lis
17

Protokół z zebrania zarządu
Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49
27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00

c Szkolenie zawodniczek

Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn.

Link

///////////////////

Włodzimierz Schmidt pełnił w latach 1999-2004 funkcję wiceprezesa Zarządu Polskiego Związku Szachowego do spraw sportowych i ponownie od 2009 roku jest na tym samym stanowisku.

Do jego obowiązków należy więc obserwacja gry czołówki juniorek, juniorów, kobiet i mężczyzn oraz ocena stanu wyszkolenia naszych kadr.

Czy to robił? Raczej nie! Włodzimierz Schmidt dopiero na zebraniu zarządu PZSzach w dniu 27 października 2012 podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn.

Arcymistrz odkrył dopiero teraz pewien problem, o którym ja już pisałem dawno temu!

Zapraszam do lektury tekstów na mojej stronie w temacie Akademia Młodzieżowa.

Oto fragment:

Młodzieżowa Akademia Szachowa w Zakopanem 1999 

Gorzej było z debiutami. Zauważyłem, że młodzież ma z tym dość duże problemy. Wielu gra debiuty, których nie rozumie. Niektórzy trenerzy preferują wiedzę encyklopedyczną. Część młodzieży uczy się mechanicznie debiutów do około 15-20 ruchów i potem ma trudności ze znalezieniem właściwego planu gry. Operuje się przede wszystkim kodami, nie nazwami otwarć, czy wariantów. A więc mówi się np. B33, E32 itd.

Zrobiłem mały eksperyment. Ustawiłem pozycję po ruchach 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gc4 Sf6 i poprosiłem o podanie nazwy otwarcia. Tylko jedna osoba z ośmiu wiedziała, że jest to obrona 2 skoczków. A była to grupa „średniaków”. Wszyscy reprezentowali już Polskę na mistrzostwach świata i Europy.

Dlatego ten przypadek zmobilizował mnie do napisania książki „Szybki kurs debiutów” z przeznaczeniem dla młodzieży. Ta książka ukazała się w 2000 roku w wydawnictwie „Penelopa” i dostała ją gratis cała grupa „maluchów” na mojej ostatniej sesji w Wiśle.

Link

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 8

 • Krzysztof Kledzik

  Właściwe przygotowanie debiutowe chyba powinno być jednym z priorytetów w szkoleniu zawodowych szachistów.

 • Marcin

  Problem wynika w czesci z tego, ze trenerzy to lenie. Bardzo wielu zmusza zawodnikow do grania wlasnych wariantow. Np trener gra francuska to i zawodnik musi ja grac. Nawet jesli lepiej czuje sie w otwartych ostrych pozycjach. Czasami jest tak, ze ktos gra obrone benoni i wariant swiesznikowa i uczy tego 6-letnie dzieci. Znam takie przypadki.

 • Ma Pan zupełnie rację. O tych sprawach pisałem wielokrotnie i jeszcze do nich wrócę. Może w końcu otworzy to oczy ekspertom w Polsce na te problemy.

 • Panie Jerzy a może tak wydać na Polskim rynku podręcznik z klarownym systemem trenerskim obejmujący zakres nauki nowicjusza do np II kategorii. W książce byłby zawarty program szkoleniowy poparty obszernym materiałem ćwiczeniowym. Też można byłoby wprowadzić konkretne porady dla trenerów. Taka książka byłaby czymś w rodzaju urealnienia obecnych metod treningowych. Taką książką można by było wywrócić skostniały system szkoleniowy w Polsce. Ta książka mogłaby pokazać że obecnie metody treningowe są niestety kiepskie.

 • Pomysł jest znakomity. Myślę o tym od pewnego czasu. Mam nawet już zebranych sporo materiałów. Jedyny problem: czas. Obecnie realizuję projekty sprzed dwóch lat dla jednego wydawnictwa niemieckiego. Potem mogę zająć się tym tematem. Zobaczymy!

 • Miło o czymś takim usłyszeć. Bo ja uważam że miałby Pan dobrą „broń” w walce z miernotą polskiej trenerki. Trzymam za Pana kciuki, żeby się Panu udało.

 • Marcin

  Podobny program (do 3 kategorii) opracował Goleniszczew. Korzystałem z niego podczas szkolenia juniorów i wszystkim gorąco go polecam. W j. angielskim są 2 tomy napisane przez Daviesa i również są warte uwagi.

 • Dziękuję. A na razie są materiały w j.polskim Golinszczewa. Polski Związek Szachowy wydaje też materiały szkoleniowe. Może w międzyczasie ktoś z trenerów Akademii coś napisze.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  lut
  1
  śr.
  2023
  całodniowy Grand Prix kobiet
  Grand Prix kobiet
  lut 1 – lut 14 całodniowy
  1 lutego oficjalnie rozpoczyna się drugi turniej Grand Prix kobiet z cyklu 2022-23. Miejsce rozgrywek Monachium. Dwanaście zawodniczek walczą o nagrody główne i udział w kolejnym Turnieju Kandydatów. Polskę reprezentuje Alina Kaszlińska. Strona turnieju
  lut
  15
  śr.
  2023
  całodniowy Dusseldorf WRChessMasters
  Dusseldorf WRChessMasters
  lut 15 – lut 26 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Giri, So, Aronian, Duda, Gukesh D, Abdusattorov.
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: