wrz
02

Kontynuacja odcinka 164

Kandydat na prezesa Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak w swoim programie m.in. pisze:

Ten bardzo istotny problem szkoleniowy omawiałem w przeszłości wielokrotnie w polskich pismach specjalistycznych, także obszernie w „Szachy/Chess”  w tekście: Gorzka Prawda (75/76 – 2002).

Sądziłem, że po tylu latach został już dawno pomyślnie rozwiązany. Tymczasem z programu Radosława Jedynka wynika, że dalej jednak istnieje!

Przypomnę moje zaangażowanie w tej kwestii w kilku odcinkach. Pisałem już o tym na blogu, zatem przedstawię to w skrócie:

Akademia Młodzieżowa Polskiego Związku Szachowego została praktycznie powołana do życia w 1996 roku. Od samego początku jej działalności wywoływała duże emocje i krytykę.

W czasie mojego pobytu w Warszawie w 1999 roku odwiedziłem biuro Polskiego Związku Szachowego, gdzie spotkałem się z ówczesnym prezesem Jackiem Żemantowskim i kierownikiem wyszkolenia Zbigniewem Czajką.

W pewnym momencie prezes poruszył problemy MASz. „Nie ukrywam, że liczymy na duże postępy naszych kadr młodzieżowych, które w niedalekiej przyszłości powinny zastąpić naszych seniorów” – powiedział.

Z kolei ja podzieliłem się moimi spostrzeżeniami z pobytu na mistrzostwach świata juniorów w Duisburgu (1992) i Halle (1992). Podkreśliłem, że we współczesnych szachach bez silnej początkowej fazy gry i optymalnie dopasowanego do stylu gry zawodnika repertuaru debiutowego nie ma większych szans na osiąganie liczących się sukcesów na arenie międzynarodowej. Dlatego ten aspekt szkolenia należy mocno uwypuklić w procesie treningowym naszej młodzieży.

Zbigniew Czajka oznajmił, że z akademią nie ma nic wspólnego. Jest ona w fachowej kompetencji dwóch fachowców …  oraz … . Następnie niespodziewanie padła z jego strony propozycja, abym wziął udział w najbliższej sesji. „Może Jurek wniesie jakieś nowe impulsy”. Jacek Żemantowski przytaknął i tak niespodziewanie wszedłem do grona elity trenerskiej PZSzach!

Pierwsza sesja z moim udziałem odbyła się w Zakopanem w dniach 2 – 10 listopada 1999 roku. W zaproszeniu nie było tematycznego programu. Zadzwoniłem do Zbigniewa Czajki w tej sprawie i okazało się, że odpowiedzialny za to … nic takiego nie przygotował. Plan będzie podany na miejscu – poinformował mnie szef wyszkolenia PZSzach. Byłem tym bardzo zdziwiony. W latach 1978 – 1981, gdy byłem trenerem kadry Polskiego Związku Szachowego uczestnicy każdego zgrupowania otrzymywali wraz z powołaniem program szkolenia.

Okazało się, że na miejscu nie ma żadnego planu działania i jakiejkolwiek ogólnej koncepcji tematycznej. Kwestię treningów uzgadnialiśmy wieczorem po zajęciach i potem taki na gorąco opracowany program dnia wywieszano na tablicy ogłoszeń do ogólnej wiadomości.

Szybko zorientowałem się, że nie wszystkim uczestnikom odpowiadała tematyka zajęć. Część nawet twierdziła, że wiele zagadnień często powtarza się, ponieważ niektórzy trenerzy specjalizują się w pewnych tematach, a są zapraszani na prawie wszystkie sesje.

Kierownikowi sesji … i obecnym trenerom przedstawiłem Ankietę Zawodnika. Opracowałem ją kiedyś dla moich podopiecznych w Niemczech i była mi zawsze pomocna w redakcji planu szkolenia. Zaproponowałem, aby ją rozdać uczestnikom do wypełnienia. Tak też uczyniono. Było to znakomite źródło informacji dla nas wszystkich. Pamiętam, że niektóre zaproponowane przez młodzież tematy zostały przeprowadzone jeszcze na zajęciach w Zakopanem.

Zasugerowałem więc, aby ankietę wysyłano przed każdą sesją potencjalnym uczestnikom i na jej podstawie opracowywać programy zgrupowań.

ANKIETA ZAWODNIKA word

ANKIETA ZAWODNIKA pdf

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  sie
  15
  pon.
  2022
  całodniowy FTX Crypto Cup
  FTX Crypto Cup
  sie 15 – sie 22 całodniowy
  Mistrz świata Magnus Carlsen wraz z Alirezą Firouzja, Levonem Aronjanem, Anishem Giri, Janem-Krzysztofem Dudą, Liem Le, Hansem Niemannem i Praggnanandhaa, zmierzą się w FTX Crypto Cup, który odbędzie się od 15 do 21 sierpnia w[...]
  sie
  19
  pt.
  2022
  całodniowy ME Kobiet Praga
  ME Kobiet Praga
  sie 19 – wrz 1 całodniowy
  W tegorocznych mistrzostwach Europy kobiet w czeskiej Pradze zagrają: Oliwia Kiołbasa, Michalina Rudzińska, Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Cyfka, Julia Antolak, Aleksandra Malczewska, Alicja Śliwicka, Anna Kubicka, Honorata Kucharska, Aleksandra Lach, Katarzyna Dwilewicz oraz Monika Marcińczyk. Strona mistrzostw Wyniki
  sie
  26
  pt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (rapid)
  Grand Chess Tour (rapid)
  sie 26 – sie 28 całodniowy
  Uczestnicy: Nakamura, Rapport, Nepomniachtchi, Caruana, Vachier-Lagrave, Aronian, Dominguez, Firouzja, Mamedyarov, Shankland Strona Turnieju
  sie
  29
  pon.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  sie 29 – sie 30 całodniowy
  Uczestnicy: Aronian, Nakamura, Caruana, Vachier-Lagrave, Firouzja, Nepomniachtchi, Mamedyarov, Dominguez, Rapport, Shankland Strona turnieju
  wrz
  2
  pt.
  2022
  całodniowy Sinquefield Cup
  Sinquefield Cup
  wrz 2 – wrz 11 całodniowy
  Uczestnicy: Carlsen, Nepomniachtchi, Firouzja, So, Aronian, Caruana, Mamedyarov, Vachier-Lagrave, Rapport, Dominguez Perez Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: