Jerzy Konikowski - wpisy autora

wrz
11

W załączeniu przesyłam plakat informujący o prezentacji w Przedszkolu Kraina Przygód Dagmara Mazurkiewicz, w Radomiu, przy ul. Wierzbickiej 99 C. Jest to pierwsze przedszkole w Radomiu, w którym wprowadzana jest nauka gry w szachy.

Marek Niedźwiecki

plakat o prezentacji w przedszkolu

 

wrz
11

Zachęcam Państwa do lektury świetnej książki, której motywem są szachy.

Szach1Szach2

Szachownica flamandzka
Arturo Perez-Reverte
319 stron
Wydawnictwo Muza

wrz
08

toasted_logo

W dniach 5-7 września we Wrocławiu odbyła się II Sesja Sygnity Ekstraligi.

Po I sesji prowadzą dwie drużyny, które zdobyły komplet punktów: Wasko Hetman Katowice oraz Akademia Szachowa Gliwice.

Dokładne wyniki na stronie imprezy: link.

wrz
07

Sharjah-2014-logo

W dniach 24.08.- 7.09. 2014 odbył się w Sharjah ostatni turniej Grand Prix z cyklu  2013/2014 z udziałem najsilniejszych szachistek świata Hou i Koneru.

Turniej zakończył się pełnym sukcesem Chinek Yifan Hou oraz Ju Wenjun, które podzieliły 1-2 miejsce z 8.5 punktami i wyprzedziły następne zawodniczki o dwa punkty.

Tym wynikiem mistrzyni świata Yifan Hou zapewniła sobie ostateczne zwycięstwo w tej imprezie.

Końcowe wyniki na ChessBase News: link.

Strona

wrz
07

 

logo

W dniach 27.08. – 07.09. 2014 roku odbył się silny superturniej „Sinquefield Cup”  z udziałem m.in mistrza świata Magnusa Carlsena.

Uczestnicy

Sinquefield-2014-players

Turniej zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Włocha Fabiano Caruany 8.5 przed Carlsenem 5.5 i Topałowem 5.0.

Dokładne wyniki na ChessBase News: link.

Strona

wrz
06

W dzisiejszym programie „Dzień Dobry ITV” znana dziennikarka Kinga Rusin stwierdziła, że system edukacyjny w Polsce jest przestarzały i wymaga gruntownej reformy. Ten problem jest aktualny od wielu lat…

Podobnie jest w polskich szachach. Od dawna dyskutuje się w tej kwestii i praktycznie nic z tego nie wynika. Na tym blogu wielokrotnie dyskutowaliśmy w tej sprawie i temat jest dalej popularny wśród Internautów:

Gość 1: Zrobiliśmy w kraju ogromny postęp przez ostatnie 25 lat, cudowna, choć nie bez klęsk historia itd., itp., ale mentalność ludzi…ech…

Żydzi promują jednego, on awansuje i wciąga pozostałych na wyższy poziom, a Polacy wszystko robią, aby żaden nie awansował, bo by ich zazdrość zżarła. Ale nie pomyśli jeden cymbał z drugim, aby próbować poprzez swoją pracę i wiedzę równać do lepszego tylko główkuje jak go zniszczyć, aby ten upadł i zrównał się z nim.

I taki zaścianek jest w polskich szachach.

Gość 2: Od lat widzimy powolny upadek szachów wyczynowych w naszych kraju, czego jasnym dowodem jest ostatnia lista rankingowa FIDE.

Mimo tego propaganda Polskiego Związku Szachowego pieje z zachwytu, jak to super świetne są te nasze szachy. Nawet zwycięstwo Bartłomieja Maciei w przeciętnym turnieju został uznany za wielki sukces.

Ciągle mówi się o „wspaniałej młodzieży” w Polsce, która jednak się nie wybija na wyżyny. Przykładem tego jest Dariusz Świercz. Czy tym samym śladem pójdzie Jan Krzysztof Duda? Niedawno czołowy junior kraju zajął 10 miejsce w niezbyt silnym openie w Dreźnie i to zostało uznane za wielkie osiągnięcie.

Bez nowoczesnego programu szkolenia nie możemy oczekiwać na lepszą pozycję polskich szachów w świecie.

 

wrz
06

SPIS TREŚCI

Od redakcji 1
O tym się mówi 2
ME kobiet, Płowdiw 2014 3
Biel 2014 6
DME do 18 lat, Jassy 2014 8
Memoriał M. Najdorfa, Warszawa 2014 10
Partie komentowane, Biel i Płowdiw 2014 13
XXV Turniej, Rudnik n/Sanem 2014 15
Mały Szachista nr 24-wrzesień 2014 I-VIII
Śląskie impresje (1) 17
Szachowe epizody A.F. (57) 20
Nauka gry (129) 26
Poradnik sędziego (125) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32

 

Od redakcji

Miesiące wakacyjne, to okres, w którym rozgrywa się niebywałą liczbę imprez szachowych na całym świecie i to z udziałem najlepszych z najlepszych. Nie ma możliwości zrelacjonowania ich na skromnych łamach jednego miesięcznika, więc siłą rzeczy wiele informacji ukaże się z pewnym opóźnieniem. Ważnym turniejem były mistrzostwa Europy kobiet, rozgrywane w bułgarskim Płowdiwie. Na starcie stanęła nasza olimpijska czwórka. Niestety występ naszych pań, mimo dość słabej obsady ME, pozostawiał wiele do życzenia. Szczególnie przykro było patrzeć na dwie porażki w ostatnich rundach Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej, która w ten sposób zaprzepaściła szanse na znalezienie się w pierwszej czternastce, awansującej do tegorocznych październikowych MŚ kobiet. Cóż, tylko Monika Soćko wystąpi w tych rozgrywkach i to w wyniku ubiegłorocznych ME. W tym roku miała walczyć o medal i nagrody, ale skończyło się na zajęciu skromnego 11 miejsca, mimo pokonania zeszłorocznej mistrzyni Europy Hoang Thanh Trang.

Dobry występ zanotował Radosław Wojtaszek w dwukołowym memoriale Hansa Suri w Bielu, mającym wysoką XIX kategorię FIDE. Spotkał się tam czterema zawodnikami z rankingiem 2700 i zajął II lokatę. Rozegrał kilka dobrych partii, wygrywając m.in. z mistrzem Europy Aleksandrem Motyliewem.

Nasi młodzi reprezentanci kolejny raz zdobyli medale na Drużynowych Mistrzostwach Europy do 18 lat, które są dla nas kopalnią medali. Tym razem zamiast tradycyjnych dwóch złotych medali w konkurencji open i pań, musieliśmy zadowolić się srebrem i brązem. Do tego doszedł srebrny medal Marioli Woźniak na pierwszej desce oraz trzy brązowe medale juniorów za osiągnięcia na poszczególnych szachownicach. Obsada ze strony liczących się w szachach krajów tradycyjnie pozostawiała wiele do życzenia, ale jak wiadomo nieobecni nie mają racji.

Nareszcie, po kilku latach, pojawił się w Polsce przyzwoity open, którym był główny turniej warszawskiego festiwalu pamięci Mieczysława Najdorfa. Na starcie stanęło paru prawdziwych arcymistrzów, z rankingami rzędu 2600. Zwykle w naszych turniejach występują tylko szachiści z tytułami arcymistrzowskimi, którym bardzo daleko do arcymistrzowskiego poziomu gry. Inna rzecz, że bez większego trudu wygrywają nasze kiepskie openy i równie słabe trzeciorzędne turnieje kołowe w wielu miastach Polski. W Warszawie, aż siedmiu szachistów uzyskało stosunkowo skromny rezultat 6,5 p. z 9, a wśród nich znaleźli się dwaj byli polscy olimpijczycy Bartłomiej Macieja i Michał Krasenkow. Jeżeli do tego dodamy wysokie lokaty byłych reprezentantów i mistrzów Polski Tomasza Markowskiego i Roberta Kempińskiego, to okaże się, że dawne metody szkolenia i system eliminacji do MP oraz drużyny olimpijskiej przynosiły znacznie lepsze efekty, niż obecna „zabawa“ w typowanie i rankingi.

Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny

///////////////////////////////////////////
W tym numerze zostały opublikowane następujące partie z moim komentarzem:
Wojtaszek – Harikrishna, Biel 2014
Adhiban – Świercz, Biel 2014
M.Soćko – Kulon, Płowdiw 2014

wrz
05

Komunikat prezentacji szachowej, którą przeprowadzę w Radomiu podczas Święta Chleba. W poprzednich imprezach wzięło udział ok. 20.000 osób.

Komunikat organizacyjny prezentacji szachowych Święto Chleba

Wysyłam również Regulamin Turnieju z okazji 500. rocznicy bitwy pod Orszą.

Regulamin Turnieju Szachowego 500 rocznicy bitwy pod Orszą z logo

 

wrz
03

usmasters-nco-2014

Arcymistrz Bartłomiej Macieja (2622) zwyciężył w turnieju US Masters rozgrywanym w Greensboro (Północna Karolina) w dniach 28.08. – 1.09. 2014.

Nasz reprezentant zdobył w turnieju 7,5 pkt z 9 partii i zajął samodzielnie I miejsce.

Punkty zdobywał Macieja z przeciwnikami:

1 runda Viswanadha (2253)

2 runda Kleinam (2297)

3 runda Santarius (2329)

4 runda Hua (2304)

5 runda Zapata (2481)

6 runda Huchenbeth (2532)

7 runda Troff (2514)

8 runda Azarow (2635)

9 runda Zherebukh (2625)

Szczegółowe wyniki