ten przypadek zmobilizował mnie do napisania książki „Szybki kurs debiutów” z przeznaczeniem dla młodzieży. Ta książka ukazała się w 2000 roku w wydawnictwie „Penelopa” i dostała ją gratis cała grupa „maluchów” na mojej ostatniej sesji w Wiśle.

Link

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 8

 • Krzysztof Kledzik

  Właściwe przygotowanie debiutowe chyba powinno być jednym z priorytetów w szkoleniu zawodowych szachistów.

 • Marcin

  Problem wynika w czesci z tego, ze trenerzy to lenie. Bardzo wielu zmusza zawodnikow do grania wlasnych wariantow. Np trener gra francuska to i zawodnik musi ja grac. Nawet jesli lepiej czuje sie w otwartych ostrych pozycjach. Czasami jest tak, ze ktos gra obrone benoni i wariant swiesznikowa i uczy tego 6-letnie dzieci. Znam takie przypadki.

 • Ma Pan zupełnie rację. O tych sprawach pisałem wielokrotnie i jeszcze do nich wrócę. Może w końcu otworzy to oczy ekspertom w Polsce na te problemy.

 • Panie Jerzy a może tak wydać na Polskim rynku podręcznik z klarownym systemem trenerskim obejmujący zakres nauki nowicjusza do np II kategorii. W książce byłby zawarty program szkoleniowy poparty obszernym materiałem ćwiczeniowym. Też można byłoby wprowadzić konkretne porady dla trenerów. Taka książka byłaby czymś w rodzaju urealnienia obecnych metod treningowych. Taką książką można by było wywrócić skostniały system szkoleniowy w Polsce. Ta książka mogłaby pokazać że obecnie metody treningowe są niestety kiepskie.

 • Pomysł jest znakomity. Myślę o tym od pewnego czasu. Mam nawet już zebranych sporo materiałów. Jedyny problem: czas. Obecnie realizuję projekty sprzed dwóch lat dla jednego wydawnictwa niemieckiego. Potem mogę zająć się tym tematem. Zobaczymy!

 • Miło o czymś takim usłyszeć. Bo ja uważam że miałby Pan dobrą „broń” w walce z miernotą polskiej trenerki. Trzymam za Pana kciuki, żeby się Panu udało.

 • Marcin

  Podobny program (do 3 kategorii) opracował Goleniszczew. Korzystałem z niego podczas szkolenia juniorów i wszystkim gorąco go polecam. W j. angielskim są 2 tomy napisane przez Daviesa i również są warte uwagi.

 • Dziękuję. A na razie są materiały w j.polskim Golinszczewa. Polski Związek Szachowy wydaje też materiały szkoleniowe. Może w międzyczasie ktoś z trenerów Akademii coś napisze.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  18
  śr.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour
  Grand Chess Tour
  maj 18 – maj 25 całodniowy
  Grand Chess Tour (blitz) 2022, Web (18), 18 – 24 May 2022, Warsaw (Poland) Strona turnieju Więcej informacji na Chessbase Partie na chess24    
  maj
  31
  wt.
  2022
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 31 – cze 10 całodniowy
  The 10th edition of Norway Chess will take place between May 31st to June 10th in Stavanger. Together with our primary partner, NES Fircroft, we proudly present the following players: World Chess Champion, Magnus Carlsen (Norway) Richard Rapport (Hungary)[...]
  cze
  16
  czw.
  2022
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  cze 16 – lip 7 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy. Informacja na stronie turnieju
  lip
  10
  niedz.
  2022
  całodniowy Festiwal szachowy w Bielu
  Festiwal szachowy w Bielu
  lip 10 – lip 24 całodniowy
  Więcej informacji na ChessBase News.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: