Sty
05

Kontynuacja odcinka 54

W odcinku 48 tej serii napisałem m.in. „Ostatnie sukcesy na arenie międzynarodowej Jana Krzysztofa Dudy przysporzyły szachom wiele rozgłosu w kraju…”

Młody arcymistrz swoimi ostatnimi wynikami uczynił rzeczywiście wiele pozytywnego dla polskich szachów. Ostatnio otrzymałem wiele pytań w tej kwestii nawet z dalekich krajów, jak Australia, USA i Kanada. Moi korespondenci, nie związani ze sportem szachowym, chcieli więcej wiedzieć o tych sukcesach.

W wpisie Problemy szkoleniowe 11 współredaktor bloga EDITOR zamieścił interesujący wywiad z Dudą, w którym padł m.in. następujacy komentarz (link):

Występami w tych turniejach podbił pan serca kibiców nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przede wszystkim odważną, bezkompromisową postawą, grą bez kunktatorstwa, z fantazją, z założenia odrzucająca tzw. arcymistrzowskie remisy.

Po tych sukcesach Dudy widać jasno, że polskie szachy mogą zrobić prawdziwą furorę w świecie! Jeśli będą wyniki, to będzie duże zainteresowanie naszą dyscypliną. Ten problem poruszyłem już wcześniej w odcinku 23.

Wniosek jest jeden: trzeba wzmocnić szkolenie naszej młodzieży, ale we właściwym kierunku. Konieczne jest natychmiastowe opracowanie Centralnego Systemu Szkolenia,  o czym była na blogu już wielokrotnie mowa, np. w wpisie 49.

Przypominam propagandowy artykuł Dać światu mata, którego autor otrzymał w nagrodę prestiżową statuetkę Hetmana.

Ówczesne władze Polskiego Związku Szachowego dały jasno do zrozumienia wszystkim piszącym o naszej dyscyplinie, że  w Polsce nie ma miejsca dla tych, co mają własne spojrzenie na rozwój szachów wyczynowych w kraju i swoje przemyślenia oraz fachowe propozycje zamieszczają w różnych publikacjach! 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

 • Krzysztof Kledzik

  To dobrze że M.Soćko i R.Wojtaszek odważyli się powiedzieć jak wygląda przygotowanie szachowe zarówno naszej czołówki (lenistwo), jak i funkcjonowanie Akademii Szachowej (brak spójnego szkolenia). Dziwne jest to, że różne osoby z „oficjalnych” kręgów mniej lub bardziej otwarcie poruszają to zagadnienie, a czas leci, i jakoś nie widać zmian. Mam nadzieję że nie trzeba będzie czekać kolejnych 100 capablankowych lat (aluzja do nie akceptowania nowoczesnych form szkoleniowych w szachach) aby coś zmieniło się na plus. A Darek Świercz? Cóż, tak jak wszyscy poprzedni uzdolnieni juniorzy, przepadł gdzieś w szachowym tłumie. Niestety takie było przeznaczenie naszych juniorów, bo powszechnie panowało parcie na zniechęcanie naszych młodych gwiazd na porzucenie szachów w wieku seniorskim. Ta polityka zniechęcania odnosiła efekty. JK Duda zawsze był w cieniu Darka, ale jednak osiągnął poziom którego mogą pozazdrościć nasi inni szachiści. Tą wspomnianą „odważną, bezkompromisową postawą, grą bez kunktatorstwa, z fantazją, z założenia odrzucająca tzw. arcymistrzowskie remisy” może zabłysnąć na arenie międzynarodowej. Dobrze że nie prezentuje „linaresowego” stylu gry. Ci którzy pamiętają czasy superturnieju w Linares, wiedzą o co chodzi. O nudną grę na szybki remis. Nie pamiętam czy JK Duda wypowiadał się o zastosowaniu komputerów w szachach. Bo era D.Świercza to okres gloryfikowania szybkości komputerów i ilości wypluwanych wariantów. A jednak Darkowi nie pomógł komputer który był włączony przez całą dobę. Też nie pomogły super-laptopy zakupione ileś już lat temu dla naszej szachowej czołówki. Wtedy w spocie niby-reklamowym mówiono jakoś tak, że teraz Polska stała się światową potęgą w mocy obliczeniowej (ale nie szachowej). I przydało się to na coś? No chyba nie. Z komputera trzeba umieć korzystać, a nie uważać go za jedyną przepustkę do elity światowej. A wracając do JK Dudy, to bardzo ładnie wygląda jego krzywa wzrostu rankingu. Spokojny, jednorodny wzrost, praktycznie bez spadków. Bardzo podobny do krzywej ELO dla Carlsena, Caruany i Giri.

 • szachista

  Prezes Tomasz Sielicki miał dobre zamiary, ale niestety zabrakło mu determinacji w ich realizacji.

 • Krzysztof Kledzik

  Dziękuję za podanie linka. Ciekawy artykuł. Jest tam kilka interesujących przemyśleń, np: „Treningi zawodowców bez komputerów w zasadzie nie mają racji bytu, ale ostatecznie wygrana w szachach zależy od człowieka.”, „Komputer jest bardzo pomocny, ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać.”, „To stwierdzenie to także dobra rada dla początkujących. Amatorzy chcący w przyszłości wziąć udział w zawodach, powinni przede wszystkim ćwiczyć z szachownicą.”.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lut
  17
  pon
  2020
  całodniowy Cannes Open
  Cannes Open
  Lut 17 – Lut 23 całodniowy
  Turniej z udziałem Daniela Sadzikowskiego i Grzegorza Nasuty. Partie i wyniki na ChessBomb Strona turnieju
  Lut
  22
  sob
  2020
  całodniowy 1 liga niemiecka
  1 liga niemiecka
  Lut 22 – Lut 23 całodniowy
  Rundy 8 – 9 ligi niemieckiej (bundesligi) odbędą się w ten weekend z udziałem Polaków. Transmisja partii na żywo Strona ligi
  Mar
  1
  nie
  2020
  całodniowy 3rd Women FIDE GP Series 2019/20
  3rd Women FIDE GP Series 2019/20
  Mar 1 – Mar 14 całodniowy
  Strona turnieju Uczestniczki: 1. Aleksandra Goryachkina (Rosja), 2. Alexandra Kosteniuk (Rosja), 3. Zhao Xue (Chiny), 4. Antoaneta Stefanova (Bułgaria), 5. Harika Dronavalli (Indie), 6. Anna Muzychuk (Ukraina), 7. Mariya Muzychuk (Ukraina), 8. Pia Cramling (Szwecja),[...]
  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 169 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: