Okazuje się, że zaobserwowano losy 10 osób z pierwszej 10 mistrzów młodzieżowych.
Po osiągnięciu wieku dojrzałego tylko 1 osoba z tej dziesiątki mistrzów młodzieżowych weszła do 10 mistrzów dorosłych.
Artykuł nadesłał nam Jerzy Słomczyński (Warszawa) z zamiłowania szachista i historyk!
(fotografie z archiwum Jerzego Słomczyńskiego)
(zdjęcia wykonał Marek w swoim zakładzie fryzjerskim na ul. Zwycięzców w Warszawie)
Moje wspomnienia:
Na przestrzeni lat spotkałem wielu fanatyków królewskiej gry, którzy uczynili bardzo dużo dla rozwoju polskich szachów.
Jednym z nich był Ryszard Sławiński z Krakowa – redaktor biuletynu Korespondencyjne Turnieje Szachowe. Pismo zawierało informacje z podwórka gry korespondencyjnej, partie, artykuły teoretyczne itd.
Gdy Ryszard Sławiński zwrócił się do mnie z prośbą o współpracę, to – mimo braku czasu – nie mogłem odmówić. Zawsze starałem się wspierać ludzi oddanych całkowicie naszej dyscyplinie.


Dla pisma komentowałem przez wiele lat partie i pisałem artykuły z teorii debiutów. Z mojej inicjatywy został zorganizowany w latach 1991-1992 tematyczny turniej o gambicie Konikowski-Hardy
W turnieju grało 7 zawodników. Każdy z nich otrzymał przed rozpoczęciem materiał teoretyczny „Kierunki rozwijania gry w systemie 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.c3 d5!?” opracowany przez Włodzimierza Przybyłę.
Końcowe wyniki były opublikowane w KTS 11-1992.
XV Memoriał Krystyny Hołuj-Radzikowskiej odbył się tradycyjnie meczem drużynowym pomiędzy Polską a resztą świata. Po pięciu rundach klasycznych partii, Polki odniosły zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.
Turniej uhonorował dziewięciokrotną mistrzynię Polski Krystynę Hołuj-Radzikowską i po raz kolejny podkreślił znaczenie tego festiwalu dla europejskich szachów kobiet.
Więcej informacji na stronie turnieju
Informacja na stronie ChessBase Info





















