lis
17

W 4 odcinku tej serii opisałem zdobycie przez Włodzimierza Schmidta pierwszej normy arcymistrzowskiej. W tamych czasach nie było łatwo uzyskać najwyższy tytuł w szachach. Imprez wysokich kategorii nie było tak wiele, jak obecnie. Zdobycie norm było jednoznaczne z zajęciem czołowego miejsca w turnieju, a te były w większości przypadków bardzo silne.

W dniach 5-25 sierpnia 1976 roku odbył się XIV memoriał Rubinsteina w Polanicy Zdroju z udziałem Schmidta. Dla Włodka była to ostatnia szansa wywalczenia tytułu.

Władysław Litmanowicz w miesięczniku „Szachy” 11-1976 pisał: „Tegoroczny turniej polanicki różnił się zasadniczo od wszystkich poprzednich. Wiadomo bowiem było, że z uwagi na kończący się trzyletni okres wymagany dla powtórzenia wyniku arcymistrzowskiego, Włodzimierz Schmidt będzie próbować wynik taki uzyskać właśnie w Polanicy. O ile w latach poprzednich główne pytanie kibiców szachowych brzmiało: kto wygra? o tyle w roku bieżącym sprawą, którą kibice szachowi  – nie tylko w Polanicy –  najbardziej się interesowali, była kwestia: czy Schmidt wypełni po raz drugi normę arcymistrzowską, czy uzyska 9 punktów? …”.

Polski Związek Szachowy bardzo poważnie potraktował „sprawę Włodzimierza Schmidta”. Do Polanicy – jak głosiła wówczas fama w naszym środowisku – przyjechał wiceprezes PZSzach do spraw organizacyjnych Stefan Witkowski z teczką pełną materiałów szkoleniowo-organizacyjnych. Włodek musiał za wszelką cenę zdobyć drugą normę!

Nasz zawodnik rozpoczął turniej pomyślnie: w trzeciej rundzie pokonał silnego Gruzina Tamaze Giorgadze. Ale niestety już dwie rundy później przegrał białymi z Jugosłowianinem Miloradem Knezevicem. Na szczęście w dalszej części turnieju forma Schmidta zwyżkowała. W ważnych pojedynkach Włodek pokonał Polaków: Maciejewskiego, Adamskiego i Dodę. Teraz wszystko zależało od ostatniej partii z Kubańczykiem Boudy-Bueno (zajął ostatnie miejsce w turnieju). Pojedynek miał dramatyczny przebieg i rozstrzygnięcie padło w obopólnym niedoczasie. Włodzimierz Schmidt wygrał partię, uzyskał ostatecznie 9 punktów, zajął w turnieju 4 miejsce i tym samym wypełnił drugą normę arcymistrzowską!

Władysław Litmanowicz pisał: I tak po 32 latach Polska doczekała się pierwszego arcymistrza w szachach… Jedna jaskółka nie czyni wiosny. Oczywiście nasze apetyty są znacznie większe…Teraz kolej na następnych Polaków. Pragnąłbym zdopingować do wysiłku i do podjęcia próby sforsowania poprzeczki arcymistrzowskiej – mistrzów międzynarodowych Bednarskiego, Dodę. Pytla, Sydora i Jana Adamskiego. Oby przykład Schmidta podziałał zaraźliwie!…

Jak wiemy, nikt jednak z wymienionych zawodników upragnionego celu nie osiągnął!

Teraz  prezentuję Państwu partie, które zadecydowały o zdobyciu przez Włodzimierza Schmidta tytułu arcymistrza. W sprawozdaniu Władysława Litmanowicza w „Szachach” nie została zamieszczona żadna z tych partii. Sam zobaczyłem je po wielu latach dzięki bazom firmy ChessBase z Hamburga.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 2

 • Krzysztof Kledzik

  Ciekawa sprawa. W tamtych czasach zdobycie tytułu arcymistrz było poważnym wyczynem, w przeciwieństwie do czasów obecnych, gdzie trwa masowa „produkcja” arcymistrzów, a otrzymanie tego tytułu jest traktowane tak „lekko, łatwo i przyjemnie” jak np. zdobycie stopnia magistra po studiach, żeby nie powiedzieć, licencjata.

 • kreon X

  Przez chwilę zastanawiałem się, dlaczego W. Litmanowicz napisał, że mamy arcymistrza po 32 latach. Oczywiście, chodziło mu o powstanie „Polski ludowej” w 1944 r. Rzecz jasna, pierwszymi polskimi arcymistrzami byli w 1950 r. Rubinstein, Tartakower i Najdorf, nawet jeśli nie mieszkali wówczas w Polsce i związali resztę swojego życia z innymi krajami. Niekiedy mówi się również, że pierwszym polskim arcymistrzem (jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem tytułu) był Szymon Winawer.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  maj
  8
  niedz.
  2022
  całodniowy Mistrzostwa Polski
  Mistrzostwa Polski
  maj 8 – maj 17 całodniowy
  Tegoroczne mistrzostwa Polski odbywają się w Kruszwicy. Partie można oglądać na chess24.  
  maj
  17
  wt.
  2022
  całodniowy Grand Chess Tour (blitz)
  Grand Chess Tour (blitz)
  maj 17 – maj 24 całodniowy
  Grand Chess Tour (blitz) 2022, Web (18), 17 – 24 May 2022, Warsaw (Poland)
  maj
  31
  wt.
  2022
  całodniowy Norway Chess
  Norway Chess
  maj 31 – cze 10 całodniowy
  The 10th edition of Norway Chess will take place between May 31st to June 10th in Stavanger. Together with our primary partner, NES Fircroft, we proudly present the following players: World Chess Champion, Magnus Carlsen (Norway) Richard Rapport (Hungary)[...]
  cze
  16
  czw.
  2022
  całodniowy Turniej kandydatów
  Turniej kandydatów
  cze 16 – lip 7 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy. Informacja na stronie turnieju
  lip
  10
  niedz.
  2022
  całodniowy Festiwal szachowy w Bielu
  Festiwal szachowy w Bielu
  lip 10 – lip 24 całodniowy
  Więcej informacji na ChessBase News.
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 171 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: