Sty
15
 1. Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).
 2. Michał Krasenkow–trener kadry Polskiego Związku Szachowego (Pismo MAT 4-2013): Kładzenie nacisku na pracę nad debiutami jest śmiesznym podejściem.
 3. Anatoli Karpow–mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.  
 4. Władimir Kramnik–mistrz świata w latach 2000-2007: Moja specjalność to debiut i przejście do gry środkowej. Tu nie chodzi o wiedzę, tylko o zrozumienie oraz pojęcie kierunku działania.
 5. Borys Gelfand–wicemistrz świata w 2012 roku: Byłem wychowany, że debiut to najważniejsza część partii i trzeba go wygrać. Dlatego muszę silnie obciążać mózg.
 6. Czołowy trener MASZ: Ja osobiście, w pracy i w konsultacjach z juniorami, zwracam większą uwagę na idee, myśli, najważniejsze ścieżki, nastawienie do partii, nie zalewając ich wariantami.
 7. Jerzy Konikowski–trener I klasy i publicysta: Studiujcie debiuty, a w grze środkowej i końcówkach dacie sobie na pewno radę!
 8. Monika Soćko–najlepsza polska szachistka: Ranking rzędu 2400 czy 2500 można zdobyć samym talentem, ale dalszy rozwój wymaga dobrych trenerów i wielkiej własnej pracy. Tak, polscy szachiści są leniwi. Naturalnie nie wszyscy, ale większość.
 9. Mistrz świata Magnus Carlsen: Głównie pracowałem nad otwarciami (przed meczem z Anandem). Myślę, że końcówki i grę środkowo opanowuje się dzięki grze turniejowej. W tym sensie nie trenowałem tych faz gry, które są moją siłą.
 10. Garri Kasparow–mistrz świata w latach 1985–2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.  

//////////////////////

Chyba nikt się tego nie spodziewał, że Radosław Wojtaszek po zwycięstwie nad mistrzem świata Magnusem Carlsenem rozprawi się w V rundzie międzynarodowego turnieju Tata Steel Chess z drugim zawodnikiem w światowym rankingu FIDE Włochem Fabiano Caruaną.

Obie partie Polak wygrał wskutek świetnie rozegranej fazie debiutowej i bezlitosnym wykorzystaniu niefortunnego wyboru otwarcia przez swoich przeciwników. Obrona holenderska jest z pewnością ciekawym otwarciem, ale stosowanie jej przeciwko silnym zawodnikom jest związane z dużym ryzykiem. Nasz arcymistrz pokazał, że solidnym przygotowaniem debiutowym można z powodzeniem walczyć nawet ze ścisłą elitą światową.

Rada dla młodych i ambitnych szachistów w kraju: Poświęćcie więcej czasu na studiowanie debiutów, a nie końcówek. Bierzcie przykład z Radosława Wojtaszka!

Słuchajcie wielkich autorytetów: 

Anatoli Karpow–mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach. 

Garri Kasparow–mistrz świata w latach 1985–2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.  

Kontynuacja odcinka 40

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 12

 • Krzysztof Kledzik

  Obydwie wygrane Radka są potwierdzeniem tezy, że w szachach trzeba pracować nad debiutami, tak aby móc zdobyć przewagę nad przeciwnikiem lub wykorzystać jego słabe ruchy w debiucie. Tak jak mówił Carlsen, końcówki należy szlifować na turniejach, a nacisk kłaść na pracę nad debiutami. Osiągnięcia Radka są tego dobitnym przykładem.

 • mistrz

  Obrona holenderska jest mocno podejrzana. Radek dał im nauczkę. Brawo Radek!

 • Krzysztof Kledzik

  I bardzo dobrze. Radek pokazał im że trzeba pracować nad właściwym repertuarem debiutowym.

 • Mat

  Chyba Carlsenowi i Caruanie będą po nocach śniły się przegrane partie z Wojtaszkiem, przede wszystkim styl w jakim przegrali z naszym arcymistrzem. To były w pełni zasłużone zwycięstwa, po prostu zostali skarceni przez Radka za słabe przygotowanie debiutowe i zlekceważenie przeciwnika. Do końca turnieju jeszcze parę rund i jak tak dalej nasz arcymistrz będzie punktował swoich przeciwników, to wygra ten turniej, co będzie dla nas największą niespodzianką, no i oczywiście bardzo miłą. Trzymamy kciuki!

 • Obronę holenderską sam kiedyś grywałem okazyjnie i to z dobrymi wynikami. Napisałem nawet na ten temat książkę:
  http://www.blog.konikowski.net/2012/03/03/hollandisch-richtig-gespielt/

  Ale nie polecam grać jej z silnymi przeciwnikami. Widocznie Carlsen i Caruana nie docenili świetnego przygotowania debiutowego Radka.

 • amator

  Brawo, Radek! Tak trzymać. I znów debiut decydował o wyniku. Tak jak w partii z Carlsenem, zginął pionek na linii a. Radek ma szansę wygrać turniej. A wynik Jobawy pokazuje, że nie należy łączyć szachów z alkoholem. Profesjonalista powinien prowadzić sportowy tryb życia, jeśli chce mieć dobre wyniki.

 • Arek

  Komentarz usunięty z powodu określenia, które nie może być przez mnie zaakceptowane. Proszę nie brać przykładu z innych blogów, gdzie chamstwo i obrażanie osób, które mają inny punkt widzenia na problemy polskich szachów, jest na porządku dziennym.
  Wszelkie polemiczne uwagi są mile widziane, ale w kulturalnym stylu.

  Jerzy Konikowski

 • czoper

  Komentarz usunięty z powodu niezgodności z linią Biura Politycznego.

 • Radko

  Arek skomentował w stylu Waldemara Świcia. Słusznie Jerzy Konikowski usunął ten wpis.

 • Arek

  Rzeczywiście przesadziłem. Sorry!

 • Hetman

  Ciekawe czy w ramach rewanżu dwóch inny znanych blogerów usunie ze
  swoich blogów komentarze obrażające nas? Tamci są pierwsi do żonglowania
  wielkimi, patetycznymi słowami, a ze wszystkich szpar wycieka ich
  nietolerancja do osób o odmiennych poglądach.

 • Mat

  Arek wcale nie przesadził, pokazał nam język literacki W. Świcia, który znamy już od dawna. Facet ma kompleksy Konikowskiego i swoimi atakami na niego postanowił je leczyć. On już tak ma i się nie zmieni, jest po prostu za stary na jakąkolwiek zmianę. Mnie śmieszą te jego zaczepki, a najbardziej jak atakuje, a potem płacze jak stara baba, że jest atakowany.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Paź
  9
  śr
  2019
  całodniowy FIDE Grand Swiss Tournament
  FIDE Grand Swiss Tournament
  Paź 9 – Paź 20 całodniowy
  9 – 20.10. 2019, (Isle of Man). Strona turnieju W turnieju grać będzie Wojtaszek. Z uwagi na start Carlsena oraz Caruany będziemy oglądać wielkie widowisko! Informacja na ChessBase News
  Paź
  14
  pon
  2019
  całodniowy Mistrzostwa Świata 20 – New Delhi
  Mistrzostwa Świata 20 – New Delhi
  Paź 14 – Paź 26 całodniowy
  W dniach 14-26.10.2019 w New Delhi odbywają się Mistrzostwa Świata juniorek i juniorów do lat 20. Polskę reprezentowują: Oliwia Kiołbasa, Katarzyna Dwilewicz i Igor Janik. Strona turnieju Wyniki open Wyniki kobiet Wyniki i partie na ChessBomb Open Kobiety[...]
  Paź
  23
  śr
  2019
  całodniowy DME w Batumi
  DME w Batumi
  Paź 23 – Lis 3 całodniowy
  W dniach 23.10-03.11.2019 w Batumi odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy. W turnieju otwartym polska drużyna wystąpi w składzie: Jan Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Kacper Piorun, Jacek Tomczak, Kamil Dragun. Kapitanem jest Bartosz Soćko. wyniki mężczyzn W konkurencji kobiet[...]
  Lis
  4
  pon
  2019
  całodniowy 3rd Grand Prix Series, Knockout
  3rd Grand Prix Series, Knockout
  Lis 4 – Lis 18 całodniowy
  Uczestnicy (Hamburg): 1 Alexander Grischuk Russland 2 Ian Nepomniachtchi Russland 3 Maxime Vachier-Lagrave Frankreich 4 Radoslaw Wojtaszek Polska  5 Hikaru Nakamura USA 6 Peter Svidler Russland 7 Daniil Dubov Russland 8 Wei Yi China 9[...]
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  Lis 4 – Lis 11 całodniowy
  4 – 11.11 2019, Bukareszt Grają: Aronian, Karjakin, Artemiev, Mamedyarov, Caruana, Korobov, Giri, So, Anand, Le Quang Liem Strona turnieju
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  Lis 4 – Lis 11 całodniowy
  4 – 11.11 2019, Bukareszt (Rumania) Grają: Caruana, Mamedyarov, So, Korobov, Artemiev, Giri, Karjakin, Le Quang Liem, Anand, Aronian
  Lis
  9
  sob
  2019
  całodniowy European Club Cup
  European Club Cup
  Lis 9 – Lis 17 całodniowy
  9 – 17.10. 2019, Budva (Montenegro) Strona turnieju
  Lis
  20
  śr
  2019
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  Lis 20 – Lis 27 całodniowy
  20 – 27.11.2019, Calcutta (Indie) Grają: Carlsen, Nakamura, So, Nepomniachtchi, Giri, Ding Liren, Anand, Aronian and 2 more players Strona turnieju
  Gru
  10
  wt
  2019
  całodniowy 4th Grand Prix Series, Knockout
  4th Grand Prix Series, Knockout
  Gru 10 – Gru 24 całodniowy
  10 – 24.12.2019, Tel-Aviv Grają: Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Giri, So, Aronian, Nepomniachtchi, Karjakin, Yu Yangyi, Radjabov, Topalov, Jakovenko, Navara, Wojtaszek, Wei Yi, Harikrishna and 1 more player  
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 161 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: