Jerzy Konikowski - wpisy autora

sty
18

Autor : Andrzej Babiarz – 2014

bview

mat w 2 posunięciach

pozycja A) – diagram, B) – po wstępie w pozycji A), C) – po wstępie w pozycji B) ( jak A ) , itd.

Rozwiązanie: A) 1…, S~ 2. He4 X 1. Hc8! , S~ 2. Hc4 X
B) 1…, S~ 2. Hc4 X 1. He8! , S~ 2. He4 X
                     
C) jak A)
itd.
Pozycja ta ma tę właściwość, że po wstępie powstaje zawsze nowa dwuchodówka, której wstęp prowadzi do pozycji poprzedniej. Permanentna dwuchodówka !

Andrzej Babiarz

sty
17

W turnieju w Wijk aan Zee gra nasz najlepszy arcymistrz Radosław Wojtaszek oraz najsilniejszy przedstawiciel młodzieży Jan-Krzysztof Duda. Stawką jest awans do głównego turnieju w przyszłym roku.

Nic dziwnego, że te zmagania na szachownicach obserwują pasjonaci królewskiej gry w całej Polsce. Świadczy o tym liczba otrzymanych prywatnych listów elektronicznych do mnie oraz komentarzy na blogu. Wiele uwag jest kontrowersyjnych i dlatego wzbudzają sporo emocji oraz ożywioną dyskusję.

Nie wszyscy Internauci są zachwyceni grą naszych reprezentantów. Padają często słowa krytyki odnośnie przygotowania zawodników. Ocena ta wynika z jakości rozegranych partii. Musimy podejść do sprawy obiektywnie:

1. Radosław Wojtaszek był przez ostatnie lata mocno zaangażowany współpracą z Anandem i nie miał za dużo czasu na samoszkolenie oraz grę w silnych turniejach.

2. Jan-Krzysztof pojechał do Wijk aan Zee po naukę. Ważne aby po zakończeniu turnieju wyciągnął wraz z trenerem właściwe wnioski i wykorzystał je w dalszej pracy szkoleniowej.

Załączam teraz uwagi Gościa – Internauty, którego nazwisko jest mi znane.

////////////////////////////////////////

Może Pan sobie pisać co chce, ale nasi zawodnicy nie umieją grać w szachy. Może studiują debiuty, może grę środkową, może końcówki. To nie ma żadnego znaczenia.

Trzeba się nauczyć grać w szachy, analizować przypadkowe pozycje, całe partie, nie tylko własne, od pierwszego do ostatniego posunięcia, grać towarzyskie tematyczne partie z różnych debiutów, oglądać partie młodzieży, Azjatów itp., bo ładują dziwne ruchy.  Oglądanie czołówki światowej to strata czasu i nic z tego nie wynika.  Tam są analizy po 25-30 posunięć, a nawet więcej, prawie do 40 ruchu.

Tak robiły całe pokolenia szachistów. Nikt z naszych nie komentuje partii, a jak skomentują to tylko swoje, a powinni komentować partie innych, jak to czynił Giri, Timman i wielu graczy z kilku krajów.

Radek z Jobawą może znał 5-8 posunięć, które nawet analfabeta debiutowy wymyśli przy desce. Nie miał przygotowanego wariantu na jeden z podstawowych gambitów po d4. Potem grał pseudo ostre ruchy bez powodzenia.

Z kolei Duda nie powinien grać sycylijskiej z e7-e5, bo to wariant strategiczny. Ktoś grający w sycylijskiej e7-e5, nie może bać się ruchu g2-g4. Zamiast e7-e5 powinien grać e7-e6 i nauczyć się tych pozycji, bardziej dynamicznych.

W tej rundzie gra naszych była na bardzo niskim poziomie. Jeżeli tak będą kontynuowali, to Anna Muzyczuk może jednego z nich zdublować.

 

 

 

 

 

sty
17

delft01

Po dzisiejszym zwycięstwie Radosław Wojtaszek poprawił swoją pozycję w turnieju. Jeśli wygra do końca wszystkie partie, to są jeszcze realne szanse na I miejsce. A więc trzymajmy kciuki!

Polecam obejrzenia dzisiejszej partii naszego arcymistrza. Jego przeciwnikiem był mistrz międzynarodowy Merijn van Delft z rankingiem 2430. Jak oceniacie Państwo grę tego zawodnika?

sty
17

kto_to_jest

sty
16

Wojtaszek-Jobava-PS-2011

Z wielkim napięciem czekaliśmy na pojedynek Radosława Wojtaszka z Baadurem Jobavą. Niestety nasz arcymistrz nie spełnił oczekiwań swoich fanów i poniósł porażkę. Prawdopodobnie stracił tym samym szansę na zwycięstwo w grupie B.

Sama partia była bardzo ciekawa. Jobava wybrał ostry gambit budapeszteński, na którego Wojtaszek nie znalazł właściwej recepty.

Przypominam, że w II rundzie turnieju głównego młody arcymistrz Rapport pokonał w tym gambicie samego Gelfanda: Link.

sty
15

JoachimSchulze1416

Z dużym napięciem oczekiwaliśmy pojedynku w 4 rundzie turnieju w Wijk aan Zee Jana-Krzysztofa Dudy z Anną Muzychuk. W wybranym przez naszego arcymistrza wariancie po 5.d3 nie jest łatwo uzyskać przewagę debiutową i przeciwniczka wyrównała dość szybko grę. W dalszej części partii sytuacja na szachownicy się zaostrzyła i Duda w krytycznym momencie wykonał przegrywający ruch 28.Wf1?? (Prawidłowe było 28.We1!).

Trzeba przyznać, że arcymistrzyni grała ciekawe szachy. Dla inicjatywy ofiarowała dwa pionki i w końcowym efekcie – po wykorzystaniu niedokładnej gry Polaka – zorganizowała atak matowy.

Moja uwaga: Nasz młody arcymistrz powinien rozszerzyć swój repertuar debiutowy o główne warianty w partii hiszpańskiej, a więc zamiast 5.d3 polecam 5.0-0  itd.

 

sty
15

1601537_685054051527344_1700144887_n

sty
14

W najnowszym Magazynie Szachista (styczeń 2014) napisałem: „W pojedynkach na wysokim szczeblu jest obecnie trudno osiągnąć przewagę w fazie debiutowej i dlatego walka przesuwa się przeważnie na pozostałe stadia partii. Bardzo często rozstrzygnięcie pada dopiero w grze końcowej…”.

Takich przypadków jest rzeczywiście sporo na szczycie światowej piramidy i to odnosi się przeważnie do ścisłej czołówki. Oczywiście nie oznacza to jej rezygnacji z pracy nad debiutami, ale wskazuje że jest to zadanie wymagające dużego wysiłku i zaangażowania w samokształcenie.  Dlatego zwracam uwagę młodym i ambitnym zawodnikom na to zagadnienie i jednocześnie przestrzegam ich przed bezkrytycznym przyjmowaniem rozpowszechnianej po meczu Anand-Carlsen błędnej teorii, że obecnie nadszedł nowy trend w szachach: Debiuty rzekomo staną się mniej ważne, a szachiści większy nacisk położą na inne części partii.

Podchodźcie z dużym dystansem do takich wskazówek. Jeśli chcecie osiągać wyniki na skalę światową, to pracujcie nad otwarciami. Taki trening rozwija twórczo zawodnika i daje szanse na pokonanie nawet silniejszego przeciwnika. Zachęcam do stosowania gambitów, które rozwijają kwalifikacje taktyczne.

W II rundzie tegorocznego turnieju A w Wijk aan Zee młody węgierski arcymistrz Richard Rapport (2691) wybrał przeciwko byłemu wicemistrzowi świata Borysowi Gelfandowi (2777) ostry gambit budapeszteński i pojedynek rozstrzygnął na swoją korzyść.

Obejrzyjmy tę partię:

sty
13

Po dwóch rundach turnieju w Wijk aan Zee 2014 Radosław Wojtaszek ma zaledwie pół punkta. Przypuszczamy jednak, że to chwilowy spadek formy i Radek ruszy w końcu do boju i zacznie zdobywać punkty konieczne do wygrania grupy B. Tym bardziej, że Radek ma na miejscu pomoc w osobie swojej przyjaciółki rosyjskiej arcymistrzyni Aliny Kaszlinskiej.

12images_cms-image-003886869

Przypominam świetną partię Wojtaszka z turnieju w Zurichu. Takich pojedynków oczekujemy od naszego arcymistrza w Wijk aan Zee.

 

sty
12

Kotek

Kot z bukietem róż, dla wygranego w szachy

Kotek z różami…

Przy dzisiejszej technice

Wszystko jest możliwe?

Uzbierane godzinami

 

Za tym bukietem, oczy – wystraszone?

Nie wiemy komu, kwiaty przeznaczone

Jeśli to, z tej rodziny, piękne – imieniny!

Bez względu, jakie spotkają ich – miny!

 

Ten kotek, dzisiaj, zbyt rano wstał,

Bo jest jeszcze, taki rozczochrany?

Pewnie za chwilę, bałagan poprawi

Jak, z natury, to sobie przypomni?

Może jemu, tak się śpieszyło,

Także, na drodze nikogo nie było

By mógł, o takim roztargnieniu

Wspomnieć, tak w okamgnieniu

 

Dla mocniejszego podkreślenia – efektu

Przydało by się trochę więcej – blasku?

Uwydatnił by się, cały kolor wyraziście?

To oddaje, tylko fotografia – oczywiście!

 

Józef Rybak 11.01.2014 r.