Wrz
09

Coraz częściej spotkać się można z procederem kradzieży własności intelektualnej, także w środowisko szachowym. Mocne słowa, ale może wtedy dotrze to do osób, które po macoszemu traktują cieżką pracę i własność intelektualną innych ludzi. Zżynane są całe karty książek czy artykułów bez jakiejkolwiek odpowiedzialności. Czy to dobry przykład dla młodzieży?

Oto przykład

http://zielonizielonka.info/index.php?option=com_content&view=article&id=7:zasady-pracy-szkoleniowej-nad-debiutami&catid=10:technika-gry

Copyright

„Żadna cześć tej pracy nie może być powielana i rozpowszechniana, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny) włącznie z fotokopiowaniem (…)”.

Dodam, że nikt z Panem Jerzy Konikowskim nie kontaktował się aby zapytać czy można umieścić rzeczony artykuł, który poza tym wyraźnie sugeruje, że dedykowanie napisał go autor; nie też użyto formy cytatu.

Gdyby taki kontakt nastąpił to Pan Jerzy Konikowski z pewnością odzieliłby zgody na powielenie wybranych artykułów ze bogatej skądinąd pracy publicystycznej i szkoleniowej.

Moja krótka opinia o książce „Szachy dla przyszłych mistrzów”

„Gratuluję kolejnej książki napisanej w j.polskim! Długo trzymał Pan ten projekt w tajemnicy – i bardzo dobrze; a tu taka bomba i zarazem‚ pstryczek’ dla tych wszystkich „mędrców” z gadania których nic konkretnego nie wynika, bo do zadania trzeba podejść jak rasowy szachista – profesjonalnie. Przemyśleć, usiąść i napisać; wziąć za ten materiał odpowiedzialność. Z pewnością to kompendium wiedzy przyda się młodym polskich szachistom (czyt. będziemy mieli zawodnika w top10)”

zr http://www.blog.konikowski.net/2015/11/03/nowa-ksiazka-szachowa-w-rm/

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

 • Skoczek2

  To nie jest tak że wszystko należy do wszystkich. Piractwo należy zwalczać a prawa autorskie szanować; respektować prawo. Oto jak promuje się PZSzach, rozpowszechniając w Internecie film zawierający materiał – należący do miasta st. Wa-wy https://youtu.be/hF9fFW6uoSI.
  Takiego promowania polskich szachów to ja nie chcę.

 • Hetman

  W naszych szachach jest sporo patologii, której biernymi świadkami i obserwatorami są juniorzy. Np. dla nauki dzieci, oficjalne czynniki powierzały stanowiska trenerskie znanym internetowym hejterom.

 • Krzysztof Kledzik

  Dobrze chociaż że podano że pan Jerzy jest autorem, i że na końcu jest spis literatury. Bez podania tych wszystkich informacji, tamten wpis na Zielonce byłby plagiatem.

 • Skoczek2

  „Ostatnio znalazłam w papierowym wydaniu gazety X swój artykuł skopiowany z Internetu i podpisany moim imieniem i nazwiskiem. Jestem autorką tego tekstu i nikt mnie nie pytał o zgodę na jego opublikowanie. Jak mogę dochodzić swoich praw? – Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż zostały naruszone Pani prawa autorskie majątkowe (poprzez wykorzystanie Pani artykułu wraz z podpisem można stwierdzić, iż osobiste prawa majątkowe nie doznały uszczerbku). W takim wypadku może Pani skorzystać z artykułu 79 i następnych ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, zgodnie z którym twórca może żądać od osoby, która naruszyła jego autorskie prawa majątkowe, zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia w podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego dochodzenia; twórca może również żądać naprawienia wyrządzonej szkody, jeżeli działanie naruszającego było zawinione. Poza tym niezależnie od tych roszczeń, uprawniony może się domagać, ażeby sprawca zawinionego naruszenia dokonanego w ramach działalności gospodarczej podejmowanej w cudzym albo we własnym imieniu, choćby na cudzy rachunek, uiścił odpowiednią sumę pieniężną z przeznaczeniem na Fundusz Promocji Twórczości. Suma ta nie może być niższa niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia. Innymi słowy mamy tu do czynienia z sytuacją, gdy doszło do wykorzystania dzieła bez zgody autora, czyli Pani, co jest naruszeniem Pani autorskich praw majątkowych uzasadniającym wniesienie pozwu o zasądzenie na Pani rzecz tytułem rekompensaty odpowiedniej kwoty.
  Podstawą prawną będzie w tym wypadku artykuł 79 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o Prawie autorskim i prawach pokrewnych, a podstawą faktyczną fakt wykorzystania przez pozwanego – bez wiedzy i zezwolenia powoda jako autora – utworu w postaci artykułu, w związku z opublikowaniem tego artykułu w gazecie.(…)” zr http://e-prawnik.pl/porady-prawne/wlasnosc-przemyslowa-i-prawa-autorskie/publikacja-czyjegos-dziela-bez-zgody-autora.html

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Maj
  2
  śr
  2018
  całodniowy MŚ kobiet
  MŚ kobiet
  Maj 2 – Maj 20 całodniowy
  W dniach 2-20.02.2018 odbywa się mecz o mistrzostwo świata kobiet pomiędzy obrończynią tytułu Tan Zhongyi oraz Ju Wenjun. Pierwsza część pojedynku (5 partii) odbywa się w Shanghai i kolejne 5 partii rozegrano zostaną w Chongqing.[...]
  Maj
  11
  pt
  2018
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  Maj 11 – Maj 21 całodniowy
  Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn odbędą się w dniach 11-21.05.2018 w Centrum Giełdowym przy ul. Książecej 4 w Warszawie. Strona mistrzostw Informacja na stronie PZSzach  
  Maj
  27
  nie
  2018
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  Maj 27 – Cze 8 całodniowy
  W dniach 27.05. – 08.06. odbędzie się w Stavanger superturniej z udziałem: Carlsen, Mamedyarov, So, Aronian, Vachier-Lagrave, Nakamura, Caruana, Anand, Ding Liren, Karjakin. Strona turnieju
  Lis
  9
  pt
  2018
  całodniowy Mecz o Mistrzostwo Świata
  Mecz o Mistrzostwo Świata
  Lis 9 – Lis 28 całodniowy
  Fabiano Caruana kontra Magnus Carlsen. Strona meczu
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 110 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: