Lis
17

Protokół z zebrania zarządu
Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49
27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00

c Szkolenie zawodniczek

Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn.

Link

///////////////////

Włodzimierz Schmidt pełnił w latach 1999-2004 funkcję wiceprezesa Zarządu Polskiego Związku Szachowego do spraw sportowych i ponownie od 2009 roku jest na tym samym stanowisku.

Do jego obowiązków należy więc obserwacja gry czołówki juniorek, juniorów, kobiet i mężczyzn oraz ocena stanu wyszkolenia naszych kadr.

Czy to robił? Raczej nie! Włodzimierz Schmidt dopiero na zebraniu zarządu PZSzach w dniu 27 października 2012 podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn.

Arcymistrz odkrył dopiero teraz pewien problem, o którym ja już pisałem dawno temu!

Zapraszam do lektury tekstów na mojej stronie w temacie Akademia Młodzieżowa.

Oto fragment:

Młodzieżowa Akademia Szachowa w Zakopanem 1999 

Gorzej było z debiutami. Zauważyłem, że młodzież ma z tym dość duże problemy. Wielu gra debiuty, których nie rozumie. Niektórzy trenerzy preferują wiedzę encyklopedyczną. Część młodzieży uczy się mechanicznie debiutów do około 15-20 ruchów i potem ma trudności ze znalezieniem właściwego planu gry. Operuje się przede wszystkim kodami, nie nazwami otwarć, czy wariantów. A więc mówi się np. B33, E32 itd.

Zrobiłem mały eksperyment. Ustawiłem pozycję po ruchach 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Sf6 i poprosiłem o podanie nazwy otwarcia. Tylko jedna osoba z ośmiu wiedziała, że jest to obrona 2 skoczków. A była to grupa „średniaków”. Wszyscy reprezentowali już Polskę na mistrzostwach świata i Europy.

Dlatego ten przypadek zmobilizował mnie do napisania książki „Szybki kurs debiutów” z przeznaczeniem dla młodzieży. Ta książka ukazała się w 2000 roku w wydawnictwie „Penelopa” i dostała ją gratis cała grupa „maluchów” na mojej ostatniej sesji w Wiśle.

Link

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 8

 • Krzysztof Kledzik

  Właściwe przygotowanie debiutowe chyba powinno być jednym z priorytetów w szkoleniu zawodowych szachistów.

 • Marcin

  Problem wynika w czesci z tego, ze trenerzy to lenie. Bardzo wielu zmusza zawodnikow do grania wlasnych wariantow. Np trener gra francuska to i zawodnik musi ja grac. Nawet jesli lepiej czuje sie w otwartych ostrych pozycjach. Czasami jest tak, ze ktos gra obrone benoni i wariant swiesznikowa i uczy tego 6-letnie dzieci. Znam takie przypadki.

 • Ma Pan zupełnie rację. O tych sprawach pisałem wielokrotnie i jeszcze do nich wrócę. Może w końcu otworzy to oczy ekspertom w Polsce na te problemy.

 • Panie Jerzy a może tak wydać na Polskim rynku podręcznik z klarownym systemem trenerskim obejmujący zakres nauki nowicjusza do np II kategorii. W książce byłby zawarty program szkoleniowy poparty obszernym materiałem ćwiczeniowym. Też można byłoby wprowadzić konkretne porady dla trenerów. Taka książka byłaby czymś w rodzaju urealnienia obecnych metod treningowych. Taką książką można by było wywrócić skostniały system szkoleniowy w Polsce. Ta książka mogłaby pokazać że obecnie metody treningowe są niestety kiepskie.

 • Pomysł jest znakomity. Myślę o tym od pewnego czasu. Mam nawet już zebranych sporo materiałów. Jedyny problem: czas. Obecnie realizuję projekty sprzed dwóch lat dla jednego wydawnictwa niemieckiego. Potem mogę zająć się tym tematem. Zobaczymy!

 • Miło o czymś takim usłyszeć. Bo ja uważam że miałby Pan dobrą „broń” w walce z miernotą polskiej trenerki. Trzymam za Pana kciuki, żeby się Panu udało.

 • Marcin

  Podobny program (do 3 kategorii) opracował Goleniszczew. Korzystałem z niego podczas szkolenia juniorów i wszystkim gorąco go polecam. W j. angielskim są 2 tomy napisane przez Daviesa i również są warte uwagi.

 • Dziękuję. A na razie są materiały w j.polskim Golinszczewa. Polski Związek Szachowy wydaje też materiały szkoleniowe. Może w międzyczasie ktoś z trenerów Akademii coś napisze.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Paź
  9
  śr
  2019
  całodniowy FIDE Grand Swiss Tournament
  FIDE Grand Swiss Tournament
  Paź 9 – Paź 20 całodniowy
  9 – 20.10. 2019, (Isle of Man). Strona turnieju W turnieju grać będzie Wojtaszek. Z uwagi na start Carlsena oraz Caruany będziemy oglądać wielkie widowisko! Informacja na ChessBase News
  Paź
  14
  pon
  2019
  całodniowy Mistrzostwa Świata 20 – New Delhi
  Mistrzostwa Świata 20 – New Delhi
  Paź 14 – Paź 26 całodniowy
  W dniach 14-26.10.2019 w New Delhi odbywają się Mistrzostwa Świata juniorek i juniorów do lat 20. Polskę reprezentowują: Oliwia Kiołbasa, Katarzyna Dwilewicz i Igor Janik. Strona turnieju Wyniki open Wyniki kobiet Wyniki i partie na ChessBomb Open Kobiety[...]
  Lis
  4
  pon
  2019
  całodniowy 3rd Grand Prix Series, Knockout
  3rd Grand Prix Series, Knockout
  Lis 4 – Lis 18 całodniowy
  Uczestnicy (Hamburg): 1 Alexander Grischuk Russland 2 Ian Nepomniachtchi Russland 3 Maxime Vachier-Lagrave Frankreich 4 Radoslaw Wojtaszek Polska  5 Hikaru Nakamura USA 6 Peter Svidler Russland 7 Daniil Dubov Russland 8 Wei Yi China 9[...]
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  Lis 4 – Lis 11 całodniowy
  4 – 11.11 2019, Bukareszt Grają: Aronian, Karjakin, Artemiev, Mamedyarov, Caruana, Korobov, Giri, So, Anand, Le Quang Liem Strona turnieju
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  Lis 4 – Lis 11 całodniowy
  4 – 11.11 2019, Bukareszt (Rumania) Grają: Caruana, Mamedyarov, So, Korobov, Artemiev, Giri, Karjakin, Le Quang Liem, Anand, Aronian
  Lis
  9
  sob
  2019
  całodniowy European Club Cup
  European Club Cup
  Lis 9 – Lis 17 całodniowy
  9 – 17.10. 2019, Budva (Montenegro) Strona turnieju
  Lis
  20
  śr
  2019
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  Lis 20 – Lis 27 całodniowy
  20 – 27.11.2019, Calcutta (Indie) Grają: Carlsen, Nakamura, So, Nepomniachtchi, Giri, Ding Liren, Anand, Aronian and 2 more players Strona turnieju
  Gru
  10
  wt
  2019
  całodniowy 4th Grand Prix Series, Knockout
  4th Grand Prix Series, Knockout
  Gru 10 – Gru 24 całodniowy
  10 – 24.12.2019, Tel-Aviv Grają: Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Giri, So, Aronian, Nepomniachtchi, Karjakin, Yu Yangyi, Radjabov, Topalov, Jakovenko, Navara, Wojtaszek, Wei Yi, Harikrishna and 1 more player  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 160 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: