Lis
26

Kontynuacja odcinka 83

W każdym sporcie jak ktoś chce coś osiągnąć to się temu poświęca. Nie można być wielkim sportowcem i specjalistą z innej dziedziny. Na tłumaczenie tego szkoda nawet czasu i języka. Jak ktoś nie rozumie, to niech siedzi na przeciętności jak większość naszych arcymistrzów.

(Czytelnik naszego bloga Marcin)

//////////////////////////////////////////////////////////

Po ostatnich odcinkach

http://www.blog.konikowski.net/2020/11/25/lider-polskich-szachow-71/

http://www.blog.konikowski.net/2020/11/26/przed-koncowka-jest-debiut-159/

Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta)

znowu rozgorzała w Internecie dyskusja o grze naszego superarcymistrza Jana Krzysztofa Dudy.

To jest „problem rzeka” i o tym dyskutowano tutaj wielokrotnie.

Kilka linków dla przypomnienia:

http://www.blog.konikowski.net/2020/02/05/polemiki-opinie-60/

http://www.blog.konikowski.net/2019/11/24/polemiki-opinie-47/

http://www.blog.konikowski.net/2019/11/18/lider-polskich-szachow-28/

http://www.blog.konikowski.net/2019/11/21/polemiki-opinie-46/

http://www.blog.konikowski.net/2017/09/02/problemy-polskich-szachow-55/

Z pomocą AWF w Krakowie

Były zawodnik m.in. Hutnika Kraków, trener naszej żeńskiej kadry i publicysta szachowy, od 1981 roku mieszkający w Dortmundzie, 73-letni dziś Jerzy Konikowski uważa, że Duda powinien wzorem innych czołowych zawodników świata – całkowicie skupić się na szachach a nie łączyć je ze studiami na AWF: – Na tym cierpi jego gra. Już widać w turniejach, w których uczestniczy, że jego najsłabszą stroną jest początek partii, czyli fundament szachów.

I dodaje: – Duda potrafi grać ciekawe i efektowne szachy. Jest silny w obronie i potrafi zaryzykować, aby wygrać. To są pozytywne cechy. Sam opublikowałem wiele jego partii w pismach fachowych i książkach. Trzymam kciuki za jego dalszą karierę. I mam nadzieję, że jego wielki talent nadal się będzie rozwijać we właściwym kierunku i utrzyma się jeszcze długo w czołówce światowej. Jednak na razie nie wierzę, że może zostać mistrzem świata.

Duda nie zgadza się z opinią Konikowskiego i nie zamierza rezygnować ze studiów (jest na III roku): – Uczelnia bardzo mi pomaga i ma ogromny wkład w moje sukcesy. Mam indywidualny tok studiów, mogę zaliczać przedmioty z bardzo dużym opóźnieniem. Siedzenie przy szachownicy przez 6–7 godzin nie jest łatwe, dlatego dbam o kondycję. Biegam, chodzę na siłownię, pływam, jeżdżę na rowerze, choć nie tak regularnie, jakbym chciał. Już od 2014 roku pracuje ze mną zespół pracowników AWF – dr Kordian Lach, dr Wacław Mirek i prof. dr hab. Małgorzata Siekańska, którzy odpowiadają za moje przygotowania fizyczne i psychologiczne.

Zaznacza, że wspierają go wszyscy – od rektora do wykładowców, koledzy i koleżanki. Cieszy się ich dużą sympatią. Co ciekawe, od pewnego czasu mieszka w… akademiku AWF (mama nadal na wsi koło Wieliczki), gdzie ma swój pokój. Dzięki temu jest bliżej uczelni, może się łatwiej asymilować z innymi studentami. Odwiedza go tam jego trener Kamil Mitoń. Na razie 22-latek nie ma dziewczyny. Jego wielką miłością wciąż są tylko szachy i ich bogini Caissa.

Wyciąg z artykułu

//////////////////////////////////////////////////////////

Z tego co się niedawno dowiedziałem, arcymistrz za dwa lata zostanie magistrem i wtedy poświęci się całkowicie grze turniejowej. Uzupełni swe braki szkoleniowe, czyli poprawi repertuar debiutowy i wtedy pokaże nam oraz światu, na co jest go stać. Zatem trochę cierpliwości!

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

 • Gość napisał: JKD chyba w jakimś wywiadzie tv dawał do zrozumienia ze nie będzie robił mgr.

  ////////////////////////////////
  Tej wersji nie znam. Zatem odczekajmy!

 • Sonix

  Carlsen porzucił dalszą naukę i zajął się tylko szachami a efekty tego postępowania widać jak na dłoni. Czy Dudzie się uda połączyć studia, ze zdobyciem tytułu mistrza świata, to się okaże. Jest takie stare powiedzenie o łapaniu wielu srok za ogon. W każdym bądź razie będzie fajnie jak mu się ta sztuka uda.

 • Robert Majer

  W sumie JKD mówił, że po powrocie z Turnieju Altibox Chess bedzie pisał pracę licencjacką, bo tylko to mu ze studiów zostało. I być może to pisanie jest teraz dla niego priorytetem. Kierunek Sport na krakowskim AWF nie ma studiów 2-ego stopnia a więc aby robić magisterkę musiałby wybrać inny kierunek. Poza tym, jeśli skończy pisać pracę w grudniu/styczniu to najwcześniej zacznie studia magisterskie w październiku (chyba że zrobiliby dla niego wyjątek w kwestii naboru??????). Osobiście nie wierzę jednak, że JKD będzie wolał być magistrem niż mistrzem świata w szachach.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Sty
  15
  pt
  2021
  całodniowy Tata Steel Chess
  Tata Steel Chess
  Sty 15 – Sty 30 całodniowy
  Superturniej z udziałem Dudy i Wojtaszka. Strona turnieju Partie i wyniki na ChessBomb Źródło: JKDuda Kojarzenia poszczególnych rund (które zaczynają się o 14:00, oprócz ostatniej, która startuje o 13:00): 1. 16 stycznia: Esipenko, Andrey –[...]
  Mar
  17
  śr
  2021
  całodniowy Turniej kandydatów (II koło)
  Turniej kandydatów (II koło)
  Mar 17 – Mar 28 całodniowy
  Zakończenie turnieju kandydatów w Jekaterinburgu z udziałem Caruana, Ding Liren, Grischuk, Nepomniachtchi, Vachier-Lagrave, Giri, Wang Hao, Alekseenko. Strona turnieju
  Lip
  13
  wt
  2021
  całodniowy Dortmunder Schachtage
  Dortmunder Schachtage
  Lip 13 2021 – Lip 18 2022 całodniowy
  Informacja na ChessBase News
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 173 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: