Jerzy Konikowski - wpisy autora

wrz
30

Kiołbasa

Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok) zdobyła w Durbanie (RPA) tytuł szachowej wicemistrzyni świata juniorek w kategorii do lat 14.

Miejmy nadzieję, że talent Oliwii rozwinie się dalej w prawidłowym kierunku i niedługo stanie się czołową szachistką Polski!

wrz
29

droppedImage

W dniach 18 – 29 września 2014 roku odbyły się w Durbanie (Republika Południowej Afryki) Mistrzostwa Świata Juniorów z licznym  udziałem polskiej ekipy. Szczegóły na stronie PZSzach.

Ostatecznie tylko Oliwia Kiołbasa w kategorii 14G zdobyła 8.5 punktów z 11 partii (bez porażki) i wywalczyła srebrny medal. Gratulacje!

Strona mistrzostw

Końcowe wyniki

wrz
28

43842FIDE ma prawdopodobnie problemy z organizacją mistrzostw świata kobiet. Turniej miał odbyć się w połowie października, lecz do tej pory nie znalazł się chętny do jego organizacji. Mistrzostwa kobiet odbywają się rok po roku według ustalonego schematu: raz organizowany jest turniej systemem pucharowym, następnie mistrzyni świata broni tytułu przeciwko zwycięzczyni seryjnego turnieju Grand-Prix.

W tym roku ma odbyć się turniej systemem pucharowym. Tytułu broni Chinka Yifan Hou.

 

wrz
27

Autor: Andrzej Babiarz  – 2014

bview.php

Remis

Komentarz autora: Białe mają wprawdzie gońca, ale, wydaje się, są w zugzwangu: 1. Gg8 ? , K:g8 -+ 1. K~ ?, K:h7 – + 1. c4 ?, c5 ! 2. Kf5, K:h7 3. Ke5, g5 ! – + 1. c3 ?, c6! 2. c4, c5 – +. Czy jest dla nich ratunek ? Tak, ……. w retroanalizie !
Okazuje się , że na posunięciu mogą być wyłącznie czarne i to właśnie one są w zugzwangu: 0…., c6 1. c3 !, c5 2. c4! pat 0…., c5 1. c4! pat . Czy taka pozycja to zugzwang wzajemny ? Nie, bo białe nie mogą być na posunięciu a więc również w zugzwangu.

wrz
25

Od wielu lat twierdzę, że we współczesnych szachach najważniejszą fazą w partii jest jej początek. Bez dobrej zajomości teorii debiutów oraz optymalnie dopasowanego do stylu gry repertuaru nie można liczyć na znaczne wyniki sportowe w skali międzynarodowej.

Niestety ten problem jest lekceważony przez polskich szkoleniowców i dlatego nasza utalentowana młodzież nie czyni większych postępów i po osiągnięciu wieku juniora przeważnie znika z pola widzenia.

Ostatnio zaobserwowałem większą aktywność trenerów młodszego pokolenia w imprezach szachowych typu mistrzostwa świata i Europy juniorów. Jest to bardzo słuszna decyzja Polskiego Związku Szachowego. Młoda generacja szkoleniowców ma bowiem inne spojrzenie na te kwestie od swych starszych kolegów, którzy preferują przeważnie końcówki.

Dzisiaj z wielkim zainteresowaniem oglądałem partię Pawła Teclafa (ranking 1992) w mistrzostwach świata w Durbanie, który dosłownie rozbił o wiele silniejszego rankingowo od siebie przeciwnika Nguyena (2208).

Sam grywałem kiedyś w mojej młodości z sukcesami ten wariant i na ten temat opublikowałem kilka artykułów, m.in w ChessBase Magazin i Fernschach International. W nieustniejącym już „Kwartalniku teoretycznym” (1998-1999) wydawanym przez wydawnictwo „Penelopa” napisałem serię artykułów na temat rozwoju gońca na c4.

Ten ostry wariant omówiłem też w mojej książce „Szybkie zwycięstwa” (wydawnictwo RM) na stronie 137. Paweł Teclaf znał przytoczony przeze mnie przykład, ponieważ grał bardzo szybko fazę debiutową i partia do 20 posunięcia przebiegała identycznie.

Moje zaangażowanie na polu reklamowania znaczenia teorii debiutów w polskich szachach niestety spotyka się na ciągły opór krajowych szkoleniowców. W tamtym roku wydałem „Ciekawostki debiutowe część 1” w Penelopie. Miał to być początek cyklu o różnych ciekawych otwarciach i wariantach dla młodzieży. Niestety książka ta została określona jako badziewie przez czołowego trenera Młodzieżowej Akademii Szachowej Polskiego Związku Szachowego!

Brak wsparcia tej idei przez Polski Związek Szachowy spowodował słabą sprzedaż i zaniechanie wydawania dalszych części tej serii przez wydawnictwo Penelopa. Tak długo jak będzie podobne podejście władz związkowych do kwestii szkolenia debiutów wśród naszej młodzieży, nie ma mowy o właściwym rozwoju polskich szachów wyczynowych!

A teraz obejrzyjmy znakomitą partię naszego juniora!

 

wrz
25

Podwójny numer zawiera wiele informacji o aktualnych imprezach szachowych w kraju i zagranicą:
1. Dortmund 2014 (Jerzy Konikowski)
2. Liliana Najdorf w Warszawie (Tomasz Lissowski)
3. XIV Memoriał Najdorfa (Tomasz Lissowski)
4. Medale w Biel zdobyte w ładnym stylu! (Dariusz Gronkowski)
5. Olimoiada w Tromso – nasz indywidualny medal (Dariusz Gronkowski)
6. 17 ICCD Opatija Chorwacja (Jerzy Moraś)
7. Biała Wieża po raz 45 (Jerzy Moraś)
8. Olimpiada w Tromso (Andrzej Sykuła)
9. Olimpijskie szanse w norweskim Tromso (Jacek Bielczyk)
10. Orły II ligi – Drużynowe MP juniorów (Jacek Bielczyk)
11. X Międzynarodowy Integracyjny turniej szachowy (Bogdan Obrochta)
12. XI wakacyjny turniej szachowy
13. XXII Międzynarodowy Festiwal Szachowy w Poznaniu (Maciej Cybulski)
14. Turniej Czterech Wież (Marek Michalik)
15. Memoriał Mistrza Błaszczaka (Maria Pawicka, Rafał Siwik)
16. Międzyszkolna Liga Szachowa (Agnieszka Brustman)
17. Wielicka Szachowa Olimpiada Młodzieży (Andrzej Irlik)
18. XXVI Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży (Leszek Bałda)

Dodatkowe artykuły: Przeszłościowy Kandydat do szachowego tronu – Fabiano Caruana (Dariusz Gronkowski), Partia numeru Carlsen – Mamedjarow, Shamkir 2014 (Jerzy Konikowski),  Znaczenie klasyki szachowej (Jacek Bielczyk), O książce Pawła Dudzińskiego pt.: „Szachy wojenne 1939-1945” (Włodzimierz Sulej), Z poradnika nauczyciela cz.8 (Paweł Dudziński), Promocja skoczka cz.3 (Piotr Wołochowicz), Sekretna broń debiutowa (Piotr Wołochowicz), Konkurs kombinacji (Aleksander Miśta). Numer zawiera również wiele kolorowych fotografii.

Panorama1Panorama2

 

 

wrz
25

radom_szachy_2014

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do współpracy przesyłam kolejną informację szachową:

29.09.br.  o godzinie 16.00 rozpocznie się spotkanie organizacyjne sekcji szachowej w Osiedlowym Klubie „POŁUDNIE” w Radomiu przy ul. Gębarzewskiej 15. Po zakończonej części organizacyjnej, o 16.30 rozpocznę prezentację szachową w ramach Akademii Szachowej Marka Niedźwieckiego. Zakres prezentacji obejmie podstawowe zasady gry w szachy. Natomiast o 17.00 omółwię podział debiutów szachowych oraz podstawowe zasady rozgrywania debiutów.

Zapraszam wszystkie zainteresowane osoby.

Nadmieniam, że prezentacje zostaną przeprowadzone w wyremontowanym Osiedlowym Klubie „POŁUDNIE”.

Pozdrawiam

Marek Niedźwiecki

wrz
24

Gość napisał:

Przeglądając ostatnie wypowiedzi osób związanych z szachami, zauważyłem że wspominają o jakimś łamaniu czyiś karier przez prezydenta Kirsana Iljumżynowa. Nie wiem czyją karierę miałby on złamać? K.Iljumżynow robi sporo dobrego dla szachów. Oczywiście jak każdy przywódca na pewno ma swoje niezbyt jasne strony (chociażby to pamiętne, i kontrowersyjne szachowe sesje zdjęciowe z Muammarem Kadafim), ale generalnie szachy mają mu dużo do zawdzięczenia.

Co do porównania postawy Fischera i Kasparowa o którym można przeczytać w różnych komentarzach, to są to dwa różne zagadnienia i różne cele walki wymienionych osób. Ten pierwszy walczył z czerwonym systemem, a drugi raczej o własne, bardziej przyziemne sprawy.

W związku z wspomnianym przez pewną osobę zagadnieniem pobierania odpowiedniego uposażenia przez sędziów szachowych, to proponuję wpierw przyglądnąć się wynagrodzeniom otrzymywanym przez niektóre osoby zatrudnione w PZSzach-u. Szczególnie niektóre z nich zadziwiają swoją wysokością. Ale widocznie o pewnych sprawach z „własnego podwórka” lepiej milczeć.

Kolejna sprawa to zauważenie przez niektóre osoby, że nasi polscy utytułowani szachiści właściwie niczego nie publikują w fachowych czasopismach. Kompletna posucha wydawnicza. Oczywiście to stwierdzenie jest prawdą, ale osoby te nie dokonały przez to żadnego przełomowego odkrycia. O zjawisku uporczywego nie publikowania materiałów szachowych przez naszych zawodowych szachistów, pisano na Pana blogu wielokrotnie, ale wtedy za wskazanie m.in. tego problemu różne anonimy obrzucały Pana i inne osoby tu piszące inwektywami w stylu „impotentów szachowych”.

Ciekawe, że autorzy komentarzy w których teraz wspominają o tym samym zjawisku (w końcu sami je dostrzegli) oraz wspominają o obecnym niskim poziomie naszych szachów zawodowych, nie są obrzucani za to żadnymi obelgami.

wrz
23

gra-do-lustra

Ciągłe – debety…

Czyżby, tylko dla mnie jednego,

Ciągle, brak pieniędzy do „pierwszego”?

Stale, jeszcze na myśli to mam,

Że na koncie bankowym, coś posiadam!
Ale, okazuje się prawda oczywista,

Kiedy po gotówce, wicher – śwista.

Nie potrafię – utrzymać pieniędzy?

Oto, to jest przyczyna mojej nędzy!
Jak tu bywać sportowcem – szachistą?

Brak pieniędzy – jest rzeczą oczywistą

W zawodach nie weźmie się – udziału,

Mimo, że do gry posiadam wiele zapału!

Józef Rybak
23.09.2014 r.

 

wrz
23

Image18

W dniach 7 – 27 listopada 2014 w Soczi odbędzie się mecz o mistrzostwo świata Magnus Carlsen – Viswanthan Anand. Wygląda na to, że Hindus po zwycięstwie w Bilbao jest w dużej formie i pojedynek dwóch tytanów będzie tym razem bardziej emocjonujący, niż to było przed rokiem w Chennai.

Przygotowania do meczu roku trwają już na pełnych obrotach. Anand przed kilkoma laty kupił sobie mieszkanie w znanym niemieckim kurorcie Bad Soden w Taunusie niedaleko Frankfurtu i tam spotyka się ze swoimi sekundantami.

Ciekawostką jest to, że w ramach relaksu były mistrz świata prowadzi zajęcia z młodzieżą w centrum szkoleniowym w Chess-Tigers Trainingscenter w Bad Soden.

Dla przypomnienia: Do nabycia w wydawnictwie „Penelopa” jest nadal książka Mecz na szczycie – Carlsen gromi Ananda o meczu w Chennai w 2013.