lis
07

Niemiecki arcymistrz Alexander Graf wygrał otwarte mistrzostwa Bawarii, które odbyły się Bad Wiessee (29.10-06.11).

6. Markowski, Tomasz 2607 7.0

Artur Jakubiec (6,5 pkt.) zajął miejsce 27, a Dariusz Świercz uplasował się dopiero na 42 miejscu (6 pkt.). Mistrz świata juniorów zdecydowanie zawiódł. Miejmy nadzieję, że trener Darka wyciągnie odpowiednie wnioski i w następnym turnieju będzie lepiej.

Komentarzy: 2

• Wynik Dariusza Świercza wywołał duże rozgoryczenie wśród jego fanów. Wszyscy liczyli na sukces, a tutaj zimny prysznic.

Ciekawy komentarz w prywatnej korespondencji:
    Świercz nie błysnął, co nie oznacza, że nie powinien grać w DME. Może
    partie coś wyjaśnią. Ale wątpię. Młodego gracza po wielkim sukcesie trzeba
    promować, a nie wysyłać na sprawdziany w Hiszpanii i Niemczech. Mecz z
    Macieją lub Soćko byłby rzeczywistym sprawdzianem klasy!

• W prywatnej korespondencji trwa dalej dyskusja o występie Dariusza Świercza w otwartych mistrzostwach Bawarii. Przytoczę kilka fragmentów:

1. Mistrzostwa świata juniorów były słabo obsadzone, ponieważ nie grała tam ścisła czołówka światowa. Świercz nie jest więc najsilniejszym juniorem świata. Twierdzę, że nie ma dużego talentu.

2. Po mistrzostwach świata Darek miał dwa słabe turnieje w Barcelonie i teraz w Niemczech. Jak to wyjaśnić? Słaba forma, a może nieodpowiednio trenuje?

2. Oglądałem partie Świercza w VII rundzie wygrał, bo rywal podstwił mata w
    jednym ruchu w debiucie. Potem z Grafem został ograny i Zude – specjalista od solvingu też go ograł. On, podobnie jak Wojtaszek nie ma oryginalności. Grają szachy bez pomysłów. Tylko śp. Jacek Bednarski mógłby go sprowadzić na inną drogę. W naszej czołówce nie ma ani jednego zawodnika, który wskaże na oryginalność, wśród trenerów też nie ma. Trzeba wrócić do klasyki, zobaczyć partie Szirowa itp. Naturalnie ma liczne plusy i jest w naszej ścisłej czołówce.