Lis
24

Kontynuacja odcinka 46

Po ukazaniu się wpisu Lider polskich szachów 28 otrzymałem kilka  listów w prywatnej korespondencji w kwestii repertuaru debiutowego Jana Krzysztofa Dudy.

Korespondenci wyrazili dwie teorie:

1.Młody arcymistrz ma rzeczywiście problemy z repertuarem debiutowym. To wynika z tego, że łączy on studia z grą turniejową i na optymalny trening nie ma dużo czasu.

2.Duda jest w toku próbowania różnych idei debiutowych, jak to w przeszłości praktykował Magnus Carlsen.

Nie przypominam sobie,  aby nasz arcymistrz wyrażał się konkretnie w kwestii swych studiów i czy to mu przeszkadza w karierze szachisty. Dlatego na ten temat się nie wypowiadam.

Bliższa jest mi natomiast druga opinia. Na temat repertuaru Carlsena wielokrotnie dyskutowaliśmy na blogu. O tym pisałem też w innych publikacjach.

Załączam fragment mojego tekstu z Panoramy Szachowej 11-2018:

„ Magnus Carlsen jest wielkim znawcą teorii debiutów i to nie ulega żadnych wątpliwości. Znany jest z tego, że szuka ciągle oryginalnych koncepcji, które sprawdza następnie w praktyce turniejowe. Wtedy ma się wrażenie, że próbuje w ten sposób uniknąć fazy debiutowej i pojedynek rozstrzygnąć w grze środkowej czy końcowej. Oczywiście jest to duża przesada. Carlsen wielokrotnie podkreślał w swych wywiadach, że głównie pracuje nad teorią debiutów, aby zaskoczyć swych przeciwników nowymi ideami już na początku gry.”

Fragment mojego tekstu z Panoramy Szachowej 1-2019:

„O naszym młodym arcymistrzu pisałem wielokrotnie, że jestem zafascynowany jego twórczością i uważam, iż polskie szachy będą miały z niego jeszcze wielką pociechę! Ważnym aspektem w jego wyszkoleniu jest zrozumienie istoty współczesnych szachów. Duda kilkakrotnie w różnych wywiadach wypowiadał się, że pracuje głównie nad debiutami, gdyż to jest najważniejsza faza partii. W jednym z telewizyjnych wywiadów wyraził następującą tezę:

Na najwyższym poziomie zawodnicy trenują głównie debiuty; szukają  nowych idei, aby zaskoczyć przeciwnika.”

Jeszcze część artykułu z Panoramy Szachowej 8-2018. M.in. pisałem:

„ Ciągle liczę, że nasz młody arcymistrz już niedługo osiągnie światowy poziom oraz będzie reprezentować polskie szachy w renomowanych turniejach. Co mnie jednak niepokoi w grze Dudy, to dość częste jego eksperymenty w ważnych partiach. Tak też stało się w ostatniej rundzie turnieju w Danzhou. Ruch 6.dxc3 (zamiast 6.bxc3. Mój dopisek po posunięciach 1.c4 e6 2.Sc3 Sf6 3.e4 d5 4.e5 d4 5.exf6 dxc3 itd.) nie jest polecany przez teorię, ponieważ białe tracą dynamiczne możliwości w dalszej walce. A przecież nasz arcymistrz gra doskonale szczególnie aktywne pozycje. Jako trener zawsze zwracałem uwagę moim podopiecznym na to, aby grali otwarcia i warianty, które najlepiej znają i są zgodne z ich charakterem gry. Wszelkie eksperymenty debiutowe są wskazane, ale nie w ważnych turniejach.”   

//////////////////////////////////// 

W niedalekiej przeszłości napisałem w jednym z polskich pism szachowych:

Mistrz świata Magnus Carlsen jest, jeśli chodzi o początkową fazę partii, uniwersalnym szachistą. Jego repertuar debiutowy jest bogaty w różnorodne warianty i otwarcia. Norweg bardzo często eksperymentuje stosując nowe i rzadkie idee. Potrafi często zadowolić się minimalną przewagą w początkowym stadium partii, aby dopiero w środku gry lub nawet końcówce wykorzystać swoje atuty pozycyjne. Dlatego często mówi się o przeskakiwaniu przez niego debiutu, co nie odpowiada prawdzie. Mistrz świata jest genialnym szachistą i praktycznie może grać wszystko i to w różnych odsłonach…

Czyż nie taką drogę obrał również arcymistrz Jan Krzysztof Duda?

URL Trackback

Trackback - notka

 • Szukaj:
 • Nadchodzące wydarzenia

  Sty
  5
  nie
  2020
  całodniowy Mistrzostwa Świata Kobiet
  Mistrzostwa Świata Kobiet
  Sty 5 – Sty 23 całodniowy
  Mecz o mistrzostwo świata pomiędzy Ju Wenjun (Chiny) i Goriaczkina (Rosja) odbędzie sie w dniach 5 – 23 stycznia 2020 (Shanghai / Wladiwostok). Strona meczu Informacja na ChessBase News Wyniki i partie na ChessBomb
  Sty
  10
  pt
  2020
  całodniowy Tata Steel Chess Tournament 2020
  Tata Steel Chess Tournament 2020
  Sty 10 – Sty 26 całodniowy
  Renomowany turniej odbędzie się w dniach 10-26 stycznia 2020 z udziałem Magnus Carlsen Norwegen 2870 #1 Fabiano Caruana USA 2822 #2 Anish Giri Niederlande 2776 #5 Ian Nepomniachtchi Russland 2773 #6 Wesley So USA 2760 #12 Viswanathan[...]
  Sty
  21
  wt
  2020
  całodniowy Gibraltar Masters
  Gibraltar Masters
  Sty 21 – Sty 30 całodniowy
  Tradycyjny turniej z udziałem wielu silnych szachistów. Strona turnieju   
  Lut
  12
  śr
  2020
  całodniowy Prague Masters
  Prague Masters
  Lut 12 – Lut 21 całodniowy
  Turniej z udziałem Dudy, Strona turnieju
  Lut
  20
  czw
  2020
  całodniowy Aeroflot Open
  Aeroflot Open
  Lut 20 – Lut 27 całodniowy
  Strona turnieju  
  Mar
  15
  nie
  2020
  całodniowy Candidates Tournament 2020
  Candidates Tournament 2020
  Mar 15 – Kwi 5 całodniowy
  Turniej kandydatów odbędzie się w dniach 15 marca – 5 kwietnia w Jekaterinenburgu (Rosja). Rywalizować będą ze sobą 8 arcymistrzów. Zwycięzca zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Mecz ma odbyć się w listopadzie 2020[...]
 • Odnośniki

 • Skąd przychodzą

  Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
 • Ranking na żywo

  2700chess.com for more details and full list 2700chess.com for more details and full list
 • Codzienne zadania

  Play Computer
 • Zaprenumeruj ten blog

  Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

  Dołącz do 169 pozostałych subskrybentów

%d bloggers like this: