Problem korzystania z programów szachowych w różnego rodzaju imprezach jest zjawiskiem światowym i w ostatnich czasach często spotykanym. Wczoraj otrzymałem email, który publikuję za zgodą autora. Porusza on bardzo ważną kwestię pomocy z zewnątrz. Zapraszam do dyskusji!
/////////////////////////////
Oszukiwanie w szachach
Witam Szanowny Panie Jerzy,
Jestem w z forum szachowe.pl, mamy tam problem z pewnym zawodnikiem, co do którego wiele osób jest pewnych, że korzysta z wspomagania, ale ciężko to udowodnić.
Dlatego jeśli zechciałby Pan wypowiedzieć się na temat jego partii i stwierdzić czy te w internecie były grane z nielegalnym wspomaganiem byłbym niezmiernie wdzięczny.
Zawodnik ten niedawno uzyskał III kategorię, jest słaby taktycznie a w niektórych partiach wyrabia cuda, np. w tej partii wyliczono mu, że ma 80% ruchów zgodnych z pierwszymi liniami silnika a jego przeciwnik ponad 100 oczek mocniejszy miał zgodność 14% –
W tej partii zniszczył zawodnika 300 oczek mocniejszego, niesamowitym atakiem zaczynającym się od: 14Wxe6 – co było oczywiście zgodne z pierwszą linią silnika, ale ten ruch mógł się jeszcze narzucać, bo często są motywy, że święci się na e6. Natomiast ruchu 19.Se4 nie rozumieją wszyscy gracze z I kategorią, którym tę partię pokazywałem –
Tu jest partia, w której uważam, że zawodnik hajdzik grał samodzielnie –
Zamieszczam dla porównania jego partie z reala, zamieścił je w tym temacie:
Pozdrawiam,
Szymon Pałka
Moja informacja o przygotowaniach prezesa Tomasza Sielickiego do turnieju na Gibraltarze wywołała duże zainteresowanie wśród Internautów. Wiele osób nie wiedziało o tym, że nasz prezes potrafi rzeczywiście grać w szachy.
W moim banku szachowym znalazłem sporo partii Tomasza Sielickiego i część ich przedstawię na blogu.
Rozpoczynam od pojedynku z czołowym warszawskim zawodnikiem i znanym publicystą szachowym Piotrem Kaczorowskim.
Jeden z moich współpracowników wystosował dziś oficjalny list do biura PZSzach. Poniżej jego treść:
Polski Związek Szachowy
Warszawa
W dniu 3 stycznia na stronie PZSzach ukazał się Komunikat Organizacyjno-Finansowy PZSzach na rok 2013. Niestety do dnia dzisiejszego nie ukazał się na stronie protokół z Posiedzenie Zarządu na którym był on przyjęty.
Szkoda, że mając tylu pracowników biuro PZSzach nie poradziło sobie z opublikowanie tak ważnego dla środowiska szachowego dokumentu. Sądzę, że polscy szachiści z zainteresowaniem zapoznali by się z argumentami jakimi kierowali się członkowie Zarządu PZszach głosując za tak wysokimi podwyżkami opłat czy np. wprowadzeniem nowej opłaty w wysokości 5 zł, pobieranej od każdego zarejestrowanego w Centralnym Rejestrze turnieju.
Może „zapracowanym” pracownikom uda się zamieścić go do końca miesiąca? Chętnie zamieszczę jego treść na blogu „Z szachami przez życie” którego jestem współpracownikiem
Z poważaniem
Tadeusz
Ciekawe, że rzeczywiście ostatnim protokołem z posiedzenia Zarządu PZSzach zamieszczonym na stronie jest ten z października 2012. Znamienne jest to, że Zarząd wyklucza ze związku za nie płacenie składek takie kluby jak:
-
DS. Katolicki UKS Wrocław
-
DS. KS TOP Bolesławiec
-
DS. KSz Caissa Złoty Stok
-
DS. MG LZS Trzebnica
-
DS. MKSz Hetman Wałbrzych
-
DS. SSz Orlęta Szczytna
-
DS. SSz Zebra Jaworzyna Śląska
-
DS. TSZD Dwie Wieże Dzierżoniów
-
DS. UKS Sudety Kłodzko
-
LB KS Pałac Żagań
-
LB KSz Odra Słubice
-
LD UKS Roszada Piotrków Tryb
-
LU KSz OSiR Zamość
-
LU UKS Arka Wojsławice
-
LU UKS Kiks Dorohusk
-
LU KSz-W Krasnostawianie
-
MA e-szach Wiązowna
-
MA KS Polonia Warszawa
-
MA Legionovia Legionowo
-
MA MDK Mińsk Mazowiecki
-
MA MKS MDK Warszawa
-
MA MUKSz Pułtusk
-
MA Viktoria Sulejówek
-
MP Tomex Kraków
-
MP UKS Trójka SP3 Chrzanów
-
PK SKS Czarni Rzeszów
-
PK MKS Orzeł Przeworsk
-
PK UKS Turbia Zbydniów
-
PO TKKF Rafineria Gdańsk
-
PO UK Szóstka Wejherowo
-
PO UKS Alfil Gniew
-
PO UKS Bryza Kolbudy
-
WM UKS Diagonala Elbląg
-
WM UKS M-GOK Biała Piska
-
WM TKSz Łączność Olsztyn
Drodzy czytelnicy s k r e ś l o n o 35 klubów.
Teraz wprowadza się kolejną podwyżkę składki członkowskiej przy okazji „wciskając” na siłę opłatę za pismo Mat.
Uwaga prawnicy to nie żart:
Musicie zapłacić za niezamówioną usługę bowiem nastąpiło odwrócenie zasad – teraz aby nie otrzymywać tego periodyku trzeba „Klub może zrezygnować z otrzymywania czasopisma MAT (po przesłaniu do biura pisemnej rezygnacji w terminie do 28.02), wówczas wysokość opłaty obniża się o 50 zł.„
Źródło
Zapraszam na ciekawy blog znanego gracza korespondencyjnego i teoretyka szachowego Władysława Króla.
Autor: Andrzej Babiarz, 2013
Mat w 2 posunięciach
Zadanie wydaje się proste, ale jest po 1.b8H(W)? pat, po 1.Kc6 (c7, c8)? pat. Nie przechodzą też słabe promocje 1.b8G(S)? wobec Kb7!
Rozwiązanie: 1.Gc7! Ka7 2.Hb6 mat.
Najlepszy do siatki matowej okazuje się niepromowany pion! Komentarz Andrzeja Babiarza.
W dniach 11-13 stycznia 2013 odbyły się w Katowicach Akademickie Mistrzostwa Polski.
Wyniki kobiet
Wyniki mężczyzn
Wyniki drużynowe
AZS
Fotografie Tomasza Skrzypczaka
W okresie 1991-1992 redaktor pisma „Korespondencyjne Turnieje Szachowe” Ryszard Sławiński zorganizował turniej korespondencyjny na temat gambitu „Konikowski-Hardy”.
W turnieju grało 7 zawodników. Każdy z nich otrzymał przed rozpoczęciem materiał teoretyczny „Kierunki rozwijania gry w systemie 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.c3 d5!?” opracowany przez Włodzimierza Przybyłę.
Z Włodkiem znamy się od czasów bydgoskich. Po skończeniu studiów chemicznych na WSI przeniósł się do Oławy, gdzie pracował do momentu przejścia na emeryturę. Do dnia dzisiejszego mamy ze sobą kontakt.
Obecnie nie mogę znaleźć w moim archiwum materiałów z tego turnieju (partie i moja końcowa ocena turnieju), ale dzięki Tadeuszowi Baranowskiemu mogę przedstawić ostateczne wyniki. Były one opublikowane w KTS 11-1992.
Turniej wygrał Włodzimierz Przybyła, z którym wcześniej rozegrałem kilka tematycznych partii i przez to miał on dużą wiedzę i doświadczenie w gambicie.
W znanym angielskim wydawnictwie Everyman Chess ukazała się ciekawa książka o partii hiszpańskiej, w której zostały przedstawione rzadkie warianty, np. 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sge7, 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.0-0 Sd4 5.b4 itd.
Książkę można zamówić w wydawnictwie Niggemanna.

(Fotografia Marka Skrzypczaka)
W dniu 18.07.2009 odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Polskiego Związku Szachowego 2009. Prezesem został Tomasz Sielicki.
Od tego wydarzenia minęło sporo czasu, aby móc się pokusić o ocenę jego działalności.
Dla przypomnienia:
Link 1
Link 2
Link 3
Link 4
Link 5
Link 6
Link 7








![AMP[1]](http://www.blog.konikowski.net/wp-content/uploads/2013/01/AMP1.png)







