Nakamura-Gukesh 1-0. Gra dnia z meczu USA-Indie.
Gukesh jest młodym dzieciakiem, który ma wielki talent do szachów, ale nie ma ustabilizowanej gry.
Żeby stał się dojrzałym, stabilnym szachistą, bardzo trudnym do pokonania, musi jeszcze trochę popracować, czyli parę lat szachowej edukacji. Jeżeli będzie ona prawidłowe, z każdym rokiem jako szachista i mistrz świata będzie trudniejszy do pokonania. Ta partia jest typowym przykładem niedojrzałości Gukesha. Wykazaliśmy że mogła zakończyć się remisem, Gukesh mógł uniknąć porażki.
Jak zwykle będziecie mogli sami spróbować znaleźć ten remis i wygrać nagrodę.
Konkurs Grandmaster Corner, partia będzie po partii Alpha 0-Stockfish 1-0. W konkursie jeszcze nikt nie pokonał „Alphy” i nie przysłał wariantów wygranych przez czarne. Po tej partii mam małą sugestię że Stockfishowi przydałby się regeneracja sił, mały odpoczynek od szachów. Może więc poszedł by na ryby?
Huge congratulations to Fabiano Caruana on winning the Grand Chess Tour!???????????? pic.twitter.com/gwEjFmM7Xy
— Grand Chess Tour (@GrandChessTour) October 3, 2025
Po wpisie Szachy w moim życiu.: Znaczy Prezes (36) otrzymałem kilka zapytań od Internautów w kwestii poruszonej przez EDITORA.
Przypominam, że jest on niezależnym współpracownikiem bloga i ja nie ingeruję w tematykę jego artykułów. W swoim tekście EDITOR przypomniał dyskusję na temat „Akademia szachowa – unowocześniać czy nie”? która w 2003 roku toczyła się na stronie Polskiego Związku Szachowego
Inicjatorem był ówczesny prezes PZSzach Przemysław Gdański.
Problematyką tą omawiałem w wielu artykułach, np.
Szachy w moim życiu.: Polemiki, opinie (174)
Od dawna pracuję nad książką o problemach szkoleniowych w polskich szachach i moich doświadczeniach na tym polu.
Tematy:
Szachy w moim życiu.: Polemiki, opinie (149)
Akademia Szachowa
Komputery w szachach
Szkolenie
znajdą w niej obszerne omówienie.
Odwiedzając o jesiennej porze, po latach Wałbrzych, natknąłem się na ciekawą ekspozycję w wałbrzyskim Muzeum Porcelany przedstawiająca ręcznie wykonaną unikatowa szachownicę z figurami szachowymi.
Po drodze do muzeum zauważyłem też, siedzibę miejscowego klubu szachowego, który był w tym czasie zamknięty ale zachęcał chętnych adeptów gry w szachy do zgłoszenia się do niego.









