sty
15
 1. Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).
 2. Michał Krasenkow–trener kadry Polskiego Związku Szachowego (Pismo MAT 4-2013): Kładzenie nacisku na pracę nad debiutami jest śmiesznym podejściem.
 3. Anatoli Karpow–mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.  
 4. Władimir Kramnik–mistrz świata w latach 2000-2007: Moja specjalność to debiut i przejście do gry środkowej. Tu nie chodzi o wiedzę, tylko o zrozumienie oraz pojęcie kierunku działania.
 5. Borys Gelfand–wicemistrz świata w 2012 roku: Byłem wychowany, że debiut to najważniejsza część partii i trzeba go wygrać. Dlatego muszę silnie obciążać mózg.
 6. Czołowy trener MASZ: Ja osobiście, w pracy i w konsultacjach z juniorami, zwracam większą uwagę na idee, myśli, najważniejsze ścieżki, nastawienie do partii, nie zalewając ich wariantami.
 7. Jerzy Konikowski–trener I klasy i publicysta: Studiujcie debiuty, a w grze środkowej i końcówkach dacie sobie na pewno radę!
 8. Monika Soćko–najlepsza polska szachistka: Ranking rzędu 2400 czy 2500 można zdobyć samym talentem, ale dalszy rozwój wymaga dobrych trenerów i wielkiej własnej pracy. Tak, polscy szachiści są leniwi. Naturalnie nie wszyscy, ale większość.
 9. Mistrz świata Magnus Carlsen: Głównie pracowałem nad otwarciami (przed meczem z Anandem). Myślę, że końcówki i grę środkowo opanowuje się dzięki grze turniejowej. W tym sensie nie trenowałem tych faz gry, które są moją siłą.
 10. Garri Kasparow–mistrz świata w latach 1985–2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.  

//////////////////////

Chyba nikt się tego nie spodziewał, że Radosław Wojtaszek po zwycięstwie nad mistrzem świata Magnusem Carlsenem rozprawi się w V rundzie międzynarodowego turnieju Tata Steel Chess z drugim zawodnikiem w światowym rankingu FIDE Włochem Fabiano Caruaną.

Obie partie Polak wygrał wskutek świetnie rozegranej fazie debiutowej i bezlitosnym wykorzystaniu niefortunnego wyboru otwarcia przez swoich przeciwników. Obrona holenderska jest z pewnością ciekawym otwarciem, ale stosowanie jej przeciwko silnym zawodnikom jest związane z dużym ryzykiem. Nasz arcymistrz pokazał, że solidnym przygotowaniem debiutowym można z powodzeniem walczyć nawet ze ścisłą elitą światową.

Rada dla młodych i ambitnych szachistów w kraju: Poświęćcie więcej czasu na studiowanie debiutów, a nie końcówek. Bierzcie przykład z Radosława Wojtaszka!

Słuchajcie wielkich autorytetów: 

Anatoli Karpow–mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach. 

Garri Kasparow–mistrz świata w latach 1985–2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.  

Kontynuacja odcinka 40

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 12

 • Krzysztof Kledzik

  Obydwie wygrane Radka są potwierdzeniem tezy, że w szachach trzeba pracować nad debiutami, tak aby móc zdobyć przewagę nad przeciwnikiem lub wykorzystać jego słabe ruchy w debiucie. Tak jak mówił Carlsen, końcówki należy szlifować na turniejach, a nacisk kłaść na pracę nad debiutami. Osiągnięcia Radka są tego dobitnym przykładem.

 • mistrz

  Obrona holenderska jest mocno podejrzana. Radek dał im nauczkę. Brawo Radek!

 • Krzysztof Kledzik

  I bardzo dobrze. Radek pokazał im że trzeba pracować nad właściwym repertuarem debiutowym.

 • Mat

  Chyba Carlsenowi i Caruanie będą po nocach śniły się przegrane partie z Wojtaszkiem, przede wszystkim styl w jakim przegrali z naszym arcymistrzem. To były w pełni zasłużone zwycięstwa, po prostu zostali skarceni przez Radka za słabe przygotowanie debiutowe i zlekceważenie przeciwnika. Do końca turnieju jeszcze parę rund i jak tak dalej nasz arcymistrz będzie punktował swoich przeciwników, to wygra ten turniej, co będzie dla nas największą niespodzianką, no i oczywiście bardzo miłą. Trzymamy kciuki!

 • Obronę holenderską sam kiedyś grywałem okazyjnie i to z dobrymi wynikami. Napisałem nawet na ten temat książkę:
  http://www.blog.konikowski.net/2012/03/03/hollandisch-richtig-gespielt/

  Ale nie polecam grać jej z silnymi przeciwnikami. Widocznie Carlsen i Caruana nie docenili świetnego przygotowania debiutowego Radka.

 • amator

  Brawo, Radek! Tak trzymać. I znów debiut decydował o wyniku. Tak jak w partii z Carlsenem, zginął pionek na linii a. Radek ma szansę wygrać turniej. A wynik Jobawy pokazuje, że nie należy łączyć szachów z alkoholem. Profesjonalista powinien prowadzić sportowy tryb życia, jeśli chce mieć dobre wyniki.

 • Arek

  Komentarz usunięty z powodu określenia, które nie może być przez mnie zaakceptowane. Proszę nie brać przykładu z innych blogów, gdzie chamstwo i obrażanie osób, które mają inny punkt widzenia na problemy polskich szachów, jest na porządku dziennym.
  Wszelkie polemiczne uwagi są mile widziane, ale w kulturalnym stylu.

  Jerzy Konikowski

 • czoper

  Komentarz usunięty z powodu niezgodności z linią Biura Politycznego.

 • Radko

  Arek skomentował w stylu Waldemara Świcia. Słusznie Jerzy Konikowski usunął ten wpis.

 • Arek

  Rzeczywiście przesadziłem. Sorry!

 • Hetman

  Ciekawe czy w ramach rewanżu dwóch inny znanych blogerów usunie ze
  swoich blogów komentarze obrażające nas? Tamci są pierwsi do żonglowania
  wielkimi, patetycznymi słowami, a ze wszystkich szpar wycieka ich
  nietolerancja do osób o odmiennych poglądach.

 • Mat

  Arek wcale nie przesadził, pokazał nam język literacki W. Świcia, który znamy już od dawna. Facet ma kompleksy Konikowskiego i swoimi atakami na niego postanowił je leczyć. On już tak ma i się nie zmieni, jest po prostu za stary na jakąkolwiek zmianę. Mnie śmieszą te jego zaczepki, a najbardziej jak atakuje, a potem płacze jak stara baba, że jest atakowany.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  mar
  18
  sob.
  2023
  całodniowy MEKobiet
  MEKobiet
  mar 18 – mar 30 całodniowy
  Więcej informacji tutaj.
  mar
  24
  pt.
  2023
  całodniowy 3rd Women FIDE GP – New Delhi
  3rd Women FIDE GP – New Delhi
  mar 24 – kw. 6 całodniowy
  Strona turnieju Koneru, Goryachkina, Lagno, Kosteniuk, Dzagnidze, Dronavalli  
  mar
  27
  pon.
  2023
  całodniowy Mecz kandydatów kobiet
  Mecz kandydatów kobiet
  mar 27 – kw. 6 całodniowy
  Finał meczu kandydatów pomiędzy Lei Tingjie i Tan Zhongyi odbędzie się w Chongqing od 27 marca do 6 kwietnia. Kolejny mecz o mistrzostwo świata pomiędzy zwycięzcą tego pojedynku i obrońcą tytułu Ju Wenjunem również odbędzie[...]
  kw.
  7
  pt.
  2023
  całodniowy World Championship Match
  World Championship Match
  kw. 7 – kw. 30 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Niepomniaszczyjem (Rosja) i Dingiem (Chiny) odbędzie się w dniach 7 – 30  kwietnia w Astanie (Kazachstan). Strona turnieju
  maj
  4
  czw.
  2023
  całodniowy Grand Chess Tour – Bukareszt
  Grand Chess Tour – Bukareszt
  maj 4 – maj 16 całodniowy
  Strona turnieju Uczestnicy: Nepomniachtchi, Ding Liren, Firouzja, Giri, So, Caruana, Vachier-Lagrave, Rapport, Duda
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: