Lis
07

link
link


link

link
link
link

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 8

 • Marcin

  Wczoraj miało się odbyć posiedzenie zarządu w sprawie odwołania Waszczuk. Jest niedziele i informacji o decyzjach nigdzie nie ma. Brawo pzszach!

 • slawomirus

  Muszą ożywić lub znaleźć Reagana. A poza tym Sutowski kazał siedzieć cicho bo to odstręcza sponsorów. Informacje o podglądaniu w kiblu też nie wyglądają zachęcająco.I co tu zrobić?

 • Editor

  „PZSzach konsultował się też w sprawie Waszczuk u eksperta Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) profesora Kennetha Regana z uniwersytetu Buffalo, który wykorzystując program opracowany na podstawie dziesiątek tysięcy partii zajmuje się analizą przesłanych gier z zaznaczonymi momentami odejścia zawodnika od szachownicy. Na jej podstawie ocenia, czy wykonywał on ruchy komputera czy grał jak człowiek. Analizie poddano partie 17-latki z kilku turniejów, nie tylko z MP czy Ustronia”. Dziennik Gazeta Prawna

 • slawomirus

  Ciekawe czy PZSzach mógłby opublikować te analizy dla większej jasności. Nie wiem jak to było na wcześniejszych turniejach, ale nawet pobieżna analiza na chessbombie partii Waszczuk z MP kobiet nie wskazuje na nadzwyczaj wysoką zgodność z szachowym programem. Druga rzecz czy można tak na ślepo brać pod uwagę algorytmy komputerowe do oceny oszustw. Na przykład GM Glejzerow stwierdził, że walka z oszustwami przy pomocy algorytmów doprowadzi do dyskwalifikacji wielu szachowych amatorów i w końcu będzie służyła jako zasłona dymna dla zawodowych oszustów o dużej sile gry. Dlatego uważa że FIDE musi przyznać, że nie ma narzędzi kontroli szachów internetowych i skupić się na szachach na żywo, wzmacniając kontrolę za pomocą detektorów, zgody graczy na osobistą kontrolę,podwyższając kary za oszustwa łącznie z wieloletnimi dyskwalifikacjami, zerowaniem rankingów czy tytułów. Uważa, że takie podejście wyeliminuje oszustwa w szachach na żywo w 99 %. Glejzerow pisze, że tylko prymitywni oszuści, którzy próbują zastąpić siebie silnikiem będą łapani.W podobnym tonie wypowiedział się również Griszczuk , pisząc ” Profesor Regan łapie tylko debilów, którzy grają całą partię pierwszymi liniami silnika”.
  W sprawie Waszczuk zastanawia jeszcze jedna sprawa. Skoro jak twierdzą niektórzy podejrzenia były już od ponad roku to trzeba się głośno spytać, gdzie byli trenerzy, działacze, którym tak podobno zależy na polskich szachach. Czy ktoś jej partie analizował pod tym kątem, rozmawiał o podejrzeniach, ostrzegał. Chyba nie mamy aż tak dużo utalentowanych juniorek i trzeba działać szkoleniowo, wychowawczo nie tylko na polu szachowym. Jeżeli wcześniej nie było żadnych działań w tym zakresie to zastosowanie przez PZSzach zasady zero tolerancji budzi wątpliwości.

 • Marcin

  Dyskwalifikacja jest na podstawie Ustronia, nie MP.

 • slawomirus

  Tak ale PZSzach podpiera ją w uchwale analizą zgodności komputerowej wcześniejszych partii. Tak samo rozszerza zasadę zero trolerancji i stosuje dwuletnią dyskwalifikację mimo ,iż turniej w Ustroniu nie był rangi mistrzostw Polski.W uzasadnieniu bierze pod uwagę wcześniejsze partie, chociaż rzeczywiście bezpośrednim powodem jest jej zachowanie w Ustroniu. Czy dostałaby taka karę bez sekwencji wydarzeń z MP ? Wątpię.

 • Marcin

  2 lata to i tak jest kpina. Wielu zawodników dostało większe sankcje za oszukiwanie w turniejach niskiej rangi. Przykładem jest Rausis.

 • slawomirus

  Zgadza się,ale Rausis został ewidentnie przyłapany, telefon odnaleziony,przeanalizowano jego grę z lat 2015-2019, sam przyznał się do przewinienia. Tak mu było tęskno do gry, że został ostatnio przyłapany przy próbie udziału w turnieju na Lotwie pod zmienionym nazwiskiem. FIDE nie zabroniło mu natomiast zarabiania jako trener szachowy. W przypadku Waszczuk dowody nie są tak ewidentne, PZSzach brał też pod uwagę wiek zawodniczki. A i tak 2-letnia dyskwalifikacja plus ostracyzm środowiska prowadzi chyba do końca kariery dobrze zapowiadającej się juniorki.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Lis
  20
  pt
  2020
  całodniowy Paraolimpiada Online
  Paraolimpiada Online
  Lis 20 – Gru 3 całodniowy
  Strona turnieju Więcej informacji na stronie PZSzach Partie live Wyniki
  Lis
  22
  nie
  2020
  całodniowy SPEED CHESS CHAMPIONSHIP
  SPEED CHESS CHAMPIONSHIP
  Lis 22 – Lis 30 całodniowy
  Start turnieju w niedzielę o 18.00. Fundusz nagród 1.5 milionów dolarów. W ciągu trzech dni 16 zawodników rozegra turniej rundowy. Ośmiu najlepszych będzie rywalizowało w turnieju KO. Ta ósemka kwalifikuje się też do kolejnego turnieju[...]
  Lis
  25
  śr
  2020
  całodniowy Charlotte Thanksgiving GM
  Charlotte Thanksgiving GM
  Lis 25 – Gru 1 całodniowy
  Turniej z udziałem Kamila Draguna. Strona turnieju Wyniki i partie na ChessBomb
  Gru
  3
  czw
  2020
  całodniowy Mistrzostwa Europy w Katowicach
  Mistrzostwa Europy w Katowicach
  Gru 3 – Gru 6 całodniowy
  MIstrzostwa Europy w kategorii szachów szybkich i błyskawicznych.
  Mar
  17
  śr
  2021
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Mar 17 – Mar 28 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Strona turnieju
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: