Sty
15
 1. Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).
 2. Michał Krasenkow–trener kadry Polskiego Związku Szachowego (Pismo MAT 4-2013): Kładzenie nacisku na pracę nad debiutami jest śmiesznym podejściem.
 3. Anatoli Karpow–mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.  
 4. Władimir Kramnik–mistrz świata w latach 2000-2007: Moja specjalność to debiut i przejście do gry środkowej. Tu nie chodzi o wiedzę, tylko o zrozumienie oraz pojęcie kierunku działania.
 5. Borys Gelfand–wicemistrz świata w 2012 roku: Byłem wychowany, że debiut to najważniejsza część partii i trzeba go wygrać. Dlatego muszę silnie obciążać mózg.
 6. Czołowy trener MASZ: Ja osobiście, w pracy i w konsultacjach z juniorami, zwracam większą uwagę na idee, myśli, najważniejsze ścieżki, nastawienie do partii, nie zalewając ich wariantami.
 7. Jerzy Konikowski–trener I klasy i publicysta: Studiujcie debiuty, a w grze środkowej i końcówkach dacie sobie na pewno radę!
 8. Monika Soćko–najlepsza polska szachistka: Ranking rzędu 2400 czy 2500 można zdobyć samym talentem, ale dalszy rozwój wymaga dobrych trenerów i wielkiej własnej pracy. Tak, polscy szachiści są leniwi. Naturalnie nie wszyscy, ale większość.
 9. Mistrz świata Magnus Carlsen: Głównie pracowałem nad otwarciami (przed meczem z Anandem). Myślę, że końcówki i grę środkowo opanowuje się dzięki grze turniejowej. W tym sensie nie trenowałem tych faz gry, które są moją siłą.
 10. Garri Kasparow–mistrz świata w latach 1985–2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.  

//////////////////////

Chyba nikt się tego nie spodziewał, że Radosław Wojtaszek po zwycięstwie nad mistrzem świata Magnusem Carlsenem rozprawi się w V rundzie międzynarodowego turnieju Tata Steel Chess z drugim zawodnikiem w światowym rankingu FIDE Włochem Fabiano Caruaną.

Obie partie Polak wygrał wskutek świetnie rozegranej fazie debiutowej i bezlitosnym wykorzystaniu niefortunnego wyboru otwarcia przez swoich przeciwników. Obrona holenderska jest z pewnością ciekawym otwarciem, ale stosowanie jej przeciwko silnym zawodnikom jest związane z dużym ryzykiem. Nasz arcymistrz pokazał, że solidnym przygotowaniem debiutowym można z powodzeniem walczyć nawet ze ścisłą elitą światową.

Rada dla młodych i ambitnych szachistów w kraju: Poświęćcie więcej czasu na studiowanie debiutów, a nie końcówek. Bierzcie przykład z Radosława Wojtaszka!

Słuchajcie wielkich autorytetów: 

Anatoli Karpow–mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach. 

Garri Kasparow–mistrz świata w latach 1985–2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.  

Kontynuacja odcinka 40

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 12

 • Krzysztof Kledzik

  Obydwie wygrane Radka są potwierdzeniem tezy, że w szachach trzeba pracować nad debiutami, tak aby móc zdobyć przewagę nad przeciwnikiem lub wykorzystać jego słabe ruchy w debiucie. Tak jak mówił Carlsen, końcówki należy szlifować na turniejach, a nacisk kłaść na pracę nad debiutami. Osiągnięcia Radka są tego dobitnym przykładem.

 • mistrz

  Obrona holenderska jest mocno podejrzana. Radek dał im nauczkę. Brawo Radek!

 • Krzysztof Kledzik

  I bardzo dobrze. Radek pokazał im że trzeba pracować nad właściwym repertuarem debiutowym.

 • Mat

  Chyba Carlsenowi i Caruanie będą po nocach śniły się przegrane partie z Wojtaszkiem, przede wszystkim styl w jakim przegrali z naszym arcymistrzem. To były w pełni zasłużone zwycięstwa, po prostu zostali skarceni przez Radka za słabe przygotowanie debiutowe i zlekceważenie przeciwnika. Do końca turnieju jeszcze parę rund i jak tak dalej nasz arcymistrz będzie punktował swoich przeciwników, to wygra ten turniej, co będzie dla nas największą niespodzianką, no i oczywiście bardzo miłą. Trzymamy kciuki!

 • Obronę holenderską sam kiedyś grywałem okazyjnie i to z dobrymi wynikami. Napisałem nawet na ten temat książkę:
  http://www.blog.konikowski.net/2012/03/03/hollandisch-richtig-gespielt/

  Ale nie polecam grać jej z silnymi przeciwnikami. Widocznie Carlsen i Caruana nie docenili świetnego przygotowania debiutowego Radka.

 • amator

  Brawo, Radek! Tak trzymać. I znów debiut decydował o wyniku. Tak jak w partii z Carlsenem, zginął pionek na linii a. Radek ma szansę wygrać turniej. A wynik Jobawy pokazuje, że nie należy łączyć szachów z alkoholem. Profesjonalista powinien prowadzić sportowy tryb życia, jeśli chce mieć dobre wyniki.

 • Arek

  Komentarz usunięty z powodu określenia, które nie może być przez mnie zaakceptowane. Proszę nie brać przykładu z innych blogów, gdzie chamstwo i obrażanie osób, które mają inny punkt widzenia na problemy polskich szachów, jest na porządku dziennym.
  Wszelkie polemiczne uwagi są mile widziane, ale w kulturalnym stylu.

  Jerzy Konikowski

 • czoper

  Komentarz usunięty z powodu niezgodności z linią Biura Politycznego.

 • Radko

  Arek skomentował w stylu Waldemara Świcia. Słusznie Jerzy Konikowski usunął ten wpis.

 • Arek

  Rzeczywiście przesadziłem. Sorry!

 • Hetman

  Ciekawe czy w ramach rewanżu dwóch inny znanych blogerów usunie ze
  swoich blogów komentarze obrażające nas? Tamci są pierwsi do żonglowania
  wielkimi, patetycznymi słowami, a ze wszystkich szpar wycieka ich
  nietolerancja do osób o odmiennych poglądach.

 • Mat

  Arek wcale nie przesadził, pokazał nam język literacki W. Świcia, który znamy już od dawna. Facet ma kompleksy Konikowskiego i swoimi atakami na niego postanowił je leczyć. On już tak ma i się nie zmieni, jest po prostu za stary na jakąkolwiek zmianę. Mnie śmieszą te jego zaczepki, a najbardziej jak atakuje, a potem płacze jak stara baba, że jest atakowany.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lut
  12
  śr
  2020
  całodniowy Prague Masters
  Prague Masters
  Lut 12 – Lut 21 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy, Strona turnieju Partie i wyniki na ChessBomb  Wyniki i partie turnieju B    
  Lut
  14
  pt
  2020
  całodniowy Graz Open
  Graz Open
  Lut 14 – Lut 21 całodniowy
  W dniach 14-21 lutego w Graz (Austria) odbywa się międzynarodowy turniej otwarty z udziałem licznej ekipy z Polski. Faworytem jest Bartosz Soćko, który startuje z najwyższym rankingiem. Wyniki    
  Lut
  17
  pon
  2020
  całodniowy Cannes Open
  Cannes Open
  Lut 17 – Lut 23 całodniowy
  Turniej z udziałem Daniela Sadzikowskiego i Grzegorza Nasuty. Partie i wyniki na ChessBomb Strona turnieju
  Lut
  20
  czw
  2020
  całodniowy Aeroflot Open w Moskwie
  Aeroflot Open w Moskwie
  Lut 20 – Lut 27 całodniowy
  Strona turnieju  Uczestniczki: 1. Aleksandra Goryachkina (Rosja), 2. Alexandra Kosteniuk (Rosja), 3. Zhao Xue (Chiny), 4. Antoaneta Stefanova (Bułgaria), 5. Harika Dronavalli (Indie), 6. Anna Muzychuk (Ukraina), 7. Mariya Muzychuk (Ukraina), 8. Pia Cramling (Szwecja), 9.[...]
  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 169 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: