sie
25

Partie błyskawiczne zawsze cieszą się dużą popularnością, ponieważ można w szybkim tempie rozegrać wszelkiej rangi turnieje. Jako początkujący szachista nie odnosiłem w tej kategorii większych sukcesów. Pewnego razy postanowiłem to zmienić.

Opracowalem sobie specjalny repertuar debiutowy, tylko na turnieje błyskawiczne. W ich programie były gambity i rzadkie otwarcia. Pewnego razu zagrałem posunięcie 1.b2-b4. Osiągnąłem nim stuprocentowy rezultat, ponieważ przeciwnicy zaskoczeni tak rzadkim ruchem, nie potrafili przy ograniczonym czasie rozwiązać problemów debiutowych.

Później wypróbowałem „Orangutana” w kilku normalnych partiach i w turniejach korespondencyjnych. Wyniki miałem znakomite. Radziłem sobie nawet dobrze czarnymi przeciwko temu debiutowi. Ale raz spotkał mnie zimny prysznic. W finale Mistrzostw Europy w grze korespondencyjnej przegrałem czarnymi ważną partię. Kosztowało to mnie dobre miejsce w turnieju i tytuł mistrza międzynarodowego.

Po wielu latach postanowiłem swoje doświadczenia w tym otwarciu opisać w książce. Zrobiłem to wraz z Markiem Soszynskim dla wydawnictwa Russell. Nasza obszerna praca na 320 stronach składa się z 11 rozdziałów teoretycznych i 95 przykładowych partii. Staraliśmy się obiektywnie przedstawić ten temat. Chyba się nam udało, ponieważ książka otrzymała pozytywne recenzje, co odbiło się na dobrej sprzedaży.

1.b4: Theory and Practice of the Sokolsky Opening
Jerzy Konikowski i Marek Soszynski
Russel Enterprises Inc.
Milford, CT USA 2009
320 stron, format 230X155
ISBN:978-1-888690-65-1

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

  • Marcin Zimerman

    Kilka miesiecy temu uzywalem tej ksiazki i bardzo sobie ja chwale. To przede wszystkim praca referencyjna opisujaca szczegolowo kazdy wariant. Debiut jest malo popularny wiec to prawdopodobnie najlepsza ksiazka na najblizsze lata. Natomiast ksiazka Lapshuna – ktora ukazala sie mniej wiecej w podobnym czasie – to raczej zbior skomentowanych partii i jest w niej sporo bledow

    . Sam Sokolski napisal kiedys ksiazke o 1.b4 i do dnia dzisiejszego wiele sie mozna z niej dowiedziec 🙂

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    maj
    29
    pon.
    2023
    całodniowy Norway Chess
    Norway Chess
    maj 29 – cze 9 całodniowy
    Turniej z udziałem Carlsen, Firouzja, Giri, Nakamura, Caruana, So, Mamedyarov, Abdusattorov, Gukesh. Strona turnieju Partie i wyniki na chess24
    cze
    3
    sob.
    2023
    całodniowy Saint Louis Chess Club
    Saint Louis Chess Club
    cze 3 – cze 13 całodniowy
    Więcej informacji o turnieju.
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking na żywo

    2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

    Dołącz do 156 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: