kw.
06

Kontynuacja odcinka 18

Obrona królewsko-indyjska była w moim repertuarze stałym elementem, którą stosowałem czarnym kolorem z niezłym skutkiem. Jednakże od czasu do czasu grałem inne otwarcia. To zależało od sytuacji.

W rozgrywkach I ligi w Lublinie w 1979 roku zadebiutowałem w zespole Hutnika Warszawa. Grałem  na zmianę na 1 i 2 szachownicy. Zdawałem sobie sprawę, że moje ulubione otwarcie może być niewystarczające w grze przeciwko zawodowcom Włodzimierzowi Schmidtowi czy Janowi Adamskiemu, którzy akurat świetnie grali białym kolorem przeciwko schematom z rozwinięciem gońca na g7.

Postanowiłem przygotować coś specjalnego, aby zaskoczyć moich partnerów. Wybór padł na rzadko stosowany wariant Alechina w obronie holenderskiej po posunięciach 1.d4 f5 2.g3 Sf6 3.Gg2 e6 4.Sf3 Ge7 5.0-0 0-0 6.c4 Se4!? Stało się to pod wpływem twórczości Krzysztofa Pytla, który miał to otwarcie w swoim repertuarze. Na jednym z obozów kadry w Zakopanem Krzysiek pokazał mi swoje partie i na ich bazie opracowałem sobie teorię tego systemu.

Decyzja okazała się trafna, gdyż wytrzymalem na pierwszej desce natarcie czołówki krajowej Schmidta, J.Adamskiego, Schinzla oraz Nowaka. Uzyskałem w sumie 6.5 p. z 11 partii. Byłem wtedy trenerem kadry i wynik ten mnie w pełni usatysfakcjonował. Nasza drużyna wywalczyła brązowy medal!

Po wyjeździe do Niemiec grałem jeszcze ten system w wielu partiach. W 2010 roku wydałem wraz z moim byłym podopiecznym mistrzem międzynarodowym Olafem Heinzlem książkę o obronie holenderskiej, w której „Wariant Alechina” znalazł oczywiście swoje miejsce.

Nieco więcej o tym ciekawym wariancie jest na mojej stronie w dziale „Teoria i praktyka/Artykuły”:  Link

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  18
  śr.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour
  Grand Chess Tour
  maj 18 – maj 25 całodniowy
  Grand Chess Tour (blitz) 2022, Web (18), 18 – 24 May 2022, Warsaw (Poland) Strona turnieju Więcej informacji na Chessbase Partie na chess24    
  maj
  31
  wt.
  2022
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 31 – cze 10 całodniowy
  The 10th edition of Norway Chess will take place between May 31st to June 10th in Stavanger. Together with our primary partner, NES Fircroft, we proudly present the following players: World Chess Champion, Magnus Carlsen (Norway) Richard Rapport (Hungary)[...]
  cze
  16
  czw.
  2022
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  cze 16 – lip 7 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy. Informacja na stronie turnieju
  lip
  10
  niedz.
  2022
  całodniowy Festiwal szachowy w Bielu
  Festiwal szachowy w Bielu
  lip 10 – lip 24 całodniowy
  Więcej informacji na ChessBase News.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: